نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
کد خبر: ۱۰۵۷۶۹
2019 June 12 - ۱۱:۰۰ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو اعلام می کند که در حال حاضر وضعیت مناسبی در بازار لوازم یدکی به لحاظ قیمت محصولات و تامین آن وجود دارد و به هموطنان توصیه می شود تنها از فروشگاه های شناسنامه دار، قطعات یدکی مورد نظر خود را خریداری نمایند و از خریدهای اینترنتی تا زمانی که این فروشگاه ها سامان نیافته و تحت نظارت اتحادیه لوازم یدکی قرار نگرفته اند، خودداری کنند.
به گزارش پدال نیوز؛ سید مهدی کاظمی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: قیمت لوازم یدکی از ابتدای خرداد ماه افزایشی نداشته اما در فروردین و ادریبهشت، افزایش قیمت چند درصدی وجود داشت زیرا قیمت ارز تا حدی افزایش پیدا کرده بود، اما مجددا به دلیل فروکش قیمت ارز، قیمت لوازم یدکی به نرخ های ابتدای اردیبهشت برگشت.
 
وی افزود: در حال حاضر تنها درخصوص قطعات خودروهایی که تعداد و تردد آنها در کشور اندک می باشد تا حدی کمبود لوازم یدکی وجود دارد اما مابقی خودروهای پرتردد در کشور با کمبود قطعات یدکی مواجه نیستند.
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودروتصریح کرد: کمبود قطعات درخصوص خودروهای خارجی کم تعداد و برخی از خودروهای ایرانی که اخیرا تولید شده و بلافاصله با مساله تحریم روبرو شدند وجود دارد؛ درخصوص خودروهای ایرانی در حال تلاش برای تامین قطعات از طریق تولیدکنندگان داخلی هستند و استقبال خوبی از این امر شده و به نظر می رسد قطعات این دسته از خودروها در چند ماه آینده تامین و کمبودها برطرف شود.
 
کاظمی افزود: به طور کلی در حال حاضر وضعیت مناسبی در بازار لوازم یدکی وجود دارد و نگرانی ای که پیش از آغاز سال درخصوص احتمال افزایش مشکلات در سال 98 داشتیم برطرف شده زیرا علاوه بر آنکه قیمت ها فروکش کرده، تعداد قطعات نیز بیشتر شده و دلیل، این است که همکاری گمرکات کل کشور با واردکنندگان بهتر شده و کالاها با سهولت بیشتری ترخیص می شود.
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرودر پاسخ به سوالی درخصوص وجود قطعات قاچاق، بی کیفیت و تقلبی گفت: قطعات قاچاق در بازار وجود ندارد اما قطعات بی کیفیت در بازار موجود است، همچنین قطعات تقلبی در بازار به شکل اندک وجود دارد که مربوط به واحدهای معدود و انگشت شماری است که نتوانسته ایم آنها را شناسایی کنیم.
 
کاظمی تصریح کرد: قطعه بی کیفیت به قطعه ای گفته می شود که از کارخانه مبدا به صورت بی کیفیت ساخته شده زیرا کارخانه، ظرفیت ساخت قطعات با کیفیت را نداشته و یا سفارش دهنده درخواست تولیداتی با قیمت پایین تر داشته که منجر به کاهش کیفیت شده است.
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودروگفت: قطعه تقلبی به قطعه ای گفته می شود که کیفیت دارد اما در جعبه برندهای مشهور و بزرگ گذاشته می شود و به نام برند معروف فروخته می شود که کیفیت این قطعات نسبت به قطعه برند تا حدی پایین تر است.
 
وی درخصوص احتمال کمبود قطعات یدکی با شروع سفرهای تابستانی و چک خودروها از جانب مالکان گفت: در تمام شهرهای ایران بخصوص کلان شهرها و شهرهایی که مسافر پذیر هستند فروشگاه های قطعات یدکی و واحدهای تعمیر خودرو به وفور وجود دارد، بنابراین نگرانی کمبود قطعه برای خودروهای داخلی و قدیمی اصلا وجود ندارد، اما این نگرانی برای بعضی از خودروهایی که ظرف 2 سال گذشته وارد شده و بلافاصله مساله تحریم پیش آمد وجود دارد و این خودروها تا حدی در مضیقه هستند.
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو افزود: اگر گمرکات در چارچوب قانون در امر ترخیص، سهولت ایجاد کنند و کاغذبازی را کاهش دهند مشکلات مردم کمتر خواهد شد. ممکن است دارنده یک خودرو به طریقی قانونی نسبت به واردات قطعه خودرو اقدام کند و قطعه به دلیل بوروکراسی با تاخیر از گمرک ترخیص شود.
 
وی گفت: به مصرف کنندگان محترم سفارش می کنیم برای خرید قطعات به فروشگاه های شناسنامه دار مراجعه کنند؛ شناسنامه فروشگاه، جواز کسب قطعات یدکی اتومبیل می باشد و بر کار این دسته از فروشگاه ها نظارت وجود دارد. گاهی اوقات مردم اقدام به خرید از مغازه ها یا فروشگاه های بدون شناسنامه می کنند که این کار توصیه نمی شود چراکه نظارتی بر کار این دسته از فروشندگان وجود ندارد.
 
کاظمی افزود: گاهی اوقات برخی از هموطنان به صورت اینترنتی اقدام به خرید قطعات یدکی می کنند که همینجا به هموطنان توصیه می شود از فروشگاه های اینترنتی که جا و مکان آنها شناسایی نشده خرید نکنند زیرا این فروشندگان، دوره فروش قطعه را طی نکرده و در بازار کار نکرده اند و با اطلاعات بسیار محدود، اقدام به فروش لوازم یدکی می کنند.
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو افزود: این دسته از فروشندگان به هیچوجه اطلاعاتی از قطعات یدکی ندارند و مصرف کنندگان در صورت خرید از این فروشندگان و بروز مشکل پس از خرید، حتی نمی توانند فروشنده مورد نظر را پیدا کنند.
 
کاظمی در پایان گفت: تقاضای ما این است که هموطنان تا زمانی که فروشگاه های اینترنتی، سامان نیافته و از ما مجوز نگرفته اند و مورد شناسایی اتحادیه لوازم یدکی نیستند، از این فروشگاه ها خرید نکنند و از فروشگاه های مجاز، قطعه مورد نظر خود را خریداری نمایند.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head