نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
کد خبر: ۱۲۱۹۲۳
2020 April 07 - ۲۳:۳۵ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
نکته فنی 19 فروردین ماه ؛
پدال نیوز: شاید بسیار پیش پا افتاده و خنده دار به نظر برسد اما پاره ای از رفتارهای اشتباه در برخورد با پیچ های چرخ در خودرو ها می تواند خطر آفرین باشد.
به گزارش پدال نیوز، پیچ یا مهره های چرخ در هر خودرو بر اساس نوع کاربردی، وزن و توان تولیدی پیشرانه آن خودرو مهندسی شده است. با آگاهی از این مطلب به سادگی می توان دریافت که این پیچ یا مهره ها کاری فراتر از نگه داشتن چرخ بر عهده دارند.

یک سری رفتارهای اصولی در بر خورد با پیچ و مهره چرخ ها به هنگام هر بار باز و بسته شدن باید رعایت شود در غیر این صورت در دراز مدت و یا حتی بعضی وقت ها در کوتاه مدت نیز می تواند دردسرساز و خطر آفرین باشد. در ادامه پاره ای از رفتارهایی که در مواجهه با پیچ و مهره چرخ خودرو باید رعایت شود را بیان می کنیم.

1-برای باز یا بستن پیچ و مهره چرخ هرگز بر آچار چرخ آویزان نشوید. پیچ و مهره چرخ همه خودرو ها با گشتاور محاسبه شده و منطقی سفت و یا شل می شود. وارد آوردن فشار مضاعف بر پیچ و مهره به هنگام باز یا بستن آن ها می تواند به دیواره یا رزوه ها آسیب برساند. همچنین بیش از حد سفت بستن پیچ ها در خودروهای مجهز به ریم های (یا همان رینگ های) آلیاژی می تواند موجب ترک خوردن ریم به هنگام بالا و پایین شدن ناگهانی دمای ریم ها به هنگام ترمز زدن های زیاد و ورود به گودال آب شود. همچنین بریدن پیچ ها نیز محتمل است.

2-پیچ و مهره چرخ باید در وضعیت کاملا خشک و عاری از زهر گونه رطوبت و گرد و غبار در جای خود بسته شود. دیده شده است بسیاری از افراد به منظور سادگی در بسته شدن پیچ و مهره چرخ به آن ها گریس یا روغن می زنند. این کار اشتباه محض است و در هنگام حرکت به دلیل تنش و لرزه های بسیار می تواند باعث باز شدن تدریجی پیچ ها و شل شدن چرخ شود. هیچ گاه پیچ و مهره را چرب نکنید و همیشه از تمیزی پیچ و مهره چرخ به هنگام بسته شدن اطمینان حاصل کنید.

3-به هنگام بستن مهره های چرخ به جهت صحیح بسته شدن آن ها توجه کنید. تکلیف پیچ روشن است اما مهره های دو طرفه چرخ خودرو باید در جهتی بسته شود که قسمت کونیک مانند (قسمت گوه و نوک تیز پیچ) رو به ریم و در جای شیبدار خود در سوراه های ریم بسته شود تا ضمن نگهداشتن چرخ، آن را به درستی و در جای دقیق خود نگه دارد. سر و ته بستن پیچ چرخ یهنی بستن آن در حالی که بخش تخت و صاف آن رو به ریم است موجب افتادن وزن نا متعارف خودرو بر پیچ و رزوه های آن شده و به سرعت باعث خراب شدن رزوه های پیچ و در نتیجه بریدن آن ها و بیرون زدن چرخ از جای خود می شود.

4-به هنگام بستن پیچ و مهره چرخ ها، همه آن ها را ابتدا به انتهای رزوه رسانده تا کف پیچ با تنه ریم مماس شود. سپس یک به یک و به صورت رو در رو اقدام به سفت کردن مرحله ای آن ها کنید تا همه آن ها در نهایت صفت شوند. به این معنا که ابتدا پیچ یا مهره اول را در حدی سفت کنید که به ریم را در جای خود نگه داشته و خود نیز در محل شیبدار خود بنشیند. سپس پیچ مقابل را به همین اندازه سفت کنید  تا تمام پیچ ها به صورت قرینه به همین شیوه سفت شوند. در نهایت می تواند با فشار بازو به میزان متناسب بر مهره ها آن ها را تا حد استاندارد سفت کنید.

شما از ما بپرسید!

*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head