نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۳
کد خبر: ۱۱۶۸۲۸
2020 January 04 - ۱۲:۵۸ - ۱۴ دی ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران:
پدال نیوز: ترکیه با جذب چندین کمپانی‌ برتر خودروسازی دنیا و ایجاد زیرساخت‌های قطعه‌سازی برای تامین نیاز خودروسازهای جهان به‌آنجا رسید که از ۸۴ مدل خودرو تولیدشده در این کشور ۷۳ مدل صادر و ۹ مدل برای مصرف داخلی استفاده می‌شود؛ آن‌هم خودروهایی که جزو ۱۰ برند اول دنیا هستند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، درجا زدن صنعت‌ خودرو کشور درچنددهه گذشته دلایل مختلفی دارد که به‌نظر می‌رسد بزرگترین آنان نبود نقشه راه دراین صنعت است. صنعتی که ابتدای شروع‌ به‌کارش حضوری پررنگ درمنطقه داشت و توانست بازار بسیاری را از آن خود کند و حالا مشاهده‌گر آن است که کشور همسایه توانسته درکمتر از دو دهه فعالیت در این حوزه گوی سبقت را از او برباید.
 
دراین‌باره مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران به‌بیان نظرات خود پرداخت.  
 
وی اظهار داشت: «ترکیه با جذب چندین کمپانی‌ برتر خودروسازی دنیا و ایجاد زیرساخت‌های قطعه‌سازی برای تامین نیاز خودروسازهای جهان به‌آنجا رسید که از ۸۴ مدل خودرو تولیدشده در این کشور ۷۳ مدل صادر و ۹ مدل برای مصرف داخلی استفاده می‌شود؛ آن‌هم خودروهایی که جزو ۱۰ برند اول دنیا هستند. نکته دیگر اینکه دولت برای فعالان این صنعت معافیت‌های مالیاتی و واردات کمکی درنظر گرفت. یعنی قطعه‌سازان را از مالیات معاف کرد و برای آن‌ها تسهیلات ویژه‌ای درنظر گرفت.»
 
دادفر در ادامه گفت: «باید بپذیریم در ایران دولت همه‌کاره است و درعین‌حال شما نمی‌توانید بخشی را معرفی کنید که دولت درآن دخالت کرده و موفق شده است. خودروسازی در اختیار دولت است. حالا اگر بخش‌های خصوصی بخواهند در این حوزه وارد شوند، یک‌سری افراد شروع به‌جوسازی رسانه‌ای می‌کنند که اینها دنبال رانت آمدند. ما نمی‌خواهیم از گروه یا مجموعه‌ای حمایت کنیم، اما چرا هر واحد خصوصی که در این حوزه اندکی بزرگ و قدرتمند شد، اینگونه تهمت‌ها را باید بشنود. بخش‌خصوصی حساب یک‌ریال را نیز دارد و به‌خودش ضربه نمی‌زند؛ اما مدیر دولتی نگرانی ندارد؛ چون از جیب خودش نیست و بنابراین شکست طرح برای او اهمیتی ندارد. ترکیه امروز ثابت کرده می‌شود بدون دخالت دولت خودرو ملی تولید کرد؛ اما ما نمی‌توانیم؛ چراکه دولت دخالت می‌کند.»
 
دبیر انجمن واردکنندگان گفت: «دولت ترکیه برای وارد کردن دستگاه‌ها و ماشین‌آلات قطعه‌سازی تعرفه صفر تعیین کرد و به‌آن‌ها تسهیلات داد. این کشور از سال ۱۹۸۸ برنامه‌ریزی برای تولید قطعه خودرو را آغاز کرد و اکنون نیز به‌این مرحله رسیده است. دو نکته کلیدی درموفقیت ترکیه وجود دارد؛ عدم‌دخالت دولت درتجارت آزاد و نیز صنعت‌خودرو که منجر به‌شکوفایی این حوزه در آن کشور شده است.»اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head