نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
کد خبر: ۱۰۵۸۰۷
2019 June 12 - ۱۶:۳۱ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: تمیز نگه داشتن استپر موتور ماشین به عنوان یکی از قطعات مهم و اصلی دارای مراحل و روند خاصی است که ما در این مقاله تمام آن ها را برای شما بیان کرده ایم.
به گزارش پدال نیوز؛ تمیز کردن استپر موتور ماشین که عملکردی فیدبک مانند دارد باید بسیار مورد توجه قرار گیرد تا از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. اما این که استپر موتور چه وظایفی دارد و چگونه می توان به شکلی مناسب و در عین حال کامل آن را تمیز کرد، موضوعی است که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

تعریف کلی از استپر موتور خودرو

استپر به موتوری الکتریکی که عملکردی پله پله و فیدبک مانند دارد، گفته می شود. هم چنین جهت روشن بودن پیشرانه در دور ایده آل از سوی ECU کارکرد خودش را تنظیم می کند. به همین ترتیب چرخه صحیح این فیدبک باعث کارکرد درست پیشرانه در حالت دور درجا می گردد.

 درمورد استپر موتور ماشین چه می دانید؟

استپر موتور به دلیل در ارتباط بودن با آلودگی های دریچه گاز مثل هوای کثیف، دوده روغن و... پس از گذشت مدت زمانی دچار اختلال در عملکرد خود می شود. زمان ورود به دنده در خودروهای اتوماتیک، دور درجا و یا حتی ترمزگیری شدید و فصل سرما امکان این وجود ندارد که با سرعتی مناسب وضروری تغییرات را انجام دهد. به همین دلیل این مسائل موجب ایجاد نوسان های شدید در دور موتور حالت دور درجا، خاموشی پیشرانه یا گاز خوردن بیهوده می گردد.


مراحل آموزش تمیز کردن استپر موتور ماشین

قبل از شروع به کار دستکش کار بپوشید و بست مثبت باتری را جدا کنید تا برق خودرو قطع گردد. در ادامه کار با فیش استپر موتور جدا کرده و با استفاده از ابزارهای ویژه اقدام به باز کردن پیچ های این قطعه کنید تا از دریچه گاز جدا شوند.

در این مرحله نیاز به یک اسپری تمیزکننده دارید. بعد از باز نمودن استپر موتور ماشین لازم است یک نازل باریک نصب کنید و آن را در مرکز شفت استپر موتور جاگذاری کنید و با فشار اسپری کنید. انژکتور شور می تواند به طور کامل آلودگی ها و چربی های داخل استپر موتور ماشین را تمیز کند. برای همین بهتر است که استپر خودروی خود را به سمت زمین نگه بدارید تا آلودگی ها را خارج سازد.

بعد از پاک سازی اساسی صبر کنید تا مایع انژکتور شور از رو و درون استپر موتور خشک شود.

در ادامه با استفاده از اسپری تمیز کننده قسمت قرارگیری استپر و محل برخورد نوک استپر با دریچه گاز را پاک کنید و تمامی کثیفی ها را با دستمال تمیز نمایید.نکات مهم در پاک کردن استپر موتور خودرو

1. به هیچ عنوان به شفت مرکزی استپر موتور دست نزنید و اقدام به جابه جایی اش نکنید و آن را نچرخانید. وارد کردن فشار به شفت و چرخاندن آن باعث آسیب رساندن به دنده ها و کارافتادگی استپر موتور می شود.

2. به محض تماس دست و چشم با اسپری انژکتور شور سریع آن را بشویید چون بسیار خطرناک است.

3. به علت مضر بودن این اسپری برای ریه ها بهتر است در مکان های باز با فاصله از بدن مورد استفاده قرار گیرد.

4. حتما توجه داشته باشید که چنین اسپری تمیز کننده برای استپر موتور ماشین حلال بسیار قدرتمندی است و بایستی دور از جرقه و حرارت موتور استفاده گردد.

5. محفظه قرار گرفته شده بر روی دریچه گاز که به فیلتر هوا هم متصل می شود را جدا کنید.

6. توصیه می شود در زمان تمیز کردن استپر موتور ماشین دریچه گار را هم تمیز کنید.

7. پس از این که کار تمیز کردن استپر را تمام کردید و آن را بستید پیش از روشن کردن خودرو بایستی پنج دفعه سوییچ را روی حالت روشن قرار دهید و ده ثانیه نیز صبر کرده و سپس خاموش کنید و باز مجدد ده ثانیه دیگر صبر کنید.

در این مقاله سعی بر این شد که به صورت کامل ترین نحوه تمیز کردن استپر موتور ماشین به همراه نکات مهم آن برای شما مطرح شود.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head