نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
کد خبر: ۱۱۲۳۸۱
2019 October 17 - ۱۰:۲۱ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
صندوق توسعه ملی هم به کمک داخلی سازی بیاید/
پدال نیوز: پروژه خودکفایی در تولید قطعات و اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل در حالی وارد دومین فاز اجرایی شده که ادامه آن به دلیل عدم اختصاص تسهیلات با اما و اگرهایی روبرو شده است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، در حالی که قرار بود بخش زیادی از تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی که برای صنعت خودرو پیش بینی شده بود به زنجیره تامین و همچنین اجرای پروژه های خودکفایی اختصاص یابد، بانک مرکزی با تعیین شرایطی خاص، مانع از پرداخت این تسهیلات شده و بانک های عامل زیر بار اجرای این شروط نمی روند. این در حالیست که بر اساس برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان قرار بود در صورت پرداخت این تسهیلات بخش زیادی از این مبلغ به زنجیره تامین و همچنین اجرای پروژه های خودکفایی اختصاص یابد اما در حال حاضر همه برنامه ریزی ها با عدم پرداخت این مبلغ به صنعت خودرو به هم ریخته است.
 
در این شرایط که صنعت خودرو به شدت با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شده به نظر می رسد باید سایر نهادها نیز به کمک بیایند.
 
مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر این که دغدغه نبود تسهیلات برای اجرای پروژه داخلی سازی به همه قطعه سازان منتقل شده است، می گوید: خودکفایی سرمایه می خواهد و باید نسبت به انجام سرمایه گذاری در خطوط تولید، تامین مواد اولیه و فناوری و تحقیقات اقدام کرد اما در عمل این اتفاق رخ نداده است.
 
وی می افزاید: قرار بود بودجه داخلی سازی از بودجه 11 هزار میلیارد تومانی که پیش بینی شده بود پرداخت شود که از این مبلغ تنها 4 هزار میلیارد تومان پرداخت شده و به نظر می رسد باقی آن نیز پرداخت نخواهد شد.
 
بیگلو با بیان این که قرار بود این منابع به خودروساز و زنجیره تامین منتقل شود، تصریح می کند: هر یک از قطعه سازان پیش بینی کرده بودند که بخشی از این مبلغ را وارد پروژه خودکفایی کنند اما این اتفاق رخ نداد و هم اکنون آن چه به ذهن ما می رسد ورود صندوق توسعه ملی و پرداخت تسهیلات با بهره پایین و دوره بازپرداخت بالا است تا قطعه ساز نسبت به انجام سرمایه گذاری اقدام کند.
 
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر این که توجه به این نکته ضروری است، سرمایه گذاری انجام شده تنها متعلق به حال حاضر نبوده و طبق روال قبل، سال ها قطعاتی با این سرمایه گذاری تولید می شود بنابراین بازگشت این پول که نتیجه صرفه جویی ارزی است عدد بالاتری خواهد بود، اظهار می کند: در صورت عدم تامین نقدینگی مورد نیاز برای داخلی سازی این پروژه به اهداف پیش بینی شده نخواهد رسید.
 
وی در خصوص آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات نیز می گوید: به نظر می رسد قرار نیست اقدامی در زمینه پرداخت 844 میلیون یورو انجام شود زیرا زمان را از دست داده ایم و از سوی دیگر بانک مرکزی نیز دستورالعمل ابلاغی به بانک های عامل را اصلاح نکرده و در این شرایط بانک های عامل هیچ تمایلی به اجرای این مصوبه ندارند.
 
بیگلو می افزاید: با وجود تمدید این مصوبه شرایط پرداخت آن اصلاح نشد به طوری که همچنان دو شرط مشکل آفرینی که در این زمینه وجود داشت همچنان ادامه دارد که مانع اول اینست که بازپرداخت این تسهیلات به صورت ارزی و با قیمت ارز نامعلوم بوده و دومین مانع نیز بدهکار شدن بانک های عامل از سوی بانک مرکزی در تمام دوره بازپرداخت تسهیلات است و به این موضوع توجهی نشده که بانک عامل موفق به اخذ منابع خود را از گیرنده تسهیلات شده یا خیر، بنابراین بانک های عامل زیربار اجرای این مصوبه نمی روند.
 
این فعال صنعت قطعه ادامه می دهد: این شرایط در حالیست که این مصوبه تا بهمن ماه تمدید شده اما اگر همین امروز هم اقدامی در این زمینه انجام شود فرصت را از دست داده ایم که نتیجه این روند مشخص بوده و آن کمبود نقدینگی است که دوباره دامنگیر خودروسازان و قطعه سازان شده است.
 
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در خصوص آخرین وضعیت پرداخت مطالبات قطعه سازان نیز می گوید: پرداخت مطالبات با سختی همراه است زیرا خودروسازان در مشکلات کمبود نقدینگی فرو رفته اند و امیدی برای بازگشت این مطالبات نیست اما همچنان خودروسازان با این روال مریض ادامه داده اند این در حالیست که بارها بر این موضوع تاکید کرده ایم تا زمانی که قیمت خودرو اصلاح نشود و خودروسازان و قطعه سازان به سودآوری نرسند، هرسال بدهکارتر می شوند و سود این منابع بیشتر از آن که به دست مصرف کننده برسد، به دست دلالان می رسد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head