نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱
کد خبر: ۱۱۴۹۰۲
2019 December 01 - ۱۱:۰۹ - ۱۰ آذر ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: در سال‌های اخیر عده‌ای از کارشناسان در تحلیل‌هایی روی این مسئله تاکید داشتند که با افزایش قیمت بنزین، تعداد خودروهای شخصی در جاده‌ها کاهش خواهد یافت و همین امر منجر به کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای می‌شود، فرضیه‌ای که آمارها نشان می‌دهد لااقل تاکنون امکان اثبات آن به وجود نیامده است.
به گزارش پدال نیوز؛ گزارش‌های پزشکی قانونی از آمار متوفیان جاده‌ای ایران در سال 86 (سال افزایش قیمت بنزین) نشان می‌دهد که تعداد تلفات با رسیدن به مرز 23 هزار نفر، کاهشی 16 درصدی را در قیاس با سال قبل نشان می‌دهد، اما میزان تلفات تصادفات در سال 87 بار دیگر حدود دو درصد افزایش یافته است.
 
در سال‌هایی که میزان تلفات جاده‌ای ایران رو به کاهش بوده، رشد تلفات، یک‌سال پس از افزایش قیمت بنزین نشان می‌دهد که نمی‌توان روی اثرگذاری این عامل بر کاهش تلفات حساب جدی باز کرد.
 
تجربه بعدی افزایش قیمت بنزین به اواسط سال 94 باز می‌گردد. جایی که دولت روحانی با تک نرخی کردن بنزین، قیمت آن را از 700 تومان در هر لیتر به 1000 تومان افزایش داد. این تصمیم نیز توانست در کوتاه‌مدت اثری به نمایش بگذارد به‌طوری که میزان تلفات رانندگی به کمتر از 16 هزار نفر رسید و در قیاس با سال 94، کاهشی حدود چهار درصدی را به ثبت رساند.
 
مقایسه آمار سال 95 و 96 اما نشان می‌دهد که بار دیگر روند تلفات جاده‌ای در ایران افزایشی شده است. در سال 96، بیش از 16 هزار و 200 ایرانی جان خود را بر اثر تصادفات جاده‌ای از دست دادند و آمار رشدی حدود دو درصدی را به ثبت رساند تا بار دیگر فرضیه ارتباط مستقیم نرخ بنزین و کاهش تلفات رانندگی رد شود.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head