نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
کد خبر: ۱۱۱۳۴۶
2019 September 29 - ۱۱:۲۳ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
وقتی تولید بیشتر موجب افزایش زیان می‌شود!
پدال نیوز: وقتی مدیر جدیدی باتیم مدیریتی جدید وارد مجموعه می‌شود، شاید بتواند ۱۰درصد هزینه‎ها را بهبود ببخشد و بهره‎وری را افزایش دهد، اما وقتی صحبت از اختلاف بیش‌از ۳۰درصدی درقیمت تمام‎شده و فروش محصول است، این مساله را هیچ‌کسی نمی‌تواند جبران کند
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، بارها به‌مشکلات موجود درصنعت خودرو اشاره شده است؛ مشکلاتی که گاه توسط خود این صنعت و سوءمدیریت رقم خورده و مشکلات بی‎شماری که به‌دلیل نبود برخی زیرساخت‎های اقتصادی ایجاد شده است؛ مثلا جذب بیش‌از نیاز نیرو برای خودروسازی‎ها که منجربه‌هزینه‎های مالی فراوانی برای آن‎ها شده و بهره‎وری را نیز تا ‌حد بسیار زیادی کاهش داده است. اصولا نبود مدیرانی قدرتمند باعث شده است دردوره‎هایی ازحریم خودروسازی‎ها دفاع نشود. همچنین بالا بودن میزان نرخ بهره بانکی که عملا هزینه تولید را افزایش داده است، ازجمله چالش‌ها و مشکلاتی است که از بیرون به‌خودروسازی‎ها و البته همه صنایع دیگر تحمیل شده است. این چالش زیرساختی یعنی گران‎بودن تسهیلات پرداختی به‌خودروسازان و قطعه‎سازان، هزینه‎های تولید و البته پس از تولید را چنان افزایش می‎دهد که اصولا نمی‎توان کم‎سود و زیان‎ده بودن را برای آن‎ها متصور نبود.
 
درهمین‌زمینه امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت‌خودرو با بیان اینکه یکی‌از اشکالات صنعت‌خودرو در این سال‌ها هزینه‌های سربار مالی بوده است، می‎گوید: «حدود 30درصد هزینه‌های خودروسازان را هزینه‌های مالی تشکیل می‌دهد. یعنی وامی که از بانک می‌گیرند و باید باسود بسیار بالایی برگردانند. فکر نمی‌کنم طی 30سال اخیر بانک‌ها وام بلندمدت و کم‌‎بهره به‌خودروسازان پرداخت کرده باشند.»
 
 سیستم‌های مالی مبتنی‌بر سیستم تجاری است، نه‌صنعتی
 
کاکایی تاکید می‎کند: «همواره بانک‌ها وام کوتاه‎مدت بابهره بسیار زیاد به‌خودروسازان عرضه کرده‌اند و اصولا درایران هیچ‌گاه دیده نشده بین بهره بانکی وام تجاری با وام صنعتی اختلافی دیده شده باشد. تنها ابتدای دهه 60 وام‎های کم‌بهره‌ای به‌صنایع پرداخت شد که نتایج آن ایجاد شرکت‌ها و صنایعی است که همچنان حضور دارند.»
 
وی اظهار می‌کند: «درزمینه تغییر درروش‌های مالی و به‎کارگیری روش‌های نوین مالی‌ هم خودروسازان کار سختی دارند. چراکه مشکل درکشور ما این است که تمام سیستم‌های مالی، مالیاتی و ... مبتنی بر سیستم تجاری است و نه صنعتی.»
 
این کارشناس درتوضیح این مطلب می‎گوید: «درحال‎حاضر روی به‎روزرسانی قانون تجارت کار می‌شود که البته صدای همه دست‌اندرکاران تجاری و صنعتی را درآورده است. یعنی به‎جای اینکه اوضاع را بهبود بدهند و به‌روزتر کرده و بایک جامعه صنعتی و فراصنعتی متناسب کنند، یک‎سری دیدگاه بازرگانی درآن به‌کار رفته است.»
 
هزینه‎های سربار ناشی‌از موارد مختلف ازجمله نیروی سربار و هزینه‎های دیگری که دراین صنعت وجود دارد، به‌همراه سود بالای بانکی برای تولید خودرو و ضعف بازار سرمایه درتامین مالی برای صنایع مختلف مانند خودرو باعث شده است تولید بعضا با زیان هم همراه شود.»
 
مشکل حل‎نشده قیمت‎گذاری
 
قیمت‎گذاری نیز درحالی مشکل اساسی درصنعت خودرو عنوان می‎شود که از سال گذشته تاکنون قیمت خودرو نیز مانند بسیاری از کالاهای دیگر دو تا سه‌برابر شده است. هرچند خودروسازان معتقدند تولید خودرو حداقل روی برخی از انواع آن با زیان همراه است.
 
کاکایی بابیان اینکه مشکل اساسی که درحال‎حاضر صنعت خودرو همچنان نتوانسته آن را حل کند، مساله قیمت‌گذاری است، اظهار می‎کند: «قیمت‌گذاری که دراختیار دولت است، با فاصله از واقعیت‌ها (حداقل درمورد محصولات ایران‌خودرو و سایپا) اعمال می‌شود. براین‌اساس، قیمتی که خودرو با آن ازکارخانه بیرون می‌آید، به‎طور معناداری از قیمت تمام‎شده خودرو پایین‌تر است؛ به‌این‌معنی که این دو خودروساز باتولید بیشتر، زیان بیشتری می‌کنند!»
 
وی می‎افزاید: «وقتی قیمت فروش چیزی حدود 30درصد پایین‌تر ازقیمت تمام‎شده آن است، با روش‌های بهبود بهره‌وری نهایتا می‌توان درچنین صنعتی 10درصد بهبود ایجاد کرد و باقی آن واقعا امکان‌پذیر نیست.»
 
این کارشناس صنعت‌خودرو بابیان اینکه تحول درصنعت‌خودرو بابرخی اقدامات امکان‌پذیر است، می‎افزاید: «باید روی منابع انسانی اتفاقاتی رخ دهد اما درشرایط فعلی هیچ‎کاری نمی‌توان روی این بخش انجام داد. چون اوضاع جامعه‎شکننده است و باید مراقب مردم باشیم. باتوجه به‌افزایش شدید قیمت کالا، طبیعی است که روی منابع انسانی که خود ما هستیم، نمی‌توانیم فشاری وارد بیاوریم.»
 
وی درادامه می‎گوید: «اگر بخواهیم روش تولید را به‌قصد افزایش بهره‌وری تغییر دهیم، باید خط‌تولید عوض شود. این کار نیاز به سرمایه‌گذاری درحد چندصدمیلیارد تومان دارد که درحال‎حاضر ممکن نیست.»
 
زیان حداکثری بانقدینگی حداقلی
 
کاکایی تاکید می‎کند: «وقتی مدیر جدیدی با تیم مدیریتی جدید وارد مجموعه می‌شود، شاید بتواند 10درصد هزینه‎ها را بهبود ببخشد و بهره‎وری را افزایش دهد. اما وقتی صحبت از اختلاف بیش از 30درصدی درقیمت تمام‎شده و فروش محصول مطرح است، این مساله را هیچ‎کسی نمی‌تواند جبران کند. بنابراین بزرگ‌ترین چالش درصنعت‌خودرو چالش قیمت‌گذاری فعلی است. اما متاسفانه دولتمردان به‌خاطر مسائل معیشتی مردم مانع افزایش قیمت هستند و همچنان ما چالش داریم و خودروسازی با زیان تولید می‌کند.»
 
وی می‎گوید: «این درست مانند مساله‌ای است که درخصوص بنزین درحال رخ دادن است؛ درحالی‎که همه می‌دانند این نوع قیمت‌گذاری بنزین به‌ضرر کشور است. به‌نظر می‌رسد که درشش ماه آینده هم چالش‌های صنعت‌خودرو و دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا همچنان ادامه داشته باشد. امیدوارم که پیش از پایان سال منابع ارزان‌قیمت به‌خودروسازان تزریق شود. تزریق منابع گران‎قیمت به‌معنی تولید با افزایش زیان و ازجیب آیندگان خرج‎کردن است. اگر این موارد اعمال نشود، زیان به‌حداکثرمیزان خود رسیده و نقدینگی به‌کم‌ترین حد ممکن می‌رسد و خونی دررگ‌های این صنعت باقی نمی‌ماند که بسیار خطرناک است.»// اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head