نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۵
کد خبر: ۱۰۸۴۶۲
2019 August 02 - ۱۳:۱۹ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
1048 خودرو دارای پروانه در لحظه آخر پشت در بسته ماندند
پدال نیوز: به گفته دو تن از نمایندگان، برای هیات‎رئیسه مجلس نیز جای تعجب داشته که این مشکل هنوز به قوت خود باقی است.............
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، انتظار شرکت‌های واردکننده خودرو برای پایان‎دادن دولت به دپوی اموال مردم در گمرکات کشور ادامه دارد. این موضوع به اندازه نیمی از عمر تردد مجاز خودروها در مناطق آزاد تجاری زمان برده، اما همچنان درخصوص بخش بزرگی از خودروهای متوقف در گمرک بی‎نتیجه مانده است.
 
این درحالی است که به گفته بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس و حجت‎الاسلام عبدالحمید خدری، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در صحبت‎هایی که این نمایندگان با رئیس مجلس شورای اسلامی داشته‎اند، برای شخص علی لاریجانی و دیگر اعضای هیات‎رئیسه مجلس نیز جای تعجب داشته که این مشکل هنوز به قوت خود باقی است و نه تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، نه مصوبه هیات دولت و نه دستورالعمل وزارت صمت به‎رغم یک‎بار تمدید مهلت برای اجرا وجود خودروهای وارداتی بدون تخلف را در انبارهای گمرک به صفر نرسانده است.
 
بنا بر گزارش‎های رسیده، در مهلت نخست مصوبه ترخیص تنها 500 خودرو از بلاتکلیفی خارج شدند، در مهلت تمدیدشده نیز طی دو ماه شرکت‌های واردکننده توانستند شش هزار و653 دستگاه از خودروهای رسوب‎کرده در گمرکات جنوبی کشور را روانه بازار کنند و به دست صاحبان اصلی برسانند.
 
ترخیص بیش از هزار خودرو در گرو تغییر یک عبارت
 
نکته قابل تاملی که این روزها دوباره گریبان‌گیر شرکت‌های واردکننده شده، به اتمام رسیدن مهلت لحاظ‎شده دوم از سوی هیات‌دولت است؛ این انقضای تاریخ، امکان ترخیص یک هزار و 48 خودرو را که پروانه الکترونیکی دریافت کرده‌اند، غیرممکن کرده است.
 
در این راستا مهردادجمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرک ایران طی پیشنهادی به وزارت اقتصاد خواستار آن شد که با اصلاح مصوبه‌های هیات‌وزیران در رابطه با ترخیص خودروهای وارداتی محبوس‎شده، عبارت مهلت ترخیص را به مهلت صدور پروانه الکترونیکی تغییر دهند تا در این حالت امکان ترخیص یک هزار و 48 خودروی دیگر که پروانه دریافت کرده‌اند اما به دلیل اتمام مهلت در گمرک باقی مانده‌اند، فراهم شود.
 
ارونقی می‌گوید: «ترخیص تمامی خودروهایی که مراحل قانونی آن‌ها قابل انجام بوده یا حداقل این تعداد از خودروها که در گمرکات دپو شده‌ است، با تغییر عبارت مهلت ترخیص به مهلت صدور پروانه الکترونیکی امکان‎پذیر خواهد شد.»
 
آن‌طور که معاون فنی و امور گمرک توضیح داده، مهلت ترخیص خودروهای وارداتی دپوشده در 16تیرماه به پایان رسید و آمار از این حکایت داشت که شش هزار و 653 دستگاه در مهلت مقرر از انبارهای گمرک ترخیص شدند، اما یک هزار و 48 دستگاهی که پروانه‌های آن صادر شده است، به دلیل اتمام زمان تعیین‎شده در گمرکات همچنان باقی ماند و ترخیص نشد.
 
به گفته وی، در این شرایط رئیس گمرک برای تسهیل روند ترخیص خودروهای وارادتی دپوشده از وزارت اقتصاد و دارایی درخواست کرده است تا با طرح موضوع در مراجع ذیصلاح، ‌ اصلاحی در بند «۳» تصویب‎نامه هیات‌وزیران در تاریخ ۱۶ دی‎ماه سال گذشته انجام داده و عبارت ترخیص کالا را به صدور پروانه الکترونیکی تغییر دهد تا مهلت ترخیص کالا به مهلت صدور پروانه تغییر یابد.
 
ارونقی ادامه داد: «اگر این اصلاح انجام شود، آنگاه برای بیش‌از یک‌هزار دستگاه دیگر که برای آن‌ها پروانه الکترونیکی صادر شده است، امکان ترخیص به‌وجود خواهد آمد، بدون آنکه زمان برای ترخیص تمدید شود.»
 
  340 خودرو آماده دریافت پروانه
 
خودروهای وارداتی از حدود بیش از دو سال پیش به دلایل مختلف از جمله ثبت سفارش غیرقانونی و یا تغییر سیاست‌های ارزی در بنادر، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اماکن گمرکی دپو شده بودند و مجوز ترخیص آن‌ها وجود نداشت، تا اینکه در نیمه دوم سال گذشته و براساس مصوبه هیات وزیران در ۱۶ دی‎ماه این‎گونه تصویب شد که مهلت چهارماهه‌ای برای ترخیص خودروها ایجاد شود که این مهلت در نیمه اردیبهشت امسال به پایان می‌رسید. اما هیات‌وزیران مهلت ترخیص را دو ماه دیگر تمدید کرد که آن هم نیمه تیرماه به پایان رسید.
 
بعد از پایان این مهلت درحالی‎که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد فعلا برنامه‌ای برای تمدید مهلت ترخیص خودروهای بلاتکلیف‌مانده نخواهد داشت، آمار اعلامی از سوی مسئولان گمرک نشان می‌داد در مهلت تعیین‌شده از حدود ۱۳هزار دستگاه نزدیک به شش هزار و 653 خودرو ترخیص شده و یک هزار و 48  دستگاه برای آن‌ها پروانه صادر شده است، ولی به دلیل پایان مهلت ترخیص و عدم تکمیل دریافت مجوزهای لازم این خودروها در گمرک باقی ماندند و همچنین ۳۴۰ دستگاه خودروی دیگر که شرایط قانونی دریافت پروانه را احراز کرده بودند نیز موفق به اخذ پروانه‌ الکترونیکی نشدند.
 
از این رو، اگر با پیشنهاد گمرک به وزارت اقتصاد موافقت شود و مهلت ترخیص به مهلت صدور پروانه تغییر یابد، یک هزار و 48 دستگاهی که پروانه دریافت کردند نیز در زمانی کمتر از یک‌ماه ترخیص خواهند شد.

اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head