نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
کد خبر: ۱۱۳۳۲۸
2019 November 05 - ۱۶:۵۷ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو :
پدال نیوز: هیچ شخص عاقلی در شرایطی که آینده مبهم است و مشخص نیست که اصلا چه اتفاقی خواهد افتاد سرمایه گذاری نمی کند ولی کرمان موتور این کار را انجام داد و این نشان می داد که گویا این شرکت از اطلاعاتی باخبر بوده که دیگران از آن خبر نداشتند! بعد هم که در 16 دی ماه 1397 دولت اجازه ترخیص خودروهای در گمرک مانده را برای مدت 4 ماه صادر کرد و بعد هم که دو ماه دیگر این مهلت تمدید شد.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز؛ به تازگی خبری مبنی بر ترخیص 1048 خودروی دیگر از گمرکات کشور رسانه ای شد که گفته می شود هزار دستگاه آن متعلق به شرکت کرمان موتور می باشد. مهدی دادفر با بیان اینکه با ترخیص این خودروها، هم اکنون حدود 3500 خودروی دیگر در گمرک باقی مانده است، در مورد مالکان این خودروها گفت: به عنوان نمونه 700 خودرو متعلق به رامک خودرو است، 200 خودرو متعلق به بودوارد است، 700 خودرو متعلق به رنو است، 150 خودرو متعلق به میتسوبیشی است.
 
در 12 دی ماه  1397 بود که خبری مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجوز ترخیص 13 هزار خودرو را صادر نموده است، منتشر شد. بر همین اساس دولت مصوبه ای را در تاریخ 16 دی ماه 1397 از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و نیز بانک مرکزی ابلاغ نمود. با گذشت حدود دو ماه از ابلاغ این مصوبه مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک طی مصاحبه ای اعلام کرد که تاکنون از بین ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک تنها ۲۰۰ خودرو یعنی ۲ درصد از کل خودر‌وهای توقیف شده به کشور وارد شده اند. در نهایت، با پایان مهلت چهار ماهه و به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاه ها در مجموع کمتر از هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شدند.
 
با توجه به اینکه در مهلت چهار ماهه تنها بخش بسیار کوچکی از 13 هزار دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شدند، دولت دوباره مهلت ترخیص خودروها را دو ماه دیگر تمدید کرد. مطابق با آمار انجمن واردکنندگان خودرو در نهایت در این دو ماهه تنها 6700 دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد.
 
بنابراین در مجموع شش ماه مهلت دولت برای ترخیص خودروهای دپوشده در گمرک تقریباً 7700 دستگاه خودرو ترخیص شد و بالغ بر 5 هزار دستگاه خودرو در گمرکات کشور باقی ماند.
 
به تازگی خبری مبنی بر ترخیص 1048 خودروی دیگر از گمرکات کشور رسانه ای شد که گفته می شود هزار دستگاه آن متعلق به شرکت کرمان موتور می باشد. ترخیص این خودروها جنجال های زیادی را در رسانه ها به پا کرده است.
 
مهدی دادفر دبیر انجمن وارکنندگان خودرو  در مورد ماجرای ترخیص اخیر خودروها از گمرک گفت: حدود هزار دستگاه از این 1048 دستگاه خودروی ترخیص شده متعلق به شرکت کرمان موتور می باشد و سایر خودروها نیز متعلق به چهار نفر از اشخاص حقیقی است. وی در مورد نوع و مدل خودروهای ترخیص شده توسط کرمان موتور گفت: این خودروها سوناتا و النترا هستند و فکر می کنم مدل 2019 باشند. وی در مورد زمان ثبت سفارش این خودروها گفت: کشتی حامل این خودروها در تیر و مرداد ماه سال 97 در بنادر ایران پهلو گرفت اما در مورد زمان ثبت سفارش این خودروها اطلاع دقیقی ندارم. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه در ترخیص این خودروها رانتی وجود نداشته است و این خودروها مراحل قانونی خود جهت ترخیص را طی کرده اند، گفت: این خودروها همه پروانه های گمرکی گرفته و آماده ترخیص بودند. حالا این خودروها می خواست متعلق به شرکت کرمان موتور باشد و یا متعلق به شرکت یا شخص دیگری باشد باید ترخیص می شدند چون مراحل قانونی را طی کرده بودند. اما رانت این خودروها در جای دیگری اتفاق افتاد. همان گونه که عرض کردم این خودروها در تیرماه و مردادماه سال گذشته وارد شدند. یعنی درست زمانی این خودروها وارد شدند که واردات خودرو به کشور ممنوع شده بود و خودروهای واردکنندگان دیگر حدود یک سال تا یک سال و نیم در گمرک باقی مانده بود. یعنی درست زمانی که واردکنندگان دیگر از شرایط موجود راضی نبودند و آینده خودروهای مانده در گمرک اصلا مشخص نبود، کرمان موتور دو تا سه هزار خودرو وارد بنادر کرد. هیچ شخص عاقلی در شرایطی که آینده مبهم است و مشخص نیست که اصلا چه اتفاقی خواهد افتاد سرمایه گذاری نمی کند ولی کرمان موتور این کار را انجام داد و این نشان می داد که گویا این شرکت از اطلاعاتی باخبر بوده که دیگران از آن خبر نداشتند! بعد هم که در 16 دی ماه 1397 دولت اجازه ترخیص خودروهای در گمرک مانده را برای مدت 4 ماه صادر کرد و بعد هم که دو ماه دیگر این مهلت تمدید شد. اینجا به نظر می رسد رانتی اتفاق افتاده و یک ابهاماتی مطرح است که مسئولان دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی باید آن را بررسی کنند.
 
دادفر با بیان اینکه با ترخیص این خودروها، هم اکنون حدود 3500 خودروی دیگر در گمرک باقی مانده است، در مورد مالکان این خودروها گفت: به عنوان نمونه 700 خودرو متعلق به رامک خودرو است، 200 خودرو متعلق به بودوارد است، 700 خودرو متعلق به رنو است، 150 خودرو متعلق به میتسوبیشی است و ... . وی ادامه داد: این خودروها متعلق به مردم است و این شرکت هایی که عرض کردم همه شاکی دارند و در دادگاه ها بخاطر این خودروها بازخواست می شوند. آیا بهتر نبود که به یکباره دولت و وزارت صمت مشکل همه واردکنندگان را با هم حل می کرد؟ من دلیل اینکه چرا آقای وزیر صمت این کار را انجام نمی دهد را متوجه نمی شوم و امیدوارم ایشان به این پرسش من پاسخ دهند.
 
دبیر انجمن واردکنندگان در مورد شرایط و مراحل طی شده توسط 3500 دستگاه خودرویی که هم اکنون در گمرک باقی مانده اند، توضیح داد و گفت: به عنوان نمونه حدود 900 تا 950 دستگاه در مرحله صندوق هستند تا عوارض را واریز کنند و پروانه گمرکی آن ها صادر و ترخیص شوند یا بالغ بر 800 دستگاه اظهار شده اند و یک مرحله تنها تا صدور پروانه گمرکی و ترخیص فاصله دارند. وی افزود: اگر دولت مهلت ترخیص خودروهای مانده در گمرک را تا آخر سال تمدید کند، همه این خودروها ترخیص می شوند و از یک سو شرکت ها، خودروی مردم را تحویل می دهند و پرونده های قضایی بسته می شود و از سوی دیگر دولت از محل عوارض بر واردات خودرو صاحب درآمدی خواهد شد. دادفر در پاسخ به اینکه آیا مهلت ترخیص خودروها تا پایان سال مهلت زیادی نیست، گفت: اینکه می گویم تا آخر سال مهلت بدهند بر اساس تجربه قبلی تمدید مهلت است و به این دلیل است که در این بین روزهای تعطیل بسیاری وجود دارد، از سوی دیگر هم فرآیند اداری به سرعت در کشور ما پیش نمی رود و با نبود یک مسئول یا قطع بودن سیستم ممکن است فرآیندها چند روزی به طول بیانجامد.
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان صحبت های خود ریشه تمام مشکلات تجارت و تولید را عمل نکردن به کتابچه قوانین و مقررات صادرات و واردات و دستورالعمل های ذیل این کتابچه که هر ساله چاپ می شود دانست و گفت: مسئولین و زیردستان آن ها متاسفانه به این کتابچه هیچ توجهی ندارند و سالانه فقط یک هزینه ای را برای چاپ آن می پردازند. در این کتابچه به مسئولین اجازه داده نشده است که هر وقت دلشان خواست در طول سال یک قانون جدید تجاری پیاده سازی کنند.
 
وی افزود: زیرساخت پیشرفت یک کشور برنامه ریزی است و این باید بر اساس قوانین و مقررات پایه گذاری شود. متاسفانه در کشور ما به قوانین و مقرراتی که گذاشته می شود عمل نمی کنند چه برسد به اینکه بخواهند برنامه ریزی را بر مبنای این قوانین و مقررات انجام دهند.// تابناک
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
جلالیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
این واقعیتی است. در اردیبهشت ماه با دلار 11000 تومان النترا ثبت نام کردند 420 میلیون توان. با ایجاد یک آشفتگی در بازار ارز و دلار 15000 تومان که قاعدتا کار عوامل این شرکت می باشد، در عرض یک هفته النترا را 480 میلیون کردند. مطمئنا میدانستند که ماشین برای فروش دارند و در زمان واریز پول به گمرگ قیمت ارزی از 15000 به نرخ فعلی برمی گردد. یعنی در عرض یک هفته هر اتومبیلی 60 میلیون افزایش. هیچ مسولی هم صداش در نیامد. 4 ماه تاخیر دارند در تحویل خودروهاشان و نگران جریمه های تاخیر. به همین دلیل التیماتم به دولت دادند. ضمنا قراردادی با مشتری تنظیم کردند که حق انصراف نداری. والا این ظلم به مردم است. بترسید از آه مردم.
آقامحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
ببین فقط شائبه رانته ها فکر نکنین خودش یوقت هست تو کشور پاکدستان
فرهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
تابوده همين بوده تاهست همين خواهدبود
بخورين خوشمزه است، امضا طلايى خوشمزس، ممنوعيت واردات خوشمزه است، آزادشدنش خوشمزست ....زودتر خبرداشته باشى خوشمزه است....
قوانين ماله ماست، ماليات مال ماست ...همش واس ماست
جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
در این شرایطی که امریکا و اروپا ما رو تحریم کردند چرا باید دلار مملکت برای واردات خودروهای گران قیمت هدر بره. اگه اینها وارد نشه چه اتفاقی می افته؟
چرا مسئولین به فکر منافع ملی نیستند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
کلا خیلی جالبه مسئولین ما سمپاتی خاصی به استان محل تولدشون دارن!!!کرمانی برای کرمان...مشهدی برای مشهد....سمنانی برای سمنان و قس الاهذا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
ایران‌خودرو، سایپا و کرمان‌خودرو سه شرکت فاسد و ناکارآمد.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
متاسفانه با سابقه بنده در خرید دو بار از کرمان خودرو . معلوم شد که این شرکت به هر طریقی به نفع خود کار می کند و تا می تواند خودرو را گران و کیفیت پایین ارائه می دهد. و از هر کلکی مضایقه نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
کرمان موتور خائن گرانفروشی هست که رو دست ایران خودرو و سایپا زده
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
0
0
۱۲ آبان امسال رهبر معظم انقلاب صراحتا و شدیدا واردات هرگونه کالایی که تولید داخل دارد را محکوم کردند. حال چگونه است که یک نفر به عنوان رئیس انجمن واردکنندگان خودرو به خاطر منافع خودش صحبت از واردات خودروی خارجی در این شرایط میکند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head