نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
کد خبر: ۱۱۱۰۶۱
2019 October 01 - ۱۶:۲۳ - ۰۹ مهر ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
خودرو بیسو حتی در چین هم ناشناخته است
پدال نیوز: دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: این روزها در بازار به جای فروش خودرو حواله فروشی می‌شود. در این شرایط از مردم می‌خواهیم به هیچ عنوان خودرویی را پیش خرید نکنند. همچنین یکی دیگر از کارشناسان نیز چنین هشداری را درباره خودروهای بیسو می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، اولین بار خودروهای بیسو در سال ۲۰۱۷ توسط دو گروه خودروسازی پکن و یینشیانگ تولید شد. از آنجایی که ایرانی‌ها مشتاق استفاده از خودروهای شاسی بلند هستند نمایندگان بخش‌خصوصی برای واردات این نوع خودروها اعلام آمادگی کردند.

آن طور که در اخبار آمده، شرکت سیف خودرو نتوانست به تعهداتشان مبنی بر واردات به موقع خودروها اقدام کند. براساس گفته فعالان بازار خودرو تنها ۸۰۰ خودرو بیسو ثبت سفارش شده و این در حالی است که هم‌اکنون آگهی‌های بی‌شمار و متفاوتی مبنی بر فروش حواله بیسو T3 در فضای مجازی و سایت‌های متعلق به فروش خودرو وجود دارد. ‏

حدود دو سال گذشته شرکت سیف خودرو با شعار «شاسی بلند، لوکس اقتصادی» در بازار ایران عرض اندام کرد. بنرهای این شرکت خودرویی در زمان اعمال قانون ممنوعیت واردات خودروهای خارجی سطح شهر و اتوبان‌ها را پوشش داده بود.

مردم خودرو بیسو نخرند

این شرکت واردکننده با وعده عرضه خودروها با قیمت‌های مناسب قصد داشت در میان رقبا برنده میدان شود؛ این در حالی است متقاضیانی پر و پا قرص این خودرو که زمانی بی‌صبرانه منتظر واردات این نوع از خودروها بودند حالا حواله‌هایشان را به نرخ‌های ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان به معرض فروش گذاشته‌اند. در همین حال دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در توصیه‌ای به مردم می‌گوید: «هرگز برای خرید این نوع خودروها اقدام نکنید؛ چرا که فعلا خبری از واردات خودروهای خارجی و چینی نیست.»

بررسی آگهی‌های سایت‌های خریدوفروش خودرو نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از فروشندگان این خودرو، تنها می‌خواهند حواله خودرو را بفروشند که به گفته برخی از این فروشندگان، خودشان هم نمی‌دانند چه زمانی امکان دارد این حوله به خودرویی تبدیل شود.


چرا مردم حواله‌ خودروهای چینی را می‌فروشند؟

در همین حال، یک فروشنده حواله درباره چرایی فروش خودروهای بیسو می‌گوید: اسفند ماه سال ۱۳۹۷، بابت ثبت‌نام ۹۰ میلیون تومان به حساب شرکت واریز شد. در ۲۴ شهریور ماه امسال دعوت‌نامه تکمیل وجه دریافت شده، که مبلغ ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومن سود مشارکت و تاخیر لحاظ شده است. تاریخ تحویل خودرو در دعوت‌نامه ۳۰ روز کاری پس از تکمیل وجه است.

او اظهار می‌کند: با توجه به بی‌تعهدی گروه خودروسازی ترجیح دادم تا حواله این خودرو را به گروه واردکننده خودرو واگذار کنم؛ چرا که سال گذشته قیمت تمام شده خودرو ۱۹۰ میلیون تومان بود، این در حالی است که گروه واردکننده در تماسی به ما اعلام کردند که قیمت این خودرو به ۲۴۹ میلیون تومان رسیده؛ با وجود ممنوعیت واردات خودروها و همچنین افزایش یکباره قیمت‌ها خرید این خودرو دیگر برای ما صرفه اقتصادی ندارد.


انصراف خریداران از خودرو بیسو

به نظر می‌رسد خریداران خودرو در این شرایط یک به یک در حال انصراف از خودروهای پیش خرید شده هستند. البته بماند که «جک» و «ام وی ام» از جمله خودروهای چینی هستند که به نظر می‌رسد همچنان هم مشتریانی دارند. نمونه آن یکی از ثبت نام‌کنندگان خودروی بیسو درباره علت انصرافش به تجارت‌نیوز می‌گوید: عدم تحویل به موقع و معطل ماندن سرمایه‌هایمان باعث شد از خرید این خودرو منصرف شوم. سرمایه معطل شده را از شرکت طلب کردم و با دریافت پول مورد نظر یک خودروی جک را از بازار با قیمت پایین‌تری خریداری کردم.

او اظهار می‌کند: البته در سری نخست واردات بیسو از این خودرو استفاده کردم اما با توجه به سابقه استفاده از خودروهای جک باز هم ترجیح دادم این بار به جای خرید مدل‌های ارتقا یافته بیسو، سری جدید خودروهای جک را خریداری کنم؛ چرا که به نظر می‌رسد واردکنندگان خودروهای جک و چری در این شرایط متعهدتر از دیگر واردکنندگان هستند.


تخفیف حواله‌داران به خریداران خودرو بیسو

یکی از آگهی دهندگان نیز بیسو T3 را به قیمت ۲۹۵ میلیون تومان می فروشد. او درباره تعداد خودروهای بیسو T5 و T3 به تجارت‌نیوز می‌گوید: این خودروها در تعداد محدودی به کشور وارد شده‌اند و تعداد انگشت شماری در نمایشگاه‌ها وجود دارد. به عنوان مثال غرب تهران اولین نمایندگی هستیم که تنها یک مدل از این خودرو را داریم. اگر مشتری واقعی باشید، قطعا پای معامله تخفیف خوبی هم خواهیم داد!

همچنین یکی دیگر از فروشندگان حواله خودروی بیسو T5خود را به قیمت ۱۳۷ میلیون تومان می‌فروشد. او می‌گوید: قرار بود تیر ماه این خودرو تحویل داده شود اما هنوز نتوانستیم این خودرو را تحویل بگیریم. شرکت قول داده ظرف روزهای آینده این مدل از خودرو را تامین خواهد کرد.

او اظهار می‌کند: البته به نظرم خودرویی وجود ندارد اما ما حواله را به قیمت ۱۳۷ میلیون تومان می‌فروشیم.

در عین حال یکی از متقاضیان خرید این مدل از خودروهای چینی در یکی از سایت‌ها نوشته است: حواله بیسو T3 را زیر قیمت و به نرخ ۹۴ میلیون تومان می‌فروشم. علت فروش هم نیاز مالی است.


چرا فروش حواله‌های بیسو زیاد شده است؟

فروش حواله‌های بیسو آنقدر زیاد شده که دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در واکنش به فروش این دسته از خودروهای چینی به تجارت‌نیوز می‌گوید: طی دو سال گذشته که عملا واردات خودروهای خارجی ممنوع شد و در نمایشگاه‌ها خودروی وارداتی چندانی وجود نداشت موج گسترده‌ای از تبلیغات را در فضای شهر شاهد بودیم. البته در آن زمان نحوه واردات این مدل از خودروها برای ما هم جای سوال داشت.

مهدی دادفر در توصیه‌ای به مردم اظهار می‌کند: این روزها در بازار به جای فروش خودرو، حواله فروشی می‌شود. مردم مراقب باشند. متاسفانه نه نهاد نظارتی بلکه هیچ نهاد دیگری هم پاسخگوی این آشفته بازار نیست.

او تصریح می‌کند: در این شرایط از مردم می‌خواهیم به هیچ عنوان خودرویی را پیش خرید نکنند؛ چرا که فعلا هیچ خودرویی برای فروش وجود ندارد. در این بازه زمانی پیش فروش یا پیش خرید خودرو معنایی ندارد جز کلاهبرداری! چنانچه مردم قصد خرید خودروهای خارجی یا چینی را دارند پول خود را نقد پرداخت کنند و خودرو را فوری تحویل بگیرند. در غیر این صورت خودرویی (داخلی یا وارداتی) برای فروش اقساطی یا حواله‌ای در انبارها وجود ندارد.


خودرو بیسو حتی در چین هم ناشناخته است

از سوی دیگر، یک کارشناس خودرو در پاسخ به این پرسش که سرنوشت محصولات بیسو در ایران چه شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: طی چند سال گذشته برخی از تجار ایرانی با شعارهای خاصی با توسعه برند بیسو وارد بازار ایران شدند. به مردم وعده دادند که این خودروها را در داخل مونتاژ خواهند کرد. در حالی که تولید یا مونتاژ خودرو کار ساده‌ای نیست که بخواهند به آسانی آن را در داخل به ثمر برسانند.

بابک صدرایی افزود: برای مونتاژ خودروهای خارجی باید سرمایه گزافی وارد کشور کرد، از سوی دیگر باید توجه ویژه‌ای به نیروی انسانی و انتقال دانش روز شود. البته گروه خودروسازی بیسو نیز در چین هم شرکت ناشناخته‌ای است. متاسفانه واردات این خودروها به کشور بدون مطالعه انجام و در نهایت منجربه شکست آنها شد.

او به واردات خودروهای بیسو اشاره و اظهار کرد: حال با وجود تحریم‌ها سرمایه‌گذاران بیسو نیز نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند. به طور کلی ۸۰۰ خودرو بیسو در بازار تحویل داده شد که تعداد آن نیز قابل توجه نیست. متاسفانه خدمات پس از فروش این خودروها نیز ایراد دارد و برنامه مستقلی برای واردات آن در بازار ایران وجود ندارد.

حالا با توجه به فروش گسترده حواله‌ها به مردم، شرکت سیف خودرو باید این ابهام را برای مردم روشن کند که چطور با وجود نبود خودرو در انبارها و عدم واردات قطعات همچنان در سایت‌ها و فضای مجازی افراد حواله بیسو به مردم می‌فروشند؟


منبع: تجارت نیوز

rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
به به بسلامتی این شرکت هم به جمع کلاهبردارها اومد لطفا مراقب باشید
میثم تمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
لطفا سازمان بازرسی و قوه قضائیه هر چه زودتر ورود کند
جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
از همون اول مشخص بود این شرکت با شو تبلیغاتی قصد فریب مردم داره . چجوریه که این همه شرکت واردکننده گردن کلفت وجود داره خودرو وارد نکردند بعد این شرکت بدرد نخور چجوریه خودرو وارد می کنه کاملا مشکوک میزنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
لطفا دیگر شرکتهای کلاهبردار و حقه باز رو هم معرفی بفرمایید
فرهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
این ملت تا کی باید گول این شرکتهای فروش خودرو رو باید بخورند .تا کی .
آقامحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
دستگاه قضایی جهت رسیدن مشتریان به حقوق حقه بی درنگ اقدام نماید.
بخت برگشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
سلام چه عجب یه رسانه پیدا شد، به کلاهبرداری سیف خودرو اشاره کنه. متاسفانه این شرکت نفوذ زیادی توی بخش های مختلف از جمله انواع سایت ها و رسانه ها داره و میتونه با پول مردم اونا رو تطمیع کنه که به نفعش خبر پخش کن تا دوباره سر همون مردم کلاه بذاره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
شرکت سیف خودرو هم مثل پرشین پارس، داتیس خودرو، عظیم خودرود و دیگر شرکت هایی که از مردم پول گرفتند و خودروهاشونو تحویل ندادند میشه لطفا مراقب باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
واقعا مایه تاسفه که این شرکت خیلی راحت داره با تبلیغ در جاهای معتبری مثل همشهری و بیلبورد زدن امثال ما رو فریب میده و معلومه که سکوت وزارت صنعت و امثال اون بی دلیل نیست. حداقل تو دو تا مصاحبه از مسوولان بپرسین چرا باید بذارن اینا کلاهبراری کنن. نمایندگی های رسمی هم به زور قابل اعتمادن وای به حال اینا
جلالیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
با سلام
دوستان عزیز شکایت و پیگیری قضایی بهترین راه هست .و در صورت امکان در محل معینی جمع بشیم و با هم تبادل نظر داشته باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
تنها راه پیگیری، شکایت دسته جمعی از این شرکت به جرم عدم تعهدات است
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
با سلام شكايت بهترين كار است همگي جمع شيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
این ماشین مثل بقیه چینی ها آشغال بی کیفیت هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
واقعا جای تاسف داره بی تدبیری دولت باعث شد که بهترین خودروهای اروپایی رو سوار نشیم با خودروهای بی کیفیت مزخرف چینی باید رانندگی کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
سیف خودرو مثل بقیه شرکت ها افتضاح هست من یکی از مشتریان همین شرکت هستم اینقدر ماشین بیخودی بود که فروختمش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
این شرکتم ار آب گل آلود این روزهای بازار خودرو داره ماهی می گیره/ اون موقع بهترین برندهای خودرو تو بازار وجود داشت هیچکس این اشغالهارو نگاه نمی کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
قبلا گفتم شک ندارم تو بازار ایران شکست میخوره
مقدادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
بلا بدور این از کجا اومده / جالب اینجاست که کلی از سایت های خودرویی همزمان و خیلی تابلو هزینه کردند دارند این دو محصول بی ارزش و بی کیفیت تبلیغ می کنند امیدوارم مردم حواسشون باشه/ خودروی دست دوم کره ای یا ژاپنی بخریم شرف داره به این ماشین های بی هویت
جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
0
این ماشین می خواد با جک و لیفان و چری رقابت کنه شک ندارم که شکست میخوره
علی خوی
|
France
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
0
0
والا نمیدونیم به کی شکایت بدیم از دست این کلاه بردارا
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head