نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
کد خبر: ۱۱۷۴۰۵
2020 January 15 - ۱۰:۵۳ - ۲۵ دی ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
عضو کمیسیون صنایع مجلس
پدال نیوز: مجوز ترخیص خودروهایی که دی‌ماه سال گذشته به تصویب هیات‌دولت رسید تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری اعتبار داشت، اما از آن‌جا که سازوکار مشخصی در این زمینه وجود نداشت، در مهلت چهارماهه‌ای که برای ترخیص این خودروها در نظر گرفته شده بود، تعداد اندکی از آن‌ها امکان ترخیص یافتند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، دولت با ارائه لایحه بودجه سال آینده نشان داد برای واردات خودرو هیچ برنامه‌ای ندارد، اما مجلس‌نشینان به دنبال راهکاری در مقابل این تصمیم راسخ دولت هستند.  
مجوز ترخیص خودروهایی که دی‌ماه سال گذشته به تصویب هیات‌دولت رسید تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری اعتبار داشت، اما از آن‌جا که سازوکار مشخصی در این زمینه وجود نداشت، در مهلت چهارماهه‌ای که برای ترخیص این خودروها در نظر گرفته شده بود، تعداد اندکی از آن‌ها امکان ترخیص یافتند. 

در ادامه، دولت دوماه دیگر نیز زمان آن را تمدید کرد. با این‌حال همچنان ۵هزار و ۱۰۸ دستگاه از خودروها امکان ترخیص پیدا نکرده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد دولت برای سال آینده هیچ راهبرد مشخصی برای ادامه واردات خودرو به کشور ندارد. این در شرایطی است که نمایندگان مجلس در طرح ساماندهی بازار خودرو از همان مقطعی که واردات متوقف شد، به دنبال آزادسازی آن بودند. در طرح ساماندهی بازار خودرو، طراحان آن به دنبال این بودند که بازار خودرو را با مسکن واردات آرام کنند. 

در این زمینه، هفته گذشته هادی قوامی، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ در مجلس اعلام کرد: «طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، واردات خودروهای سبک و سنگین با اولویت هیبرید و ماشین‌آلات معدنی با منشأ ارز خارجی طبق قوانین و مقررات مجاز می‌شود.» اما در حالی کمیسیون تلفیق با مصوبه مذکور، واردات خودروهای سبک با اولویت هیبرید را مجاز دانسته و از دولت خواسته است در لایحه بودجه تجدید نظر کند که قوه مجریه همچنان بر ممنوعیت واردات بدون هیچ استثنایی تاکید دارد. 

محسن کوهکن، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این خصوص معتقد است: «نمایندگان مجلس به دنبال راهی هستند تا روزنه‌ای برای ازسرگیری ورود این کالا به کشور ایجاد کنند. ســــال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ نیز شاهد مصوبه‌هــایی از این دست بودیم که به‌دلیل مخالفت بانک‌مرکزی کنار گذاشته شدند.» 

باتوجه به چانه‌زنی‌هایی که سال گذشته بین کمیسیون تلفیق و دولت اتفاق افتاد و نتیجه قابل‌توجهی درخصوص واردات خودرو کسب نشد، به نظر شما آیا ممکن است  شاهد تغییرات جدی درخصوص واردات خودرو در لایحه بودجه سال 99 باشیم؟

کمیسیون تلفیق سال گذشته به‌دنبال این بود واردات مواد اولیه و همچنین ماشین‌آلاتی که در خطوط تولید مورداستفاده قرار می‌گیرند، آزاد شود. این در شرایطی است که چنین پیشنهادی به‌دلیل مخالفت رئیس‌کل بانک‌مرکزی از دستور کار صحن خارج شد. در لایحه بودجه سال 99 این کمیسیون درخواست بازنگری درخصوص واردات خودرو با منشأ ارز خارجی شده است. این امر می‌تواند کسب‌وکارهایی را که در این زمینه فعال بودند، دوباره به چرخه اقتصادی بازگرداند.  
 
کمیسیون تلفیق بودجه 99 برای رفع موانع و دلایل مخالفت رئیس بانک‌مرکزی در سال گذشته، چه تغییراتی را در مصوبه پیشنهادی خود برای امسال لحاظ کرده است؟

در این مصوبه، کمیسیون تلفیق تنها ارزی را که واردکنندگان می‌توانند به‌وسیله آن خودرو به کشور وارد کنند، ارز با منشأ خارجی دانسته است. چنان‌چه صادرکننده، محصولاتی را که در داخل تولید شده، به خارج کشور صادر کند، باید ارز به‌دست‌آمده را بی‌کم‌وکاست به کشور بازگرداند و نمی‌تواند از این ارز برای واردات خودرو به کشور استفاده کند. منظور کمیسیون تلفیق از ارز با منشأ خارجی؛ ارزی است که نه از منابع ارزی داخلی تامین شده باشد و نه ارز حاصل از صادرات محصولاتی باشد که در داخل با استفاده از منابع داخلی مانند برق، گاز و... تولید شده‌اند.
 
دولت به‌دلیل کاهش فروش نفت و عدم امکان انتقال منابع مالی و ارز حاصل از درآمدهای خارجی در شرایط ویژه قرار دارد. این مساله موجب شد در لایحه بودجه به میزان قابل‌توجهی بخواهد از خروج ارز جلوگیری به عمل‌آورد. به نظر شما امکان دارد دولت برای واردات خودرو مسیر جایگزینی را در نظر بگیرد؟

گرچه دولت در سال آینده تصمیمی مبنی‌بر آزادسازی واردات خودرو ندارد، اما برخی نمایندگان خانه ملت هنوز برای ایجاد رقابت سالم در صنعت خودرو کشور اصرار دارند و معتقدند بازار انحصاری و غیررقابتی در نهایت حتی به نفع خودروسازان داخلی نیز نخواهد بود. 

این در شرایطی است که موافقان طرح دولت باتوجه به شرایط تحریمی کشور و قطع صادرات نفت به موضوع ساماندهی و جلوگیری خروج ارز از کشور اشاره دارند. در این بین، برخی نمایندگان حاضر در کمیسیون تلفیق هم با توجیه تامین ارز با منـــشأ خارجی معتقدند می‌توان به واردات خودرو ادامه داد و به کسب‌وکار شرکت‌های واردکننده خودرو جانی دوباره بخشید.  
 
آیا مصوبه کمیسیون تلفیق با مضامین طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو مرتبط است؟  
شاید تا حدودی این‌طور باشد. مخالفت برخی نمایندگان مجلس و شورای نگهبان، اصلاحاتی در طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو ایجاد کرد. یکی از بندهای این طرح به حذف تعرفه واردات خودروهای هیبرید به کشور اختصاص داشت. 

در این طرح نمایندگان به دنبال این بودند که تعرفه واردات خودروهای هیبرید به کشور را تا زمان ایجاد شرایط مناسب برای تولید این نوع از خودروها در کشور صفر کنند. اما این ماده از طرح ساماندهی صنعت خودرو با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد. با این‌حال، نمایندگان در بررسی نظرات شورای نگهبان درباره این طرح، با حذف ماده مربوط به تعرفه خودروهای هیبرید مخالفت کردند. بعد از اصرار نمایندگان، این ماده از طرح ساماندهی صنعت خودرو برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد و منتظر نظر مجمع هستیم.دنیای خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head