نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
کد خبر: ۱۰۸۹۶۰
2019 August 13 - ۰۹:۵۶ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
خاموشی چراغ تمام مراکز اسقاط /
پدال نیوز: چرخه اسقاط خودروهای فرسوده و همچنین نوسازی ناوگان سنگین فرسوده مدت هاست که متوقف مانده و دیگر خبری از روشن شدن چراغ مراکز اسقاط به گوش نمی رسد.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، طرح کلید به کلید یا همان نوسازی 202 هزار دستگاه خودروی تجاری و سنگین از نیمه دوم سال  96 آغاز و مقررشد تا ظرف مدت سه سال این طرح با همکاری وزارتخانه‌های صمت، نفت، راه و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد پیگیری و اجرا شود.
 
اما این طرح به دلیل عدم تخصیص اعتبار و افزایش نرخ ارز و در همین راستا افزایش قیمت خودرو های سنگین کمبود قطعات، کاهش تولید و عدم واردات این خودروها همه و همه پیش بینی ها و معادلات دولت را برای خرید خودروهای سنگین را بر هم زد. تا جایی که  در یک سالگی این طرح  عنوان شد طرح جدی معاینه فنی خودروهای سنگین و سخت گیری بیشتر به راننده های این خودرو ها در دستور کار قرار گرفته و بازسازی خودرو های فرسوده در قدم بعدی به عنوان راهی جایگزین انتخاب شده است.
 
در همین رابطه محمد حسین گودرزی رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده می گوید: «در ابتدا باید بگویم اسقاط به طور کامل تعطیل شده است. ظرفیت چند درصدی هم باقی مانده بود به طور کامل به تعطیلی کشیده شد.»
 
او ادامه می دهد:«به نظر می رسد دولت نیز برنامه ای برای بحث اسقاط ندارد.»
 
گودرزی در مورد اسقاط خودروهای سنگین نیز عنوانی می کند: «قرار بود 200 هزار دستگاه در مدت سه سال نوسازی شود، از سویی مصوبه ای وجود داشت که خودروسازانی که خودروی سنگین تولید می کنند در ازای هر سه کامیونی که تولید می شود معادل آن یک کامیون از رده خارج شود و برگه اسقاط برای شماره گذاری صادر شود. که این مصوبه هم یک سال به تعویق افتاده است و در چنین شرایطی باید بگویم متاسفانه اسقاط خودروهای سنگین نیز متوقف شده است.»
 
او در مورد اینکه از سر گیری تولید خودروهای سنگین در یک کارخانه جدید آیا می تواند به اسقاط کمک کند یا خیر نیز می گوید: « حتی اگر کارخانه جدیدی همانند کارخانه های دیگری که هنوز در حال کار هستند همانند، ایران خودرو دیزل، سایپا دیزل و ماموت و غیره شروع به کار کند به حوزه اسقاط نیز کمک چندانی نخواهد کرد. چون تولید خودروهای سنگین اگر نگوییم متوقف شده اما روند نزولی به خود گرفته است و احداث یک کارخانه در تولید کمک بسیاری نخواهد کرد. بنابراین اسقاط خودروهای سنگین نیز رونق نخواهد گرفت.»
 
 
کارشناسان  مهم ترین مانع در اجرای  این پروژه را تحریم می دانند و عنوان می کنند به رغم آنکه دولت  نیز تا حدودی بودجه لازم را برای این طرح دیده بود امکان عملیاتی شدن آن میسر نشد و اکنون مشاهده می کنیم که با گذشت یک سال و نیم از شروع این طرح ، به طور کامل متوقف شده است و عزمی نیز برای ادامه آن نیز در شرایط فعلی وجود ندارد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head