نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۶
کد خبر: ۱۰۵۸۰۱
2019 June 12 - ۱۵:۲۳ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
یک کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد
پدال نیوز: همزمان با سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به ایران و گمانه زنی واشنگن پست مبنی بر تعلیق تحریم صنعت خودرو ایران به عنوان یکی از پیشنهادهای مطرح شده آمریکا، برخی ژاپن را جایگزینی برای فرانسوی ها در صنعت خودرو عنوان می کنند این در حالیست که این صنعت همچنان از سرمایه گذاری های انجام شده در قراردادهای پیشین خود متضرر است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، این اظهارنظر برای نخستین سفر این مقام مسئول به ایران کمی زود است اما در این شرایطی این پرسش مطرح می شود که دستاورد سفر نخست وزیر ژاپن به ایران برای صنعت خودرو چیست؟   
فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو  با تاکید بر این که آن چه از این سفر مشخص است، بررسی کلیات سیاست ها در این نشست خواهد بود و مشخص نیست که تفاهمی در مورد مشخصی حاصل شود یا خیر، گفت: هنوز برای پیش بینی ورود ژاپنی ها به صنعت خودرو ایران آن هم تنها با یک سفر نخست وزیر این کشور به ایران خیلی زود است.
 
وی با اشاره به اظهارات مطرح شده مبنی بر جایگزینی ژاپنی ها به جای فرانسوی ها در صنعت خودرو ایران اظهار کرد: به طور قطع تنها با یک سفر تویوتا جایگزین پژو فرانسه نمی شود چرا که نه تنها تصمیم ساده ای نیست بلکه اجرایی شدن این تصمیم نیز به آسانی امکانپذیر نیست.
 
این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که سرمایه گذاری عظیمی در صنعت خودرو ایران با هدف تطابق با فرانسوی ها انجام شده و تبدیل آن با هدف تطابق با ژاپنی ها نیازمند سرمایه گذاری جدیدی است که توان آن در شرایط فعلی وجود ندارد، تصریح کرد: باید دید در این سفر در اصول دوطرف به تفاهم خواهند رسید یا خیر اما آن چه در حال حاضر اتفاق افتاده، اظهارنظرهایی است که به صورت کلی به استقبال این موضووع رفته شده است.  
 
زاوه با اشاره به گمانه زنی واشنگتن پست مبنی بر سه شرط مطرح شده آمریکا که تعلیق تحریم صنعت خودرو ایران نیز یکی از شروط عنوان شده است، گفت: ممکن است این گمانه زنی صحت نداشته باشد و تنها در حد یک پیش بینی باشد ضمن آن که در صورت درست بودن صنعت خودرو ژاپن در ایران انتفاع زیادی ندارد و تجربه این حضور در گذشته نیز تنها در اندازه تولید چند سی کی دی مزدا و ایسوزو بوده که در مجمموع حدود 500 میلیون دلار بوده است.
 
وی ادامه داد: این عدد در قیاس با اقتصاد ژاپن یا حتی صنعت خودرو ژاپن عددی نیست که بخواهد ژاپن را برای همکاری در صنعت خودرو ترغیب کند و حتی در صورت ورود به صورت کوته مدت نیز حضور ژاپن در صنعت خودرو در حد ایسوزو خواهد بود مگر آن که در درازمدت اتفاق دیگری رخ دهد که باید در انتظار برای پایان مذاکرات باشیم.
 
 
 
انتهای پیام/  


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head