نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲
کد خبر: ۱۱۰۰۸۴
2019 September 04 - ۰۹:۴۵ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو :
پدال نیوز: مهدی دادفر: درشرایطی که دولت می‎گوید هیچ برنامه‎ای برای واردات خودرو ندارد، این حرف‎ها فقط جنبه تبلیغاتی دارد.....
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، بیش از دو سال است واردات خودرو جز در یک فاصله شش‎ماهه ممنوع بوده و هنوز هم انبارهای گمرک پر از خودروهایی است که ترخیص نشده‎اند. حتی در زمانی‌که شورای هماهنگی اقتصادی قوای‌سه‎گانه تصمیم به‌ترخیص خودروهای دپوشده درگمرک می‎گیرد و هیات‌دولت مصوبه اجرایی آن را تصویب می‎کند، این تصمیم نصفه‎ونیمه اجرا می‎شود و در واکنش به این وضعیت هیات‎رئیسه مجلس به‌عبارت «جای تعجب دارد» اکتفا می‎کنند.
 
درهمین زمینه، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به رو به اضمحلال بودن شرکت‌های نمایندگی رسمی واردات خودرو می‎گوید: «گرچه ممنوعیت واردات خودرو مصداق جلوگیری از فعالیت‌ قانونی اشخاص حقوقی است، ما کوشیدیم دولت را درشرایط جنگ اقتصادی درک کنیم. با این‎حال، دولت که نمی‌خواهد صدای خرد شدن چرخ‌های صنعت را بشنود، دربخش واردات خودرو باعث زیان گسترده خانواده بیست‌هزار نفری شرکت‎های واردکننده شده است.»
 
وی می‎افزاید: «زمانی شرکت‌های واردکننده برای ادامه فعالیت تلاش می‌کردند، اما درحال‎حاضر برای ادامه بقا و حیات کاری پرسنل خود باید از مسئولان درخواست کنند تا به‌وظایف قانونی خود عمل کنند.»
 
پیشنهادهایی که تنها جنبه تبلیغاتی دارند
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به تبلیغاتی‎بودن درخواست آزادسازی مشروط واردات خودرو از سوی خودروسازان و قطعه سازان عنوان می‎کند: «درشرایطی که دولت می‎گوید هیچ‌برنامه‎ای برای واردات خودرو ندارد، این حرف‎ها فقط جنبه تعارف بی‎هزینه دارد و مشخص است که درخواست تولیدکنندگان خودرو برای آزادسازی واردات شعاری بیش نیست.»
 
وی می‎افزاید: «ما می‌دانیم با طرح‌هایی مانند واردات خودروهای هیبرید موافقت نمی‌شود؛ چراکه هربار موضوعی درحوزه واردات مطرح می‌شود و سرانجامی ندارد و ما یقین پیدا کرده‌ایم که این موضوعات تنها جنبه تبلیغاتی دارند.»
 
 دادفر اضافه می‎کند: «یک بار بحث هیبریدها مطرح می‌شود و بار دیگر موضوع واردات خودروهای دست‌دوم به‌میان می‌آید. اما آنچه دغدغه امروز ماست، بحث واردات و ترخیص خودروهایی است که طی دو سال اخیر در گمرکات کشور درحال خاک خوردن هستند. ما می‌خواهیم شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد که بتوانیم خودروها را ترخیص و مطالبات مردم را تحویل آن‌ها دهیم.»
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه می‎دهد: «درحالی‎که هنوز بیش از هفت‌هزار خودرو درگمرکات کشور درحال خاک خوردن هستند و خبری از تمدید مصوبه ترخیص به‌گوش نمی‎رسد، شاید مطرح‎شدن موضوع آزادسازی واردات خودرو کمی خنده‌دار به‌نظر برسد. به‎هرحال شاید ترخیص این خودروها که از تعهدات شرکت‌های واردکننده خودرو به‌مردم است، درچنین شرایطی بیش‌از آزادسازی واردات اهمیت داشته باشد.»
 
تعارفاتی که جو روانی بازار را بیشتر به‎هم می‎ریزد
 
علی شکوهی، کارشناس صنعت‌خودرو  نیز درمورد مطرح‎شدن پیشنهاد آزادسازی مشروط واردات خودرو از سوی خودروسازان و قطعه‎سازان معتقد است: «از تیرماه 96 که واردات خودرو درایران دچار سکته شد و همچنین بعد از خردادماه 97 که به‎صورت قانونی تا به‌امروز قانون ممنوعیت واردات خودرو به‌اجرا در آمده است، به‌نظر می‌رسد مطرح کردن موضوعاتی این‎چنینی مانند حذف تعرفه واردات خودروهای پاک درطرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو تنها جنبه تبلیغاتی داشته است و برخی مسئولان و نمایندگان مجلس تصور می‌کنند با مطرح کردن چنین موضوعاتی به‌آرام‎کردن فضای بازار خودرو کمک می‌کنند؛ درحالی‎که این کار درنهایت بیشتر به‌جو روانی بازار صدمه می‎زند.»  
 
وی درادامه می‎گوید: «متقاضیان خودروهای خارجی برای وصول خودروهای خریداری‎شده خود از شرکت‌های نمایندگی انتظار دارند و برای تحویل محصولات به‌سمت واردکنندگان می‌روند و مطالبات‌شان را می‌خواهند و واردکنندگان برای آنکه هیچ تکلیف مشخصی برای خود نمی‌بینند، نمی‌توانند درست برنامه‌ریزی کنند. درکنار آن نیز بازار نمی‌تواند قیمت‌ها را به‎درستی کنترل و مدیریت کند. بنابراین زیان نهایی چنین بلاتکلیفی‌هایی به‌سوی مشتریان نهایی سرازیر می‌شود و  این‎گونه صحبت‌ها نیز هیچ‎گونه منفعتی برای بازار ندارد.»  
 
شکوهی تصریح می‎کند: «بعد از دو سال هنوز ترخیص خودروهای دپوشده با مشکل مواجه است و هر بار از سوی دستگاه‎های مختلف مشکلی روی مشکل واردکنندگان و خریداران این خودروها اضافه می‌شود.»
 
این کارشناس صنعت‌خودرو تاکید دارد: «تا زمانی‌که در سامانه ثبتارش امکان ثبت وجود نداشته باشد، حتی با مصوبات مجلس نیز امکان واردات وجود نخواهد داشت. این درحالی‌ است که در مصوبه مجلس برای حذف تعرفه هیبریدی‎ها هم فقط قواعد گمرکی این خودروها مد نظر بوده است، نه‌ثبت سفارش آن‌ها.»دنیای خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head