نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۳
کد خبر: ۱۱۰۳۲۶
2019 September 10 - ۱۵:۴۲ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
کارشناس صنعت خودرو//
پدال نیوز: از آن‎جا که تحریم مستقیم صنعت خودرو یکی از خاکریزهای جنگ اقتصادی آمریکا با ایران است، از مهم‎ترین راهکارها برای رفع مشکلات این است که مسئولان یک اتاق جنگ برای خودروسازی تشکیل دهند و در این اتاق برای مقابله با تحریم برنامه جامعی تهیه کنند، آن هم برنامه‌ای که بن‌بستی برای اجرا نداشته باشد.....
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، درحالی این روزها همه‎جا صحبت از داخلی‌سازی قطعات برای تامین نیاز خط تولید به میان می‌آید و موضوع افزایش تیراژ خودروسازان بزرگ و مهم تلقی می‌شود و   کارشناسان نه‎تنها تامین قطعه برای خط تولید را مهم عنوان می‌کنند، بلکه بر ضرورت توجه به بحث خدمات پس از فروش و بازار لوازم یدکی هم تاکید دارند. پاسخگویی به همه این ضرورت‎ها فقط با مدیریت قطعه‌سازان یا خودروسازان ممکن نیست؛ بلکه برای رفع مشکلات صنعت خودرو به یک نگاهی جامع یعنی تشکیل ستاد برنامه‎ریزی نیاز است. به همین بهانه سراغ پویا عباسیان، کارشناس صنعت خودرو رفتیم تا نظر او را درباره نحوه مدیریت مشکلات صنعت خودرو بدانیم.
 
 به نظر شما مشکلاتی که امروز در صنعت خودرو شاهد آن‌ها هستیم، از کجا نشأت می‌گیرد؟
 
مهم‎ترین مشکلی که ما در صنعت خودرو با آن روبه‎رو هستیم، بحث برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه است.  
 
 می‌توانید بگویید چند درصد از مشکلات صنعت خودرو به بحث سیاست‌گذاری‌ها گاه اشتباه برمی‌گردد؟
 
در ابتدا بگویم سیاست‌گذاران داخلی قصد ایجاد موانع و مشکلات در این صنعت را نداشته‎اند و نیت آن‎ها اصلاح امور بوده اما در برخی برنامه‎ریزی‎ها اشتباه کرده‎اند. مهم‎ترین مانع هم تحریم‌ها هستند. البته حالا که تحریم‌ها به وجود آمده‌اند، در صورت برنامه‎ریزی مناسب می‌توانستیم 70درصد از مشکلات ایجادشده در صنعت خودرو را برطرف کنیم.
 
 حالا که سایه مشکلات بر سر صنعت خودرو سنگینی می‌کند،‌ پیشنهادتان برای رفع مشکلات این حوزه چیست؟
 
در مرحله نخست باید مسئولان این‎قدر به صنعت خودرو فشار نیاورند. درحال‎حاضر مسئولان بخش‌های مختلف با حمله به این صنعت باعث کندی حرکت آن شده‌اند یا حتی در جاهایی موجبات توقف موقت صنعت را رقم زده‎اند. بنابراین با توجه به فضای ناآرامی که ایجادشده، طبیعی است که صنعتگران نتوانسته‎اند پیشرفتی طی این چند ماه داشته باشند.
 
 برای این‎که این فضا آرام شود، به چه مقدماتی نیاز است؟
 
قبول دارم فضای بین‌المللی در این مدت ناآرام بوده اما درهرحال باید از بالا برای حل مشکلات صنعت خودرو چاره‌ای اندیشید و بستر را برای فعالیت کارآفرینان و تولیدکنندگان آرام کرد. اما در مقابل می‌بینیم نوع برخوردها با مشکلات صنعت خودرو کاملا اشتباه است. یکی از این موارد طرح ساماندهی خودرو و موضوع بازگشت شورای رقابت به قیمت‎گذاری خودرو است. در حالی که یکی از دلایل اصلی وضعیت امروز صنعت خودرو، قیمت‌گذاری دستوری بوده و کارکردی مخرب برای این صنعت داشت.
 
 آیا منظور شما این است هیچ برنامه‌ریزی درستی برای صنعت خودرو وجود ندارد؟
 
نه؛ این‎طور نیست که اصلا برنامه‎ریزی برای صنعت خودرو وجود نداشته باشد، اما با توجه به این‎که کارشناسان برنامه‌ریزی می‌کنند اما  هیچ‎کدام از برنامه‌ها عملا سرانجام مناسبی ندارند. بنابراین، مسئولان باید در مرحله نخست یک نقشه راهبردی قوی برای رفع موانع تولید ترسیم و سپس شرایط را برای اجرای آن فراهم کنند و تنها در این شرایط است که می‌توان از این مشکلات عبور کرد.  
 
درحال‎حاضر هریک از کارشناسان پیشنهادهایی را برای رفع مشکلات صنعت خودرو ارائه می‌دهند که این طرح‌ها به خودی خود خوب هستند، اما اجرای آن‌ها با مشکلات بسیاری روبه‎رو است.  برای اینکه طرح‌های مشکل‌گشا، نتیجه دهند باید چکار کرد؟
 
از آن‎جا که تحریم مستقیم صنعت خودرو یکی از خاکریزهای جنگ اقتصادی آمریکا با ایران است، یکی از مهم‎ترین راهکارها برای رفع مشکلات این است که مسئولان یک اتاق فکر یا بهتر بگویم اتاق جنگ برای صنعت خودرو تشکیل دهند و با قدرت در این اتاق فکر برای مقابله با تحریم برنامه‎ریزی کنند و نتیجه آن یک برنامه جامع باشد.  
 
برنامه‌ای که رفع همه مشکلات صنعت خودرو را در بر بگیرد و خود به بن‌بستی دیگر برخورد نکند. در این اتاق فکر ضروری است که ابعاد مختلف طرح سنجیده و حتی مساله تامین مالی آن هم در نظر گرفته شود. در حدی این برنامه باید ریز و موضوع تامین مالی ریالی و ارزی آن هم باید دقیق مشخص شود.
 
بنابراین باید برنامه‎ریزی صورت بگیرد، بحث مالی مشخص شود و سپس نقشه راه ترسیم و حتی فناوری‌ها موجود نیز انتخاب شوند تا در هیچ بخشی مشکل ایجاد نشود. این حرکت تا 70 درصد مشکلات صنعت خودرو را حل خواهد کرد.
 
 آیا بحث خودکفایی در تولید قطعات خودرو که این چندماه اخیر رونق گرفته است، مصداق برنامه‎ریزی برای صنعت خودرو نیست؟
 
 در پاسخ به این موضوع باید ابتدا چند مساله را روشن کنیم؛ آیا داخلی‎سازی هر قطعه‌ و تولید آن در حجم بالا خوب است؟ آیا اصلا ضرورتی دارد به سمت فعالیت‌هایی پیش برویم که ‎کسی دنبال آن نمی‌رود؟ درحال‎حاضر یک‎سری کارهای پراکنده انجام می‌شود که با توجه به این‎که برنامه‎ریزی خوبی هم برای آن انجام نشده، معلوم نیست نتیجه‌بخش باشد یا نه.  
 
به‎ همین‌دلیل قبل‎تر هم اشاره کردم که رفع مشکلات صنعت خودرو در گرو ایجاد یک اتاق فکر است. اول باید در این اتاق فکر برنامه‎ریزی و سپس طرح‌هایی در نظر گرفته شود تا به مرحله اجرایی برسد. کاری که هنوز انجام نمی‌شود و ارائه تسهیلات ریالی و یورویی هم نشانه همین است.  
 
قرار بود چند میلیارد تسهیلات ریالی و چند میلیون یورو تسهیلات ارزی اختصاص داده شود تا مشکل صنعت خودرو به‎خصوص کمبود نقدینگی قطعه‌سازان برطرف شود، اما می‌بینیم هنوز تسهیلات ارزی تخصیص داده نشده است. همین موضوع نشان‌ می‌دهد انسجامی بین تصمیم‌گیری و اجرا نیست. از همین رو طرح‌ها آغاز می‌شوند اما هیچ‌وقت به پایان نمی‌رسند.
 
با این تفاصیل، فکر می‌کنید همان‌طور که اکنون ستادی برای اقتصاد مقاومتی در کشور داریم، باید ستاد یا همان اتاق فکر را برای صنعت خودرو داشته باشیم؟
 
بله؛ همین‎طور است. باید مرکزی در کل کشور در نظر گرفته شود که طی فعالیت‌های آن کل صنعت خودرو به‎طور کلی از مواد اولیه، قطعه‌سازی و خودروسازی و غیره موردتوجه قرار بگیرد و این صنعت به طور کامل دیده شود تا بتوان برای آن برنامه‎ریزی جامعی انجام داد.
 
 درحال‎حاضر در صنعت خودرو شاهد این هستیم برخی مسئولان و حتی کارشناسان کمتر توجهی به موضوع خدمات پس از فروش و لوازم یدکی ندارند و تمام توجه خود را معطوف خط تولید کرده‌اند. ‌فکر نمی‌کنید در صنعت خودرو این ضعف باشد؟
 
بله؛ به این موضوع هم باید در همان اتاق فکر یا اتاق جنگ اقتصادی در بخش خودروسازی پرداخت. چراکه وقتی تولیدات کاهش یابد، شمار خودروهای فرسوده و نیازمند تعمیر هم افزایش می‌یابد. بنابراین برای رفع نیاز آن‌ها باید به قدری قطعه تولید شود تا در بحث خدمات پس از فروش و قطعات یدکی خودرو با مشکل مواجه نشویم.اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head