نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
کد خبر: ۱۱۱۹۳۲
2019 October 08 - ۱۶:۰۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- واردات خودرو عملی کاملا غیرمنطقی است که باعث تضعیف صنعت خودروسازی در ایران می‌شود.
به گزارش پدال نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ،  مدتی است که بحث واردات خودرو از کشورهای ترکیه و روسیه بر سر زبان‌ها افتاده است. مطلب حائز اهمیت این است که در صورت ورود این خودروها تکلیف تولید خودروهای داخلی چه می‌شود و چه ضربه‌های اقتصادی به کشور وارد خواهد شد؟
 
سال گذشته 14 هزار و 600 دستگاه خودرو در گمرکات بلاتکلیف ماندند که تقریبا بالغ بر 6 هزار و 700 دستگاه خودرو دارای اعتبار از گمرکات خارج شدند و مابقی خودرو‌ها که حدود 6 تا 7 هزار دستگاه خودروهستند همچنان به دلیل عدم تمدید مصوبه و نقص در گمرکات باقی مانده‌اند.
 
در شرایط ویژه اقتصادی انتظار بر این است که تولید داخل تقویت شود و شرایط تحریم را می‌توان نوعی پله ترقی برای رشد خودروسازی تلقی کرد. اما ممنوعیت ورود خودرو در شرایط تحریم باعث گرانی بسیاری از خودروها و لوازم آنها شد همچنین شرایطی پیش آمد که تولید خودرو در داخل کشور نیز کاهش چمشگیری داشته باشد.
 
 آمار تولید خودرو‌های سواری در کشور طی شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد خودروسازان بزرگ کشور در مقایسه با سال گذشته کاهش 30 درصدی را تجربه کرده‌اند. علاوه بر این آمار‌ها نشان می‌دهند هشت خودرو عمدتا مونتاژی با توقف تولید در شهریور امسال مواجه شده و احتمالا دیگر جایی در خودروسازی کشور نخواهند داشت.
 
در سال گذشته 536 هزار دستگاه خودروی سواری تولید شد که امسال به 376 هزار دستگاه رسید که شاهد کاهش چشمگیر تولید آن بودیم؛ حال اگر بنا بر واردات خودرو باشد، وضعیت تولید همچنان کاهش خواهد داشت و تولیدکنندگان داخلی دیگر رقبتی به تولید نخواهند داشت و اینگونه به خودروسازان خارجی وابسته خواهیم ماند.
 
شایعاتی مبنی بر واردات خودرو از ترکیه
 
مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو  با اشاره به اینکه پس از واردات نه تنها اقتصاد کشور بلکه تولیدکنندگان داخلی خودرو ضرر و زیان می‌بینند، گفت: تولیدکنندگان کشورمان توانایی تولید خودرو را دارند و بار‌ها گفته‌ایم که خودمان می‌توانیم به خوبی خودرو تولید کنیم؛ با واردات خودرو کشور و اقتصاد آن دچار مشکلات ارزی خواهد شد. واردات با توجه به منابع ارزی محدود و محدودیت‌ها به صلاح نیست.
 
درباره غیرمنطقی بودن واردات خودرو از ترکیه، گفت: قائم مقام وزیر صمت مطلبی را تحت عنوان واردات خودرو از ترکیه ارائه دادند اما مطرح نکردند که قرار است با کدام برند ترک تولید مشترک داشته باشیم؟، ما که سال‌های زیادی است در این حوزه فعالیت می‌کنیم تا حالا اسم هیچ برند خودروسازی ترک را نشنیده‌‌ایم.
 
او افزود: ممکن است شرکت‌های ترکیه‌ای با شریک خارجی خود تفاهمی امضا کرده باشند که در راستای دور زدن تحریم‌ها باشد، به طور مثال هر کدام از خودروها را به وسیله یک شرکت واسطی وارد کنند اما نکته اصلی این است که اگر دولت با هدف راه‌اندازی رونق بازار خودروی کشور از ترکیه خودرو وارد کند یک خیانت محض به واردکنندگان خودروی کشور کرده است.
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تشریح کرد: این موضوع را ندیده نگیرید که فعالیت مشترک خودروسازی‌ها باعث تقویت این کالا می‌شود، به طور مثل همکاری شرکت آنادول با فورد باعث تولید فورد شده است، شرکتی مانند اتوکار، لندیور و ایمیکه را تولید می‌کند یا شرکت اویاکس با رنو کار کرده و انواع خودروهای رنو را تولید می‌کند.
 
دادفر بحث واردات خودرو را کاری غیر منطقی و بی‌جا دانست و افزود: اگر خودرو وارد کنیم به سرمایه‌گذاران داخلی خیانت بزرگی شده است چرا که این افراد سال‌های زیادی است در ایران، در بحث فرهنگ خودروی صفر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تلاش می‌کنند فناوری روز را در ایران جا بیندازند اما اگر خودروسازهای خارجی وارد کشور شوند در حق این دسته از افراد خیانت شده است و با این اتفاق حتما به مراجع قضایی شکایت خواهیم کرد.
 
تحریم امریکا در صنعت خودروست و شامل واردات خودرو نمی‌شود
 
امیر حسن کاکایی کارشناس خودرو با بیان اینکه واردات خودرو از کشورهای دیگر به هیچ عنوان به نفع کشور نیست، گفت: در شرایط کنونی واردات خودرو از هر کشوری کار اشتباهی است.
 
او بیان کرد: وادرات خودرو به هر نوعی نیاز ارز را در کشور بالا می‌برد و در کوتاه مدت ممکن است نرخ خودرو را کاهش دهد اما چون نیاز ارز را بالا می‌برد، با توجه به محدودیت‌ها و جنگ اقتصادی باعث افزایش نرخ ارز خواهد شد که در نتیجه افزایش نرخ ارز به ضرر کشور خواهد بود.
 
کاکایی ادامه داد: اگر جنگی که در آن به سر می‌بریم به این حد پیچیده نبود و ما را محدود نمی‌کرد، می‌توانستیم ارز خودمان را استفاده کنیم هیچ مشکلی در واردات به وجود نمی‌آمد اما در وضعیت فعلی واردات برای کشور بسیار خطرناک است و تبعات اقتصادی کلانی دارد. برخی می‌گویند این ارز برای خودمان است و دوست داریم استفاده کنیم اما برای شرایط جنگ فعلی اصلا مناسب نیست.
 
او با تاکید بر اینکه واردات خودرو نوعی خیانت به کشور است، گفت: اگر کوچک‌ترین صحبتی در زمینه وادرات خودرو شده آن را یک خیانت محض می‌دانیم اما صحبت‌های اخیر حاکی از همکاری بین ایران و ترکیه است و خبری از واردات نیست و می‌تواند منطقی باشد.
 
او صنعت خودرو را یک صنعت بین‌المللی دانست و گفت: واقعیت این است که نمی‌توانیم تمام زنجیره و قطعات را در یک کشور تامین کنیم، به طور مثال شرکت بی‌او دبلیو 5.2 دهم درصد قطعاتش در یک شرکت آلمانی تهیه می‌شود و برای تکمیل قطعاتش نیاز به این زنجیره دارد.
 
او با تاکید بر اینکه واردات خودرو تاثیری در روند تولید خودرو در کشور نمی‌گذارد، تشریح کرد: واردات و تولید خودرو، 2 حیطه مختلفی دارند و هیچ اثری بر یکدیگر نمی‌گذارند و سطح قیمتی متفاوتی دارند.
 
کاکایی گفت: اگر واردات آزاد شود اثری بر کار خودرو ساز نخواهد گذاشت و مشکل اصلی برای ممکلت است که اقتصاد آن را بر زمین می‌زند. واردات نیاز به ارز دارد و درآمد ارزی کمی داریم و با توجه به شرایط کنونی و تحریم‌ها واردات خودرو برای کشور سم است. مشکل خودروساز این است که اکنون ارز ندارد تا خودرویی تولید و ماده اولیه لازمه را وارد کند. بحث بر سر تحریم است و منطق می‌گوید که دولت نباید اجازه واردات بدهد.
 
واردات خودرو در گرو مجوز از شورای اختصاصی سران قوا
 
عبدالله رضیان عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: واردات خودرو ممنوع است مگر اینکه شورای اختصاصی سران قوا تصمیمی در این حوزه گرفته باشند. وزارت صمت همچین کاری نکرده است و شورای اختصاصی سران قوا نیز این کار را هنوز تایید نکرده است اما یک سری صحبت هایی در اینباره شده است.
 
عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر مذاکرات نتیجه دهد ممکن است خودروهای چینی وارد شود اما هنوز تصیمیمی در این خصوص گرفته نشده است. اگر شورای اختصاصی سران قوا واردات خودرو را اجازه دهند، می‌توان خودرو وارد کرد.
 
رضیان درباره خودروهای دپو شده و ترخیص آنها، گفت: اگر بنا به ورود خودرو باشد باید اتومبیل‌های دپو شده ترخیص شود و سپس خودرویی وارد کرد، اما این نکته را باید گفت قسمتی از خودروهای دپوشده نقص داشتند که ممکن است خودروسازان داخلی تامین قطعا نکرده بودند و این خودروها در صورتی که نقص شان برطرف شود ترخیص خواهند شد.
 
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head