نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۴
کد خبر: ۱۱۰۹۲۴
2019 September 22 - ۰۹:۵۶ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
احتمال تعدیل نیروی مجدد در شرکت های وارد کننده خودرو
پدال نیوز: بعد از پایان یافتن مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک با وجود رایزنی‌ها و ارائه پیشنهادات در رابطه با ایجاد راهکاری برای ترخیص خودروهای باقی مانده، هنوز هیات دولت تصمیمی در این باره نگرفته است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار،  بعد از پایان مهلت ترخیص خودروهای در گمرک مانده با وجود رایزنی‌ها و ارائه پیشنهادات در رابطه با ایجاد راهکاری برای خودروهای باقی مانده از سوی انجمن واردکنندگان خودرو  هنوز هیات دولت تصمیمی در این باره نگرفته و صاحبان این خودروها بلاتکلیف مانده‌اند.
 
در همین رابطه دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می گوید: هنوز شش هزار خودرو در گمرکات معطل هستند و برنامه‌ای هم برای تخصیص آنها در نظر گرفته نشده است. متوسط قیمت هر یک از این خودروها حدود 30 هزار دلار است. چندی پیش برای ترخیص خودروها هشت راهکار ارائه دادیم اما هنوز این مطالبات از سوی دولت جدی گرفته نشده است.
 
مهدی دادفر به آخرین آمار تعدیل نیروهای‌های انسانی در شرکت‌های وارد کننده خودرو اشاره کرد و می افزای: براساس آخرین گزارش‌ها، سال گذشته حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ پرسنل در شرکت‌های وارد کننده خودرو مشغول کار بودند این در حالی است که حالا فقط سه هزار و ۵۰۰ نفر مشغول کار هستند. چنانچه این رویه ادامه یابد تا پایان امسال نیز دو هزار نیروی انسانی دیگر از شرکت‌ها تعدیل خواهند شد.
 
او درباره مکاتبات واردکنندگان خودرو مبنی بر ترخیص خودروهای مردم عنوان می کند: ما به صورت رسمی مکاتبه و درخواست تمدید ترخیص را کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ جوابی به ما داده نشده است. یک تصمیم اشتباه باعث شده خودروها دو سال و نیم در گمرک معطل بمانند. استهلاک این خودروها پس از گذشت دو سال باعث به وجود آمدن ضرر بسیاری برای مالکان آن شده است.
 
دادفر در پاسخ به این پرسش که قیمت خودروها طی سه هفته گذشته چقدر ارزان شده است عنوان کرد:« آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک باعث شد که قیمت خودرو در بازار بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان شود. چنانچه همین رویه فعلی ادامه‌دار باشد و قیمت دلار تغییر نکند قیمت فعلی خودروها در بازار تثبیت خواهد شد.»
 
اما در حالی که هنوز فکری به حال خودروهای در گمرک مانده نشده  رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجدد به آزادسازی واردات خوردو اشاره و با بیان اینکه 90 درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر یا وادراتی است یا به صورت CKD وارد کشور می‌شود، می گوید: باید واردات خودرو بدون انتقال ارز آزاد شود چراکه در حال حاضر تولید خودروهای سنگین در کشور به مشکل تبدیل شده و این مشکل در آینده بحران خواهد شد.
 
اگرچه موضوعی که عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به آن اشاره می کند موضوع کم اهمیتی نیست اما به نظر می رسد اگر مسوولان در پی حل مشکلات ترخیص خودروهای واردشده به کشور باشند و بعد برای حل مشکل آزاد شدن واردات چاره اندیشی کنند بهتر باشد. به هرحال خودروهای در گمرک مانده سرمایه های مردم و تعهدات شرکت ها به مشتریان است که مدتی زیادی ست که زیر آفتاب در حال خاک خوردن هستند.
 
 
انتهای پیام/
 
 


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head