نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
کد خبر: ۱۱۳۵۳۸
2019 November 10 - ۱۲:۳۲ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
رکود در بازار صفر کیلومتر ها، تورم در بازار کارکرده‌ ها
پدال نیوز: به‌نظر می‌رسد بازار خودرو درماه‌های آینده و با رسیدن به عید نیز تغییرات جدی به‌ خود نخواهد دید. چراکه اتفاق خاصی در صنعت‌ خودرو رخ نداده و اینکه قیمت‌ها رشد داشته، ناشی از اخبار و شایعاتی است که درخصوص خودروسازان منتشر می‌شود......
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز؛ بررسی بازار خودرو در هشتمین‌ماه سال جاری نشان می‌دهد رکود همراه با تورم بر آن سایه افکنده است. قیمت‌ها بار دیگر رشد پیدا کرده، اما دربازار خودروهای صفرکیلومتر عملا به‌جز آن‌چه توسط کارخانه عرضه می‌شود، خرید و فروشی وجود ندارد یا تقاضا در بازار آزاد بسیار پایین است. ادامه‌دار شدن این روند طی ماه‌های گذشته تنها قیمت‌ها را در بازار خودروهای صفرکیلومتر بالاتر برده و تاثیر مخربی نیز بر بازار خودروهای دست‌دوم گذاشته است.
 
تعیین قیمت‌ها؛ سلیقه‌ای و بدون کارشناسی
 
عرضه ناکافی خودرو به‌دلایلی ازجمله کمبود نقدینگی باعث شده قیمت‌ها به‌طرز سرسام‌آوری دربازار افزایش پیدا کند؛ به‌طوری‌که بررسی‌های میدانی از بازار نشان می‌دهد قیمت خودروهای کارکرده و دست‌دوم از قیمت خودروهای صفرکیلومتر کارخانه‌ها پیش افتاده است. اما به‌دلیل آنچه بازار آزاد خوانده می‌شود، کسی نمی‌تواند به‌این روند ورود کند.
 
بدین‌ترتیب قیمت برخی خودروها با سه‌سال کارکرد از قیمت صفر این خودروها بیشتر شده است! بررسی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید و فروش خودرو نشان می‌دهد قیمت‌ها کاملا سلیقه‌ای و بدون هیچ کارشناسی و صرفا به‌دلیل اینکه سود بیشتری نصیب صاحب خودرو شود، تعیین می‌شوند.
 
ترس از نایاب شدن و گران شدن خودرو در آینده
 
درگفت‌وگو با صاحبان این آگهی‌ها با جملات مشترکی روبه‌رو می‌شویم؛ صاحبان آگهی‌های فروش خودرو همگی بر این تصورند که خودرو طی ماه‌های آینده گران خواهد شد و همچنین خودروسازان نیز فروش مناسبی در این بخش نخواهند داشت.
 
به‌عقیده فروشندگان، چون فروش خودرو از سوی خودروسازان کم شده است و خودروسازان دوباره فروش‌های بلندمدت را در پیش گرفته‌اند، درنهایت خودرو طی هفته‌ها و ماه‌های آینده و احتمالا سال آینده گران خواهد شد. این باعث شده است فروشندگان از ترس زیان احتمالی قیمت‌ها را چنان افزایش دهند که قیمت خودروهای دست‌دوم و کارکرده، بعضا بیش از قیمت خودرو در کارخانه شود.
 
تاثیر شایعات بر قیمت‌ها
 
رکود بازار خودروهای صفرکیلومتر نیز به‌دلیل از دسترس خارج بودن قیمت‌ها از عامه مشتریان باعث شده مشتریان به‌خودروهای دست‌دوم روی بیاورند و همین موضوع سبب شده است قیمت خودروهای دست‌دوم به‌صورت فزاینده‌ای رشد داشته باشد.
 
درهمین‌زمینه یک کارشناس و مدیر سابق صنعت‌خودرو که خواست نامی از او برده نشود، به‌ «دنیای‌ خودرو» می‌گوید: «روند افزایش قیمت‌ها بیشتر از اینکه ناشی از بحث عرضه و تقاضا دربازار باشد، ناشی از بار روانی است که دوباره بر این بازار حاکم شده است. این درحالی‌است که اتفاق خاصی در صنعت‌خودرو رخ نداده و اینکه قیمت‌ها رشد داشته، ناشی از اخبار و شایعاتی است که درخصوص خودروسازان منتشر می‌شود.»
 
نقدینگی، تولید و تورم موجود در بازار
 
وی بااشاره به‌فروش طولانی‌مدت خودروسازان و همچنین عدم‌پرداخت وام از سوی بانک‌مرکزی به‌خودروسازان می‌گوید: «به‌هرحال مشکل نقدینگی درخودروسازان بسیار جدی است؛ عدم‌همراهی و همکاری بانک مرکزی درسال جدید نیز مشکلات را بیش از پیش کرده است. همین‌مساله بار دیگر خودروسازان و البته وزارت صمت را به‌سمت فروش‌های طولانی‌مدت سوق داده است.»
 
این کارشناس می‌افزاید: «خودروسازان به‌مرحله‌ بدی درتامین نقدینگی رسیده‌اند؛ هرچند برخی انتقادات به‌درستی به‌صنعت‌خودرو کشورمان وارد است، اما توجه داشته باشیم تورم بزرگی درکشورمان وجود داشته و این تورم، تولید در کشورمان را تحت تاثیر قرار داده است.»
 
نگرانی فروشندگان از تکرار اتفاقات سال گذشته
 
این مدیر سابق صنعت‌خودرو اظهار می‌کند: «این عوامل بربازار خودرو تاثیرگذار بوده و باعث شده تا بار دیگر فروشندگان (چه‌فروشندگان خودروهای صفرکیلومتر و چه خودروهای دست‌دوم) فکر کنند قرار است اتفاقات سال 97 تکرار شود و این بار قیمت خودروها از 60 میلیون تومان آغاز شود؛ یعنی بار دیگر قیمت‌ها تا 20 میلیون افزایش داشته باشد.»
 
وی با بیان اینکه بازار خودرو به‌سختی قابل پیش‌بینی است، می‌گوید: «درصورتی‌که نقدینگی خودروسازان تامین و زهر تحریم‌ها گرفته شود – کمااینکه دربرخی صنایع شاهد بهبود اوضاع در این خصوص هستیم - تولید به‌راحتی افزایش پیدا می‌کند و قیمت‌ها حداقل در بازار دچار افت خواهد شد.»
 
پیش‌بینی‌هایی که محقق نمی‌شوند
 
به‌نظر می‌رسد بازار خودرو درماه‌های آینده و با رسیدن به عید نیز تغییرات جدی به‌خود نخواهد دید. پیش‌بینی کارشناسان طی ماه‌های پایانی تابستان افزایش قیمت به‌دلیل افزایش تقاضا بود که این مورد نه‌تنها شکل نگرفت، بلکه قیمت‌ها شیب نزولی پیدا کرد. طی نیمه دوم شهریور و اوایل مهرماه قیمت‌ها به‌حدی نزولی بود که بسیاری پیش‌بینی کردند این روند تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند و قیمت‌های بازار و کارخانه مانند سال‌های گذشته به‌کمترین حد خود برسد. اما روند قیمت‌ خودروها و همچنین عرضه خودروها به‌سمتی حرکت کرده است که بار دیگر شاهد افزایش فاصله در نرخ بازار و کارخانه باشیم.// دنیای خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head