نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۷
کد خبر: ۱۱۹۱۷۰
2020 February 14 - ۱۳:۱۵ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
قطعه سازان خطه خراسان؛ پشتیبان خطوط تولید «ایران خودرو»
پدال نیوز: هفته گذشته فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو سفری به‌خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد داشت و ضمن بازدید از قطعه‌سازان این خطه، چندخط تولید را افتتاح کرد.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، هفته گذشته فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو سفری به‌خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد داشت و ضمن بازدید از قطعه‌سازان این خطه، چندخط تولید را افتتاح کرد. دراین گزارش، مروری خواهیم داشت بر دستاوردهای این سفر و نقش قطعه‌سازان این استان در نهضت توسعه و تعمیق ساخت‌داخل.
 
   داخلی‌سازی واشرسرسیلندر تی‌یو‌۵
درنخستین‌ منزلگاه این سفر استانی، با حضور مدیرعامل ایران‌خودرو خط‌ تولید واشر سرسیلندر موتور تی‌یو‌۵ درشرکت پیوند قطعات آرین مشهد به‌بهره‌برداری رسید. این قطعه درحالی با تکنولوژی پارشیال‌کت به‌تولید رسیده است که شرکت پیوند قطعات آرین، ظرفیت تولید سالانه ۲۵۰ هزار واشرسرسیلندر موتور تی‌یو‌۵ را دارد. ۱۲۰ هزاریورو سرمایه‌گذاری صرف تولید این قطعه شده و تولید آن حدود ۲۸۶ هزاریورو صرفه‌جویی ارزی به‌همراه داشته است. پروژه‌های خودکفایی سال جاری این شرکت شامل طراحی و تولید واشرسرسیلندر موتور تی‌یو‌۵ پارشیال و فول‌کت و تی‌یو۳ درمجموع بیش از ۸۲۰ هزار یورو صرفه‌جویی ارزی به‌دنبال داشته است. مدیرعامل ایران‌خودرو درادامه از برخی شرکت‌های قطعه‌ساز استان خراسان رضوی ازجمله الکتریک‌خودرو شرق، قطعات محوری و صنایع ریخته‌گری توحید بازدید کرد.
 
  بهره‌برداری از خط تولید جعبه‌فرمان هیدرولیک و ستون‌فرمان 206
درادامه سفر مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو به‌خراسان رضوی، خط‌تولید جعبه‌فرمان هیدرولیک محصول ۲۰۶ درشرکت پمپ‌فرمان توس از مجموعه‌شرکت‌های پیروز مشهد با ظرفیت تولید ۱۵هزار دستگاه در ماه به‌بهره‌برداری رسید. تولید جعبه‌فرمان ۲۰۶ که پیش از این به‌صورت کامل وارد می‌شد، با عمق داخلی‌سازی 50 درصد در شرکت پیروز آغاز شده است. برای اجرای این پروژه سه‌میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 30 میلیاردریال سرمایه‌گذاری ریالی انجام شده است. علاوه‌بر جعبه‌فرمان، ستون‌فرمان 206 نیز دراین شرکت به‌بهره‌برداری رسید که برای تحقق آن و خرید خط‌مونتاژ و دستگاه‌های رباتیک جوش یک‌میلیون‌یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 20 میلیاردریال سرمایه‌گذاری ریالی صورت گرفته است. شرکت پیروز به‌عنوان یکی از منابع تامین ایران‌خودرو همچنین با سطح داخلی‌سازی بیش‌از 35 درصد، تولید ستون‌فرمان 206 را آغاز کرده است.

افزایش عمق داخلی‌سازی تا 80 درصد هدف این شرکت در یک‌سال آینده تولید است و ظرفیت تولید این قطعه سالانه 150 هزار عدد است. با امکانات ایجادشده درطراحی، امکان استفاده از ستون‌فرمان 206 درفرمان برقی نیز فراهم شده و جک گازی برای صندوق‌عقب خودروهای سبک و سنگین نیز از دیگر محصولات این گروه صنعتی است که سطح داخلی‌سازی آن با ظرفیت سالانه 1.5 میلیون قطعه به‌زودی به 100 درصد خواهد رسید.
 
   تولید رام در شرکت رینگ‌سازی مشهد
مجموعه رام زیر موتور و دسته‌موتورهای دناپلاس اتوماتیک ایران‌خودرو (DAE) نیز طی این سفر با حضور مدیرعامل ایران‌خودرو در شرکت رینگ‌سازی مشهد زیرمجموعه گروه پارت‌لاستیک به‌مرحله تولید انبوه رسید. قطعه رام با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار مجموعه و سرمایه‌گذاری بیش از ۳۴ میلیاردتومان به‌تولید انبوه رسیده است. با بومی‌سازی دانش فنی، این قطعه برای‌نخستین‌بار در کشور طراحی شده است و برای گیربکس اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش حدود 20درصدی مصرف‌سوخت خودرو به‌دلیل تغییر طراحی درگرمای موتور و ارتقای فنی از مزایا و نتایج بهره‌مندی از این قطعه در موتور دناپلاس اتوماتیک است. اشتغال‌زایی مستقیم ناشی از راه‌اندازی این خط‌تولید برای ۵۰نفر از دیگردستاوردهای این پروژه به‌شمار می‌رود. پارت‌لاستیک همچنین به‌عنوان تنها منبع داخلی مجهز به‌دانش طراحی، طراحی دسته‌موتورهای دناپلاس را با تکیه بر دانش بومی طراحی و به‌تولید انبوه رسانده است. این خط‌تولید با سرمایه‌‌گذاری ۱۰میلیاردتومان و با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار عدد دسته‌موتور به‌بهره‌برداری رسید.
 
   افتتاح بزرگ‌ترین خط رنگ پلیمری در شرق کشور
سایت خراسان شرکت مهرکام‌پارس نیز با راه‌اندازی خط‌تولید رنگ اقلام پلیمری، سبب کاهش سالانه دومیلیاردتومان هزینه حمل و لجستیک قطعات مورد نیاز محصولات ایران‌خودرو خراسان شد. این خط‌تولید ضمن رعایت الزامات زیست‌محیطی یورو4 با سرمایه‌گذاری 16میلیاردتومانی با ظرفیت رنگ روزانه دوهزار و 200 سپر راه‌اندازی و سبب اشتغال‌زایی درمنطقه محروم بینالود شده است. سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته برای راه‌اندازی خط رنگ پلیمری بدون‌استفاده از اعتبارات استانی و توسط شرکت مهرکام‌پارس صورت گرفته است که یقینا ادامه مسیر آغازشده درتوسعه استان نیازمند حمایت از سوی مسئولان است. با راه‌اندازی این خط، مهرکام‌پارس خراسان برای ارائه خدمات رنگ به‌تولیدکنندگان محصولات پلیمری در سطح استان خراسان آمادگی دارد.
 
   نمایشگاه صنعت آخرین ایستگاه بازدیدها
درپایان مدیرعامل ایران‌خودرو به‌اتفاق هیات‌ همراه از غرفه‌های ایران‌خودرو خراسان و قطعه‌سازان تامین‌کننده این شرکت و همچنین سالن شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در بیست‌ویکمین نمایشگاه صنعت شهر مشهد بازدید کرد. در این نمایشگاه، دستاوردهای ایران‌خودرو خراسان و زنجیره‌تامین این شرکت درمعرض ‌دید همگان قرار گرفته بود. ازجمله جذابیت‌های غرفه ایران‌خودرو خراسان دراین نمایشگاه، نمایش خودرو فرمول‌یک طراحی و ساخته‌شده با حمایت مادی و معنوی این شرکت با مهندسان دانشگاه فردوسی مشهد بود.اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head