نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۷
کد خبر: ۱۲۴۷۹۸
2020 May 25 - ۱۲:۱۰ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: «پول نقد پادشاه است»، این شعار مدتهایت که بر سر زبان مصرف کنندگان آلمانی و‌صاحبان مشاغل کوچک در آلمان افتاده است اما کروناویروس در حال تغییر سریع این شعار است.
به گزارش پدال نیوز،  خط بازار و به نقل از سایت بی بی سی، آلمان ممکن است به یکی از فرهنگ های شناخته شده در حوزه تکنولوژی و فناوریهای روز جهان در دنیا معروف باشد اما برای تازه واردان به این کشور و گردشگران غیر معمول است که در مغازه ها و مشاغل کوچک تنها پول نقد دریافت می شود.


سیستم پرداخت های آنلاین و یا از طریق تلفن همراه در آلمان در سال های اخیر بسیار کم رنگ شده است و برای بسیاری از صاحبان مشاغل حتی مصرف کنندگان پول نقد پادشاه است.

با این وجود از زمان شیوع کروناویروس در آلمان، پرداخت نقدی در این کشور برای اولین بار کاهش پیدا کرد. جورج هاور مدیر یک شرکت در حوزه بانکی گفت: کروناویروس رفتار پرداخت آلمانی ها را سریعتر از هر فناوری دیگری تغییر داده است. در حال حاضر برای بسیاری از آلمانی ها استفاده از پول نقد یک اولویت شخصی نیست. این مساله یک ارزش فرهنگیست که آنها با آن رشد کرده اند.

پول نقد بعنوان یک ارزش ملی

علاقه آلمانی ها به پول نقد در اواخر قرن ۱۸ پدید آمد، زمانیکه آلمانی ها در مقابل فعالیت های کاری خود، یک نتیجه ملموس بعنوان ارز دریافت می کردند. یک قرن بعد با رایج شدن درگیری ها بین کارگران و کارفرمایان، پس انداز بعنوان راهی برای کاهش تنش ها مطرح شد. شعار این بود که کسانیکه سخت تلاش می کنند ، پس انداز می کنند، انقلاب نمی کنند. پس از جنگ جهانی دوم بانک ها با ترس اینکه این امر به فرهنگ پس انداز آسیب برساند مخالف بحث اعتبار مصرف کننده بودند. با ورود کارتهای اعتباری در اروپا و آمریکا، آلمانی ها هنوز با پول نقد برخورد خوبی داشتند. چراکه پرداخت با کارت هنوز هم برای آنها به معنای کارت بدهی است.

روندی در حال تغییر

در سال های اخیر روند پرداخت در آلمان تحول داشته است. در سال ۲۰۱۷، یک مطالعه مداوم بر ردیابی پرداختهای مصرف کنندگان نشان داد که این تغییر آهسته اما پایدار است اما از سوی دیگر نشان داد که ۸۸درصد از آلمانی ها تمایل دارند که در آینده از پول نقد استفاده کنند. همچنین به طور متوسط هر آلمانی ۱۰۷ یورو در کیف خود پول نقد حمل می کند.

در حالیکه در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که این روند تغییر صعودی داشته است اما در ۷۷ درصد از کل معاملات خرده فروشی، از پول نقد استفاده می شود. همچنین استفاده از پول نقد در رستوران ها و بارها در آلمان دوبرابر متوسط کشورهای اروپایی است. مطالعات بوندسبانک در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که بسیاری از جوانان آلمانی به دنبال گزینه های پرداخت جدید هستند اما بسیاری از آلمانی های مسن هنوز دولت های قبلی را به خوبی به یاد دارند. به همین دلیل است که بسیاری از آلمانی به طور جدی از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی خود حفاظت می کنند و نسبت به همسایگان اروپایی خود هنگام اتخاذ فناوریهای جدید اعتماد کمتری دارند.
 
کروناویروس، عامل تغییر فرهنگ استفاده از پول نقد

با این ‌وجود از زمان شیوع کروناویروس، اعتماد آلمانی ها به پول نقد از دست رفت. در طی چند هفته کوتاه جامعه با ممنوعیت استفاده از پول نقد در بسیاری از مکان ها روبرو شد. البته این تنها آلمانی ها نبودند که اعتماد به پول نقد را از دست دادند. ۷۵ درصد از انگلیسی ها نیز از پول نقد کمتر استفاده کردند.
بر اساس نظر تحلیلگران، برای نخستین بار بود که صنایع کوچک آلمانی مردم را به پرداخت پول نقد تشویق می کردند. بسیاری از صاحبان فروشگاه های مواد غذایی، پمپ بنزین ها نه تنها از مردم خواستند که با کارت پرداخت کنند بلکه تعداد معدودی از آنها حتی اکنون نیز کارتهای اعتباری را می پذیرند.

بررسی ها نشان می دهد که رفتار مصرف کنندگان آلمانی در ماه مارس نسبت به سال گذشته تغییر پیدا کرده است به طوریکه افرادیکه تا ۵۰ یورو با کارت پرداخت می کنند، دوبرابر شده است. در اواخر ماه آوریل ۴۳ درصد از مردم اظهار داشتند که رفتار پرداخت خود را تغییر داده اند این در حالیست که در ابتدای ماه این میزان، ۲۵ درصد بود و ۶۸ درصد از این افراد گفتند که احتمالا از این پس، با کارت پرداخت خواهند کرد.

یکی دیگر از بررسی های اخیر نشان داده است که ۵۷ درصد از آلمانی ها در حال حاضر از کارتهای بدهی و اعتباری استفاده می کنند و تقریبا نیمی از آنها استفاده از پول نقد را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.
 
یک بررسی داخلی از بانک ها نشان داد که ۵۵ درصد از آلمانی ها اولویت های خود را برای سال ۲۰۲۰ را تغییر داده اند و حدود دو سوم از مردم اعلام کردند که بیشتر از قبل از بحران، ‌پول بیشتری را پس انداز می کنند.

پست کروناویروس: بازگشت به پول نقد؟

تصور اینکه پول نقد پس از بحران کرونا ویروس، دوباره تاج و تخت خود را در میان آلمانی ها پیدا کند د‌شوار است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این بحران به تغییر رفتار مردم بسیار کمک کرد و سرعت و بزرگی این تغییر به ما می گوید که انجام این کار دشوار نبود اما برای مردم شکستن یک عادت قدیمی به یک دلیل قوی نیاز داشت. 
تحلیلگران پیش بینی کرده اند که روند پرداخت با کارتهای اعتباری افزایش می یابد و مردم همانند گذشته به سمت پول نقد رجوع نخواهند کرد.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head