نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
کد خبر: ۱۱۲۷۵۸
2019 October 24 - ۱۴:۰۸ - ۰۲ آبان ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
یک نماینده مجلس:
پدال نیوز- یک نماینده مجلس پس از گلایه از خودروسازان در عدم ایفای تعهدات مربوط به خودروهای پیش‌فروش گفت: بعضی از مردم هم انگار پول اضافی در بانک دارند که به آن نیاز ندارند و خودرو پیش‌خرید می‌کنند. راهکار وی برای حل بحران صنعت خودرو واگذاری مشروط ایران‌خودرو به سرمایه‌گذاران خارجی است.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، هشتمین ماه سال 98 شروع شد اما مطالبات و گلایه‌ها از صنعت خودروسازی روی زمین است. 30 مهر ماه آخرین فرصت وعده داده شده دو خودروساز بزرگ کشور برای عمل به تعهدات معوق از سال 97 بود، اما ایران‌خودرو و سایپا نتوانستند مشتریان خود را راضی کنند.
 
معاون رئیس سازمان تعزیرات و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در خرداد ماه امسال تاکید کردند که خودروسازان تا زمان عملی شدن  تعهدات خود حق پیش‌‌فروش جدید ندارند. اما هیچ یک از این ممنوعیت‌ها صورت نگرفت و نه‌تنها خودروسازان به تعهدات معوق خود عمل نکردند بلکه به پیش‌فروش خودرو نیز ادامه دادند.
 
حال که خودروسازها در عمل به تعهدات عقب افتاده از سال گذشته خود ناتوان هستند، آیا ادامه‌دار شدن پیش‌فروش‌ها بحران خودروسازی را عمیق‌تر نمی‌کند؟
 
محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  عنوان کرد: خودروسازها بدهی زیادی دارند و بانک‌ها تمایل به پرداخت وام به آنها ندارند، بنابراین برای این که به تعهدات قبلی خود عمل کنند مجبور هستند که پیش‌فروش داشته باشند.
استخدام‌های سفارشی خودروسازان
 
وی با بیان اینکه دیر به داد خودروسازی‌ها رسیده‌اند، گفت: خودروسازها باید سهام خود در شرکت‌های دیگر، املاک و زمین در داخل و خارج از کشور را بفروشند، نقدینگی به وجود آورند و بدهی بانکی خود را صفر کنند.
 
نماینده مردم ساوه در مجلس معتقد است تا زمانی که خودروسازی خصوصی‌سازی نشود و این خصوصی‌سازی توانمند نباشد، مشکل صنعت خودروسازی کشور حل نمی‌شود.
 
وی تصریح کرد:هر مدیر دولتی هم که به این خودروسازی‌ها برود مهمان است. به سفارشات نمایندگان، وزرا و مسئولان نیرو اضافه می‌کند؛ اما اگر بخواهد از جیب خودش حقوق کارکنانش را بپردازد برادر خودش هم که باشد استخدام نمی‌کند.
 
منصوری خاطرنشان کرد: اگر خودروسازها پیش‌فروش نکنند و از مردم پول نگیرند دچار وضعیت بدی می‌شوند، بعضی از مردم هم پول اضافی در بانک دارند که به آن نیاز ندارند، حالا یه مدت دست خودروسازی‌ها باشد که آن‌ها از این پول‌ها استفاده کنند و کمک به خودروسازی‌ها شود.
واگذاری خودروسازان به سرمایه‌گذاران خارجی
 
وی در این خصوص افزود: کسی که نیاز به خودرو دارد چند مدل پایین‌تر آن را از بازار می‌خرد و استفاده می‌کند اما کسانی که خودرو ثبت نام می‌کنند انگار پول زیادی دارند و نیازی به آن ندارند، به دنبال طمع هستند و می‌خواهند این خودرو را با قیمت بالاتری در بازار بفروشند تا سود بیشتری از سود بانکی نصیبشان شود.
 
وی تصریح کرد: دولت خودروسازی را رها کرده و با دست خودش این صنعت را به این جا رسانده است. چون راه حلی برای اصلاح آن ندارند منتظر هستند که هر چه زودتر دوره کاری دولت تمام شود تا به دست دیگری بسپارند.
 
این نماینده مجلس راه‌حل بحران خودروسازی را در این می‌بیند که دولت باید یک سرمایه‌گذار خارجی بیاورد، ایران‌خودرو را واگذار کنند و تعهد بگیرند حقوق پرسنل را تا پنج سال در حساب بانکی داشته باشند که مطمئن باشیم پرداخت می‌شود. // تجارت نیوز
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head