نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
کد خبر: ۱۲۰۰۲۳
2020 February 28 - ۱۱:۰۷ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیاردی اثرات کرونا را کمرنگ می کند/
پدال نیوز: در حالی دولت بر تلاش دشمنان با هدف پررنگ جلوه نشان دادن کرونا و اثرات منفی آن بر اقتصاد تاکید دارند که فعالان صنعت قطعه معتقدند اگر دولت خواستار عدم تحقق این موضوع است باید هرچه سریع تر نسبت به پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو اقدام کند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، تاخیر در پرداخت تسهیلات صنعت خودرو به واسطه عدم همکاری بانک های عامل صنعت قطعه را با چالش کمبود مواد اولیه مواجه کرده و فعالان این حوزه نبود نقدینگی در کنار شیوع گسترش کرونا و توقف پروازهای چین را دلیل این امر می دانند و تاکید دارند که در صورت پرداخت تسهیلات، امکان دور زدن محدودیت ها و تامین قطعات از سایر کشورها وجود دارد بنابراین لازم است هرچه سریع تر نسبت به پرداخت این تسهیلات اقدام شود.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با اشاره به ضرورت پرداخت هرچه سریع تر تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو می گوید: تاخیر در پرداخت پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات این صنعت منجر به کمبود مواد اولیه و تولید قطعه شده و در نهایت تولید خودروسازان را کاهش می دهد.

وی می افزاید: هرچند بر اساس مذاکرات انجام شده مقرر بود این تسهیلات تا پایان بهمن ماه پرداخت شود اما با گذشت یک هفته از اسفند ماه تاکنون تنها بیش از ۱۵ درصد این رقم پرداخت شده که این روند به زیان صنعت خودرو و قطعه تمام خواهد شد.

بیگلو ادامه می دهد: در حال حاضر بانک های عامل بر سر خطوط اعتباری پرداخت این تسهیلات با چالش هایی روبرو هستند و این اقدامات سلیقه ای کار را با مشکل مواجه کرده،این در حالیست که مقرر بود ۵۰ درصد این خط اعتباری از سوی بانک مرکزی تامین شده و منابع آن در اختیار بانک های عامل قرار گیرد، اما تاکنون بانک مرکزی قدم مثبتی در این راستا برنداشته است.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر قطعه سازان نه تنها با مشکل تامین نقدینگی مواجه هستند بلکه به دلیل شیوع ویروس کرونا با کمبود قطعه روبرو شده اند و اکنون نه ‌تنها راه هوایی، بلکه راه‌ های زمینی برای خرید کالا از چین امکان ‌پذیر نیست که در صورت ادامه این شرایط، تامین قطعات خودروها با مشکلات جدی روبرو می شود.

بیگلو با تاکید بر این که تکمیل خودروهای ناقص هم اکنون از موجودی انبار‌ها انجام می شود و این موجودی تنها تا عید جوابگوی خودروسازان خواهد بود، اظهار می کند: در صورت ادامه این روند به طور قطع با مشکلاتی مواجه می شویم چرا که هیچ راهکاری برای تامین قطعات پیش بینی نشده در صورتی که اگر نقدینگی مورد نیاز خودروسازان فراهم بود امکان واردات قطعه از کشورهای جایگزین وجود داشت.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر این که در صورت ادامه این روند امکان تعطیلی صنایع کشور وجود خواهد داشت، می افزاید: موجودی اندک مواد اولیه در کنار عدم‌ پرداخت تسهیلات پیش بینی شده این صنعت در حالیست که مسئولان دولتی همواره بر این موضوع تاکید دارند دشمن در تلاش برای پررنگ نشان دادن کرونا با هدف توقف صنایع است، بنابراین‌ اگر دولتی ها خواستار عدم تحقق این موضوع هستند باید هرچه سریع تر روند پرداخت تسهیلات را سرعت ببخشند.خودروکارrbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head