نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۵
کد خبر: ۱۱۷۳۳۳
2020 January 14 - ۰۹:۰۲ - ۲۴ دی ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
شکایت های خریداران جواب داد /
پدال نیوز: در حالی دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از احتمال تمدید مصوبه ترخیص خودروهای دپویی از گمرکات بر اساس مصوبه هیات دولت خبر می دهد که اقدامات اولیه و تشکیل کارگروه و کمیته های ویژه در این باره با هدف بررسی بیشتر آغاز شده و به نظر می رسد، این بار پیشنهاد وزیر اقتصاد وارد فاز عملیاتی شده است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، شواهد حاکی از آماده سازی مصوبه ای در زمینه ترخیص 5108 خودروها است و آن طور که گفته می شود به زودی در جلسه هیات دولت سرنوشت این موضوع مشخص خواهد شد. این در حالیست که بخش زیادی از این خودروها دارایی های مردمی بوده که پول خرید خودرو را به صورت کامل پرداخت کرده اما موفق به دریافت خودرو نشده اند و حال با مطرح کردن شکایت خود این امکان وجود دارد که رییس جمهور با تمدید مصوبه، دستور ترخیص باقی مانده خودروها را صادر کند.
 
مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به احتمال تمدید مصوبه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات اظهار می کند: از زمان توقف خودروها در گمرکات انجمن همواره در تلاش برای ترخیص بود چرا که این خودروها در بیرون از گمرکات مالک داشته و به اشخاص فروخته شده و آن ها شکایت خود را نسبت به عدم تحویل این خودروها اعلام کرده اند.
 
وی می افزاید: این خودروها اموال و دارایی هایی است که ارز آن ها از کشور خارج شده و مشکل ارزی ندارد و باقی ماندن آن ها در گمرکات تنها از بین رفتن دارایی های مردم است بنابراین انجمن با پیگیری های متعدد و مکرر از معاون اول ریس جمهور و وزرا مصوبه ای به هیات دولت ارسال شده که امیدواریم به زودی به تصویب برسد تا مردم هرچه سریع تر به دارایی خود دست یابند.
 
دادفر با اشاره به زمان و انرژی زیادی که صرف این اقدام شد و مخالفت هایی که در این مسیر وجود داشت، تصریح می کند: در صورت تصویب مصوبه هیات وزیران جرات مخالفت با مصوبات وجود نخواهد داشت اما توانایی اهمال در اعمال مصوبات وجود دارد دفعات قبل نیز به دلیل اهمال در اجرای مصوبات کار به تعویق افتاد و دستگاه های اجرایی به هیچ عنوان هماهنگ با یکدیگر عمل نکردند.
 
دبیر انجمن واردکنندگان اظهار امیدواری کرد که این مصوبه هرچه سریع تر در هیات دولت به تصویب برسد و اظهار می کند: از ان جا که مقرر شد کمیسیون های تخصصی دولت نسبت به اعلام نظر خود اقدام کنند، از این رو کمیته ویژه ای نیز در این باره تشکیل شده است.
 
به گفته بابک دین پرست، در همین حال معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه تعیین تکلیف خودروهای بلاتکلیف در گمرکات از سوی وزیر کشور به رییس جمهوری مطرح و قرار شده بررسی های اولیه میدانی وزارت کشور و گزارش تکمیلی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد. به گفته او، هم اکنون حداقل تعداد ۵۱۰۸ دستگاه خودرو به دلایل مختلف در سطح تعدادی از گمرکات کشور بلاتکلیف مانده اند که به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص برخی از استان ها در حال استهلاک شدید و کاهش قیمت هستند.
 
به گفته وی، به منظور تعیین تکلیف قانونی خودروهای مذکور، پیشنهاد تشکیل "کمیته ویژه ای با مسئولیت معاون اقتصادی رییس جمهوری و عضویت دستگاه های ذی ربط "، از سوی وزیر کشور به حضور رییس جمهوری ارائه شد تا با اتخاذ تدابیر ملی و تمهیدات لازم ظرف مدت یک ماه نسبت به تعیین تکلیف خودروهای موصوف اقدام شود که رییس جمهور نیز ضمن موافقت با پیشنهاد وزیر کشور، موضوع را جهت اقدام فوری به معاون اقتصادی‌ رییس جمهوری ابلاغ کرده است.
 
بر اساس این گزارش از دوسال گذشته تاکنون 12 هزار و 261 خودروی وارداتی وارد کشور شده که به دلایلی از جمله محدودیت‌های ارزی و ثبت سفارش مجوز ترخیص نداشتند که از این میزان 7 هزار و 153 دستگاه خودرو از نیمه دوم سال گذشته با مصوبه هیات دولت و دادن مهلت4 ماهه‌ای برای ترخیص خودروها ترخیص شدند با این حال  1048 دستگاه دیگر با وجود دریافت پروانه گمرکی نتوانستند از گمرک خارج شوند، با این حساب در حال حاضر و بر اساس اطلاعیه گمرگ 5 هزار و 108 دستگاه خودرو در گمرکات باقی مانده و در انتظار ترخیص هستند که باید دید دولت و شخص رییس جمهور چه تصمیمی در این باره اخذ خواهند کرد.
 
این شرایط در حالیست که پیش از این در هفته نخست دی ماه وزیر امور اقتصاد و دارایی با ارایه پیشنهادی خواستار آزادسازی و ترخیص همه خودروها از گمرکات شد اما به گفته انجمن واردکنندگان خودرو، وزیر صمت با این پیشنهاد مخالفت کرد حال باید دید رضا رحمانی این بار با دستور رییس جمهور و هیات دولت مبنی بر ترخیص خودروها از گمرک چه خواهد کرد؟
 
 
انتهای پیام/
 


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head