نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
کد خبر: ۱۰۹۰۷۷
2019 August 15 - ۱۰:۰۹ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
کسری نقدینگی قطعه‌سازی را زمین گیر می کند
پدال نیوز: کمبود نقدینگی این روزها به یکی از مشکلات بزرگ صنعت خودرو و قطعه سازی تبدیل شده است. با توجه به این که خودروسازان هم بدهی های سنگینی به قطعه سازان دارند، این کمبود منابع مالی مزید بر علت شده تا قطعه سازان تحت فشار مجبور به تعدیل نیرو و تعطیلی واحد های تولیدی خود شوند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، به گفته انجمن صنایع همگن قطعه سازی چیزی حدود 550 هزار نقر در زنجیره قطعه سازی مشغول به کار هستند که متاسفانه نزدیک به 280 هزار از آن ها در آستانه و شرایط بیکاری و تعدیل قرار گرفته اند اگرچه در سال گذشته تلاش شد تا با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات  در پایان سال ۹۷، بسیاری از نیروهای معلق به کار بازگردانده شود  اما به نظر می رسد که متاسفانه  در سال جدید دوباره این نیروها بلاتکلیف مانده اند.
 
در همین رابطه محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی می گوید: « تعداد کثیری از شاغلان زنجیره قطعه‌سازی در سه موج بیکاری، تعدیل یا تعلیق قرار گرفته اند و این اصلا وضعیت خوبی برای قطعه سازی کشور نیست.»
 
رو به رو شدن قطعه سازان با زیان قابل توجه در سال 98
 
او ادامه می دهد: «از حدود ۱۲۰۰ قطعه‌ساز رسمی فعال در رده‌های ۱، ۲ و ۳ تقریبا ۴۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل شده‌اند. اصلاح قیمت‌های فروش قطعات علیرغم افزایش‌های چندباره قیمت‌های مواد اولیه و نهادهای تولید به موقع انجام نمی‌شود به همین سبب در سال ۹۸ قطعه‌سازان با زیان قابل توجهی روبرو  شده اند.»
 
نجفی منش اضافه می کند: «کسری نقدینگی قطعه‌سازان ناشی از افزایش قیمت نهاده‌های تولید به منظور تحقق برنامه سال ۹۸ اعلامی وزارت صنعت، معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان است که محلی برای تامین آن مشخص نیست.»
 
او ادامه می دهد: «کل مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان و مطالبات معوق به بیش از ۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.»
 
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی  تاکید می کند: «کل اشتغال مستقیم صنعت خودرو حدود ۷۰۰ هزار نفر شامل ۵۵۰ هزار نفر اشتغال قطعه‌سازان و ۱۵۰ هزار نفر اشتغال خودروسازان می‌شود.»
 
نجفی منش ادامه داد: «تعداد زیادی از مدیران شرکت‌های قطعه‌سازی دچار بحران ورشکستگی، پیگرد قانونی، بدهی‌های زیاد و زندان و محکومیت و ... می‌شوند و عملکرد جمع زیادی از کارآفرینان کشور عملا متوقف می‌شود. در این شرایط به جای توسعه، بیشتر شاهد اضمحلال واحدها خواهیم بود.»
 
او  همچنین  عنوان می کند: «متاسفانه امروز خودروسازان جمعا ۳۰ هزار میلیارد تومان و قطعه‌سازان حدود ۱۵ میلیارد تومان زیان انباشته دارند. سرمایه‌گذاری لازم برای اشتغال جدید صنعتی برای ۲۸۰ هزار کارگر بیکار فعلی زنجیره تامین خودرو با احتساب بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هر شغل، معادل ۱۵۰ هزار ملیارد تومان خواهد بود. در صورت ادامه این روندحجم سرمایه مورد نیاز هر روز بیشتر خواهد شد.»
 
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی همچنین تاکید می کند: «در صورت بیکاری ۵۵۰ هزار نفر کارکنان قطعه‌سازان تا زمان ایجاد شغل جدید سالانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری باید به آن‌ها پرداخت شود و علاوه بر این، حدود چهار هزار میلیارد تومان هم از درآمد سازمان تامین اجتماعی بابت عدم وصول بیمه حقوق کارکنان کسر می‌شد و جمعا تراز سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۴ هزار میلیارد تومان منفی خواهد شد. همچنین حدود هزار میلیارد تومان مالیات از حقوق از کف خزانه دولت میرود و مالیات بر ارزش افزوده و درآمد هم به دلیل تعطیلی کارخانجات وصول نخواهد شد.»
 
 
چندی پیش احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان  نیز بر این موضوع تاکید  کرد  که مشکل عمده خودروسازان کمبود نقدینگی  است و آن ها بیشتر از زیان شان حتی به قطعه سازان نیز بدهکار هستند و اگر این مشکل کمبود نقدینگی حل نشود  زیان خودروسازان و قطعه سازان  نیز افزایش پیدا خواهد کرد و آن ها را به ورشکستگی خواهد کشاند.
 
انتهای پیام/


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head