نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
کد خبر: ۱۲۴۴۰۹
2020 May 19 - ۰۹:۵۹ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
تولد فرزند تازه جاده مخصوص با ۸۰ درصد داخلی سازی
پدال نیوز: هرچند توقف تولید خودروهای برجامی تاثیر پررنگی بر کوچک شدن تنوع سبد محصولات خودروسازان داشت اما گام های جدی خودروسازان با هدف تولید محصولاتی به روز ادامه دارد بر این اساس در نیمه دوم امسال باید در انتظار محصولات جدید باشیم.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، پس از رونمایی اولیه از پژو ۳۰۱ تاکید شد که این خودروی برجامی با کمترین وابستگی به شریک فرانسوی وارد فاز تولید می شود. هرچند اظهاراتی مبنی بر عدم امکان تولید این خودرو در شرایط فعلی مطرح و این امر مغایر با قرارداد منعقده عنوان شد اما تلاش برای تولید این خودرو با آمادگی قطعه سازان ادامه یافت و حال و در کمتر از یک سال از رونمایی این خودرو، مدیرعامل ایران خودرو از توقف تولید پژو ۳۰۱ خبر داده و تایید کرده که هیچ خودرویی بدون نام و نشان ایران خودرو در این شرکت به تولید نخواهد رسید و شرکت های خارجی باید بدانند نمیتوانند هروقت که بخواهند با ترک بازار کشور صنعت خودرو را چالش مواجه کنند‌.

در این شرایط این پرسش مطرح می شود تکلیف قطعه سازان همکار این پروژه که نسبت به انجام سرمایه گذاری های سنگین اقدام کرده اند، چه خواهد شد؟

رضا رضایی، فعال صنعت قطعه می گوید: با آغاز تولید خودروی جدید، قطعه سازانی که در پروژه پژو 301 مشارکت داشتند نسبت به شیفت کردن خطوط تولید خود به پروژه جدید اقدام خواهند کرد و بر این اساس سرمایه گذاری های انجام شده به هدر می رود.

وی با تاکید بر این که به دنبال حذف برند پژو از صنعت خودرو برخی از سرمایه گاران اقدام به سرمایه گذاری های بالا در تولید قطعات این خودرو کردند اما حدود 80 درصد قطعات خودروی جدید شباهت زیادی به پژو 301 دارد بر این اساس قطعه سازانی که در پروژه 301 مشارکت داشتند قابلیت شیفت به پروژه جدید را خواهند داشت.

این فعال صنعت قطعه با اشاره به برنامه ریزی برای تولید پروژه K132 و جایگزین شدن این خودرو با پژو 301 نیز می گوید: گیربکس خودروی چدید شش سرعته بوده و برنامه ریزی برای داخلی سازی این قطعه آغاز شده اقدامات خوبی برای این خورو انجام شده و انتظار می رود با آپشن های بالاتری نسبت به دنا وارد بازار شود .

رضایی با تاکید بر این که 15 درصد از قطعات الکترونیکی این خودرو همچنان وابسته به واردات خواهد بود، تصریح می کند: قطعات و IC هایی هم اکنون وجود دارند که در دنیا تنها دو شرکت تولید کننده آن هستند و همه شرکت های خودروسا دنیا نسبت به تامین نیاز خود از این شرکت اقدام می کنند، زیرا در تیراژ 50 تا 60 میلیون تولید قطعه ارزان تمام می شود و در این شرایط ایران نیز ناگزیر به خرید از این شرکت است.

وی میزان داخلی سازی قطعات این خودرو را معادل 80 درصد عنوان و در خصوص ضرورت های انجام سرمایه گذاری جدید تصریح می کند: در پروژه 301 نیز سرمایه گذاری های انجام شده به طور کامل انجام نشده بود که لازم است در خودروی جدید نیز سرمایه گذاری های لازم انجام شود اما چندان ضروری به نظر نمی رسد.

عضو انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی در ادامه اظهار امیدواری کرد که با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی راه های جدیدی برای صنعت خودرو باز شود، اظهار می کند:این روزها جلسات متعددی برای حل مشکلات صنعت برگزار می شود که امیدواریم با ارایه نظرات مطرح شده، دردی از این صنعت دوا کند.

نهضت داخلی سازی در سال جهش تولید همچنان ادامه دارد و حال باید دید خودروسازان‌تا چه اندازه با تکیه بر این نهضت توان تحقق تنوع محصول را خواهند داشت.


خودروکارrbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head