نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
کد خبر: ۱۱۷۱۳۵
2020 January 10 - ۱۳:۴۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- مدیر شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه حدود ۱۷ هزار کشته در سوانح و حوادث ترافیکی در کشور داریم، گفت: ۸۰ درصد کشته‌شدگان در سوانح و حوادث ترافیکی، مردان بین ۱۸ تا ۲۹ سال هستند و این امر به معنای از دست دادن جمعیت جوان و پویای کشور است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از تسنیم، دکتر صدیقه اعتمادسعید، با بیان اینکه برای تعیین و اندازه‌گیری سلامت و بهداشت در جامعه شاخص‌هایی در نظر گرفته می‌شود، ‌اظهار کرد: به این شاخص‌ها، شاخص توسعه پایدار بهداشتی می‌گویند؛ در آخرین سنجش‌های جهانی، 188 کشور جهان با 37 شاخص بهداشتی مربوط به سلامت بررسی شدند، بر اساس نتایج این سنجش‌ها، ایران در رتبه 69 در بین 188 کشور جهان قراردارد.
 
وی افزود: اگرچه ما نسبت به بررسی‌های قبلی که رتبه 108 را داشتیم پیشرفت داشتیم ولی هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی و زیبنده کشور جمهوری اسلامی ایران راه درازی در پیش داریم. نکته قابل تامل این است در ارزیابی جدید، کشور ما، در سه شاخص، رتبه پایینی داشته است که حوادث ترافیکی با امتیاز ٢٧ از 100 یکی از این سه شاخص است و در وضعیت هشدار قرار داریم! 17850 نفر کشته در یک سال رقم قابل توجهی است که می‌تواند ذهن هر انسان نیک‌اندیشی را دغدغه‌مند کند.
 
اعتمادسعید با بیان اینکه 80 درصد کشته‌شدگان در سوانح و حوادث ترافیکی، مردان بین 18 تا 29 سال هستند، متذکر شد: این امر به این معناست که جمعیت جوان، بالغ، پویا و کارآمد خود را به سادگی و بر اثر غفلت‌های قابل پیشگیری از دست می‌دهیم مضاف بر آن که هر کشته صدها نتیجه جانبی دیگر مانند آسیب دیدگی و نزول سطح اقتصادی و بی‌سرپرست شدن خانواده به همراه دارد و از سوی دیگر، یکی از اولویت‌های نظام سلامت توجه به نرخ رشد جمعیت و سیاست‌های جمعیتی است.
 
رئیس سومین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی، با بیان اینکه باید اهداف کوچک و قابل دسترس را تعریف کنیم تا به نقطه غایت برسیم، تصریح کرد: در آن واحد نمی‌توان تمامی مشکلات را حل کرد یا همه علل و عوامل را با هم یک سویه کرد تا به حد مطلوب برسد، بنابراین در حوزه پیگشیری از سوانح و حوادث، با برجسته کردن یک موضوع سعی کردیم افکار عمومی و توجه مسئولان را به یک هدف قابل دسترس، زودبازده و معین جلب کنیم.
 
وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که 60 درصد از حوادث و سوانح ترافیکی منجر به فوت، در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد که عمده‌ترین دلیل آن، خستگی راننده برای زودتر رسیدن و نبود مبلمان مناسب شهری است؛ بنابراین با تمرکز بر این اصل که پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است می‌توان به آسانی با اقداماتی پیشگیرانه مثل نصب تابلوها و علائم هشدار دهنده در 30 کیلومتری شهرها، نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در جاده‌های مواصلاتی و احداث ایستگاه‌های استراحت در 30 کیلومتری‌ها، آمار حوادث را به نحو چشمگیری کاهش داد.
 
مدیر شبکه رادیویی سلامت درباره برنامه‌ها و اولویت‌های جشنواره، تصریح کرد: امسال هم مثل دو سال گذشته موضوع اصلی ما، پیشگیری از حوادث و سوانح ترافیکی است و به طور خاص به موضوع مدیریت سرعت می‌پردازیم؛ همه دوستان اعم از برنامه‌سازان سازمانی یا مردم عادی می‌توانند در بخش‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و فضای مجازی آثار خود را در این حوزه ارسال کنند
 
وی افزود: مهلت ارسال آثار 15 بهمن ماه است و جوایز ارزنده‌ای هم برای آثار برگزیده در نظر گرفته خواهد شد.
 
اعتماد سعید تاکید کرد: سخن آخر این که حادثه، ممکن است در چند قدمی ما اتفاق بیفتد، تصادف ممکن است برای یکی از عزیزان ما باشد پس همه ما در پیشگیری از آن شریک و همکاریم. فرهنگ‌سازی در امر ترافیک و پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی یک عزم ملی می‌طلبد و هر کدام از ما این را به فرزندانمان بدهکاریم که جامعه ای ایمن برایشان بسازیم؛ باید با یک تلاش همدلانه سعی کنیم که به یاری خداوند آمار 17000 کشته در جاده‌ها را به صفر برسانیم.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head