نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
کد خبر: ۱۰۶۱۶۴
2019 June 18 - ۱۶:۱۳ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
محمدجواد شریفی کارشناس مکانیک
پدال نیوز// البته پزشکان معتقدند این نیرو به‌طوریکسان روی تمام پا وارد نمی‌شود. براساس مطالعات پزشکی، شما چه لاغر باشید چه چاق، موقع دویدن یا راه رفتن بیشترین نیرو را روی قسمتی از پا وارد می‌کنید که مانند ضربه‌گیر وزن شما را تحمل می‌کند و مانع از آسیب دیدن استخوان‌ها می‌شود.
 
جالب است بدانید همین نظر را مهندسان مکانیک درباره لاستیک خودرو دارند. براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و پاشنه‌پا است. به این ترتیب که فقط ۵درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و ۹۵درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می‌کند. به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به‌عنوان پاشنه آشیل خودرو یاد می‌کنند. به توصیه آنها باید همانطور که به سلامتی پاهای‌تان فکر می‌کنید برای حفظ ایمنی خودرو و البته خودتان به فکر لاستیک‌های آن باشید.
 
به توصیه مهندسان مکانیک باید باد لاستیک‌ها به‌طور ماهانه کنترل شود. این فشار براساس استانداردهای خاصی تنظیم می‌شود که در دفترچه راهنمای خودروها موجود است. اگر فشار باد کمتر از مقدار موردنظر باشد، باعث لغزش یا جابه‌جایی بیش از حد تایر در ناحیه تماس با جاده شده و در نتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می‌شود.
 
اگر فشار باد بیش از حد باشد تماس با جاده کمتر شده و ناقص خواهد بود. علاوه‌بر کاهش عمر لاستیک برای سرنشینان خودرو هم خطرناک است و موجب بی‌تعادلی و هندلینگ نشدن خودرو سر پیچ‌های جاده خواهد شد.
 
بهترین زمان برای تنظیم باد زمانی است که لاستیک خنک است زیرا پس از رانندگی طولانی حرارت و فشار باد لاستیک افزایش پیدا می‌کند که باید کمی صبر کنید تا به شرایط ایده‌آل برسد و سپس آنها را تنظیم کنید.
 
 
 
محمدجواد شریفی / کارشناس مکانیک
 
 
منبع: صمت
 
انتهای پیام/


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head