نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۴
کد خبر: ۱۰۸۹۳۶
2019 August 12 - ۱۵:۱۶ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: یک بازیگر درباره رانندگی ایرانی‌ها گفت: چیزی تحت عنوان فرهنگ رانندگی در ایران وجود ندارد. هر کسی برای خودش یک قانون منحصر به فرد دارد و هیچ کس به دیگران احترام نمی‌گذارد.
به گزارش پدال نیوز؛ یک بازیگر درباره رانندگی ایرانی‌ها گفت: چیزی تحت عنوان فرهنگ رانندگی در ایران وجود ندارد. هر کسی برای خودش یک قانون منحصر به فرد دارد و هیچ کس به دیگران احترام نمی‌گذارد.


خبرگزاری میزان،: در رانندگی هیچ کس به اندازه خودمان مهم نیست. این سرآغاز تمام تخلفات و هرج و مرج موجود است. وقتی شما ببینید که من به شما احترام نمی‌گذارم، شما هم مثل من می‌شوید و شخص دیگری هم که همین رفتار را از شما ببیند، شبیه شما می‌شود. تهران شبیه بازی ترافیکی در شهر بازی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد. این بازیگر سریال «مختارنامه»، «معصومیت از دست رفته» و «دلنوازان»، از نگاه‌های جنسیتی در رانندگی هم دلخور است و معتقد است، نباید تفاوتی بین کیفیت رانندگی زن و مرد قائل شد. در ادامه بخشى از گپ و گفت با «فریبا کوثری» درباره وضعیت ترافیک و فرهنگ تردد در شهر مى‌خوانید.

• نظرتان درباره فرهنگ رانندگی در ایران چیست؟
چیزی تحت عنوان فرهنگ رانندگی در ایران وجود ندارد. هر کسی برای خودش یک قانون منحصر به فرد دارد و همان چیزی که خودش قبول دارد را اجرا می‌کند. متاسفانه هیچ کس به دیگران احترام نمی‌گذارد.
• خودتان چند وقت است که گواهینامه گرفته‌اید؟
نه دیگر قرار نشد سوال‌های شخصی بپرسید.

• رانندگی‌تان چطور است؟
خیلی رعایت می‌کنم. اگر چشم نخورم تا به حال تصادف نکرده‌ام و خدا را شکر برای کسی خسارتی به بار نیاورده ام.
• در جاده رانندگی می‌کنید؟
بله، موقعیتش پیش بیاید این کار را انجام می‌دهم.
• خودتان خلافی کرده‌اید که جریمه شوید؟
نمی‌توانم دروغ بگویم و اظهار کنم که تا به حال جریمه نشده‌ام. در جاده شاهرود برای فیلمبرداری با خودروی شخصی خودم رانندگی می‌کردم و سرعتم دو بار بالاتر از حد مجاز شد که جریمه شدم؛ آن هم خیلی اندک بود، اما به هر حال، بالاتر از حد مجاز رفت.
• چه توصیه‌ای برای فرهنگ رانندگی و ترافیک دارید؟
خواهشم این است که اصلا عجله نکنند. مخصوصا در جاده‌ها. ماهیت سفر این نیست که از مبدا به سمت مقصد حرکت کنید و سریع خودتان را برسانید. سعی کنید از جاده لذت ببرید.
• انتظارتان از رانندگان چیست؟
هیچ انتظاری جز احترام نمی‌توان داشت. باید تمام مردم نه فقط در رانندگی بلکه در تمام مواقع زندگی به همدیگر احترام بگذارند. انتظار بالایی نیست، اما متاسفانه رعایت نمی‌شود. راهنما زدن خیلی به ندرت دیده می‌شود. سبقت از سمت راست به وفور دیده می‌شود. در جاده‌ها خیلی‌ها از جاده خاکی سبقت می‌گیرند و همین موضوع باعث ایجاد ترافیک می‌شود.

• از چه نوع خلافی در رانندگی کلافه هستید؟
سبقت غیرمجاز مخصوصا در پیچ‌ها در جاده، واقعا کلافه ام می‌کند. این حجم از بی احتیاطی و ایجاد رعب و وحشت برای دیگران، احساس ناخوشایندی منتقل می‌کند. در شهر هم که هر نوع خلافی بگویید، دیده می‌شود و به قدری حسابش از دستم در رفته که نمی‌توانم بگویم کدام خلاف، اما به نظرم دنده عقب گرفتن رانندگان در بزرگراه هم مختص ایرانی هاست، بسیار خطرآفرین است. رانندگان موتورسیکلت‌ها هم که نور علی نور هستند. هر نوع خلافی بگویید، انجام می‌دهند.

• در این بی نظمی ترافیکی، فقط مردم مقصرند یا مسئولان مدیریت شهری و خودروسازان هم تقصیرکارند؟
از خودروسازان که برایتان نگویم. با این خودرو‌های بی کیفیتی که شبیه کاغذ است، چه چیزی می‌توان گفت؟ بخش بزرگی از خسارات زیاد تصادفات، کیفیت پایین خودروهاست که سریعا آسیب می‌بینند. درباره مسئولان هم من صحبتم این است که مگر چند نفر در این شغل فعالیت می‌کنند؟ چطور ممکن است این تعداد محدود از افراد، این همه راننده را کنترل کنند؟ ما باید خودمان فرهنگ داشته باشیم و رعایت کنیم.

• به نظرتان سریع‌ترین راه حل برای برطرف کردن مشکلات رانندگی در کلانشهر‌ها چیست؟
به نظرم اصلا درست بشو نیست. راه‌ها و آسفالت‌ها خیلی مشکل دارند. علائم راهنمایی و خط‌کشی‌ها استاندارد نیست و خیلی کار دارد تا اساس اولیه رعایت قانون از سوی مسئولان پیاده سازی شود و بعد، از مردم انتظار داشته باشیم که درست رانندگی کنند.

• خاطره خاصی از رانندگی دارید؟
متاسفانه چیزی که از ذهنم پاک نمی‌شود، صحنه تصادف جاده کاشان است. یک روز ساعت ۶ صبح با مادرم به سمت کاشان حرکت می‌کردیم که شاهد صحنه دلخراش تصادف جاده‌ای بودیم. دلیل اصلی آن هم خواب آلودگی بود.

• نظرتان درباره وسیله نقلیه عمومی چیست؟ خودتان از آن استفاده می‌کنید؟
نه متاسفانه استفاده نمی‌کنم. به مردم هم موقعی می‌توانم توصیه کنم که تمام شرایط آن فراهم باشد. وقتی شلوغ است، تاخیر دارد و سرویس دهی مناسب ندارد، استقبال هم از آن کم می‌شود.

رانندگی مردم در کشور‌های دیگر به چه شکل است؟
من سال‌ها فرانسه زندگی کردم. مگر ما چه چیزی از آن‌ها کمتر داریم؟ همه رانندگان آنجا سرعت مطمئنه می‌روند، بین خطوط می‌رانند، راهنما می‌زنند. چیز‌های ابتدایی را رعایت می‌کنند. حتی کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس هم مثل ما نیستند. مردم باید در رانندگی از خودشان شروع کنند و تا وقتی احترام در ذهن مردم مرده باشد، این اتفاق رخ نخواهد داد.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head