نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
کد خبر: ۱۱۶۷۲۶
2020 January 02 - ۰۹:۳۶ - ۱۲ دی ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
مگر فرمایش مقام معظم رهبری بر امنیت سرمایه را فراموش کرده ایم؟
پدال نیوز: کارشناس هیئت تفحص مجلس نهم با انتقاد شدید از رفتار شبه رسانه"اختاپوس"در تخریب صنعت خودرو گفت: متاسفانه شبه رسانه هایی از جمله اختاپوس، خواسته یا ناخواسته تحت جریان نفوذ پنهان نقشه دشمن قرار گرفته اند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، مهدی دادفر، کارشناس هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم از صنعت خودرو، با انتقاد از تخریب شرکت های بزرگ قطعه سازی کشور گفت: متاسفانه در شرایطی که سخت ترین تحریم از طرف آمریکا علیه صنعت خودرو اعمال شده، برخی آگاهانه یا جاهلانه در زمین دشمن بازی می کنند.
 
وی با بیان اینکه نخبگان، نهادهای نظارتی و رسانه ها بایستی زمان شناس باشند، گفت: وقتی که یک خانواده در حال جنگ با دشمن بیرونی است، عاقلانه نیست که افراد از درون خانواده، اقدام به تخریب ستون های خانه کنند.
 
دادفر با اشاره به اینکه تحریم ها باعث شده بخش قابل توجهی از سرمایه ها از کشور خارج شود و کمتر کسی رغبت به تولید و فعالیت صنعتی کند، تصریح کرد: این چه منطقی است که ما به دست خودمان معدود سرمایه گذاران باقی مانده را نیز بهراسانیم و تخریب نماییم. مگر فرمایش مقام معظم رهبری بر امنیت سرمایه را فراموش کرده ایم؟
 
وی در ادامه به اشاره به فعالیت های غیرمنطقی شبه رسانه"اختاپوس" علیه یکی از شرکت های قطعه سازی گفت: این شرکت بزرگ قطعه سازی با به کارگیری نخبگان صنعتی مسئولیت تولید و گرداندن بخشی از صنعت خودروسازی را بر عهده داشته است
 
این کارشناس صنعت تصریح کرد: در صنعت خودرو، شرکتهای قطعه سازی معدودی همانند این قطعه ساز داریم که انتقال بسیاری از تکنولوژی ها به کشور از طریق این شرکتها صورت گرفته است.
 
وی با انتقاد شدید از رفتار شبه رسانه"اختاپوس"در تخریب صنعت خودرو گفت: نقشه دشمن این است که صنعتگران و تولیدکنندگان را در کشور ناامید و تخریب کند و متاسفانه شبه رسانه هایی از جمله اختاپوس، خواسته یا ناخواسته تحت جریان نفوذ پنهان نقشه دشمن قرار گرفته اند.
 
دادفر تاکید کرد: جریان نفوذ پنهان به دنبال خارج کردن چنین شرکت ها و سرمایه گذاران و نهایتا سقوط قوه صنعتی و تولیدی کشور است. عده ای نیز در داخل دانسته یا ندانسته به این جریان کمک می کنند.
 
وی با طرح این سوال که اگر واقعا اختاپوس ها به دنبال اصلاح صنعت خودرو هستند چرا به نقد ساختار معیوب صنعت نمی پردازند، گفت: تخریب اشخاص و مالکیت شرکت های قطعه سازی، نقد دلسوزانه صنعت خودرو نیست. و لذا باید دید چه اهداف و نیاتی در پشت جریان‌های تخریبی وجود دارد.
 
این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه برخی اصلا صنعت را نمی شناسند گفت: دلسوزان صنعت خودرو، با اشخاص و خانواده آنهاکاری ندارند، بلکه ساختارها را مورد نقد قرار می دهند.
 
وی در نقد روش شبه رسانه ها و برخی نهادهای نظارتی گفت: اصلاح و انتقاد باید بر مدار حفظ سرمایه صورت گیرد و لذا هدف و اولویت اول بایستی ایجاد فضای امن برای سرمایه گذار و تولیدکننده باشد.
 
دادفر با بیان اینکه حتی اگر هم قرار است شخصی را دستگیر نمایند، بایستی به گونه ای عمل شود که به سرمایه وی آسیب نرسد، گفت: متاسفانه رویه غالب در برخوردها برخلاف این است.
 
وی ضمن بیان اینکه هیچ شرکتی در اقتصاد ایران بدون ایراد نیست، گفت: برخی از افراد کنونی که با نیات خاص، شرکت های قطعه سازی را تخریب می نمایند، اصلا صنعت را نمی شناسند و صرفا یک رویکرد افراطی را در پیش گرفته اند.
 
دادفر افزود: به طور مثال در تمامی صنایع خودرویی دنیا هر قطعه به علت ایجاد صرفه اقتصادی توسط چند شرکت محدود تولید و تامین می شود و لذا تامین یک قطعه توسط دو یا سه شرکت به معنای انحصار نیست. خط بازار
 
انتهای متن
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
0
0
به قولی از مشک همان تراود که دروست. در همه جای دنیا، قیمت یک خودرو ضعیف در حد حقوق 6 ماه یک کارگر است. بر این اساس قیمت پراید و سمند باید حدود 12 میلیون باشد، شما بفرمایید مشکل کجاست؟ هم اکنون ضعیف ترین خودروهای دنیا در حد کیا پیکانتو هستند. این در حالی است که مقبول ترین خودرو تولید داخل متعلق به دو سه دهه پیش است. شما بفرمایید مشکل کجاست؟ برای بیش از چهار دهه، انحصار کاملی در بازار خودرو به منظور داخلی سازی و ارتقای توان تولید خودرو ملی، برقرار شد و مردم از استفاده از بروزترین و ایمن ترین خودروهای دنیا محروم ماندند. با این وجود به مجرد افزایش قیمت دلار، مشخص شد که خودروهای به اصطلاح تولید ملی هر یک باندازه یک خودرو کارکرده با کیفیت، یعنی حدود 2-3 هزار دلار ارزبری داشته اند. شما بفرمایید مشکل کجاست؟ مردم سالها از حق مسلم خود در استفاده از خودروهای کارآمد و ایمن و بروز گذشتند تا از تولید کنندگان داخلی حمایت کرده باشند. اما زمانی که مردم نیاز به حمایت این صنف محترم داشتند، ایشان بدون درنگ اقدام به افزایش قیمت خودرو نمودند ( به هزار ترفند و دلیل نامربوط) و به خالی کردن جیب مردم مبادرت نمودند. حالا شما بفرمایید مشکل کجاست؟
بهرحال جفایی که بواسطه حمایت از این صنعت به مردم روا شد، حکایت مثنوی هفتاد من است و اما و اگرهایی که در کار این صنعت نیز بوده کم نیستند. از طرفی هم فیلمی که توسط این آقا ساخته شد، توقیف است و هم کارگردان آن در بازداشت. و صد البته به نظر نمی آید طرف مظلوم این داستان صنفی باشد که بیش از چهل سال مردم یک کشور را به گروگان گرفته است!
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head