نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
کد خبر: ۱۰۵۷۰۹
2019 June 11 - ۰۸:۵۶ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
کارشناسان بازار سرمایه تشریح کردند:
پدال نیوز: اخبار منتشر شده حول دو محور افزایش سرمایه و بهبود ساختارهای مالی، شرایط خوبی را برای گروه خودرویی در بورس رقم زده است.....
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، این روزها بازار سهام بازدهی بسیار مناسبی را برای سرمایه‎گذاران خود به همراه دارد و درپی آن سرمایه‎گذاران جدیدی نیز به بازار سهام وارد شده‎اند. در چنین وضعیتی گروه خودرویی به‌عنوان یکی از لیدرهای اصلی بازار که این روزها بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده، عملکرد بسیار خوبی را از خود بر جای گذاشته و روند صعودی را تجربه کرده است.
 
از سوی دیگر، باتوجه به نقدینگی واردشده به این صنعت بورسی، این روند مثبت، مستمر نیز بوده است. حال با توجه به این شرایط، دو تن از کارشناسان بازار سرمایه در گفت‎وگو با «دنیای‌خودرو» خبرهای مربوط به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎های دو شرکت سایپا و ایران‎خودرو و همچنین بهبود ساختارهای مالی شرکت‎های خودروسازی را دو عامل مهم در ادامه روند صعودی خودرویی‎ها قلمداد و بر ادامه این وضعیت تا پایان فصل تابستان تاکید کردند.
 
حمیدرضا افشار، کارشناس بازار سرمایه:
 
موج رشد در گروه خودرویی ادامه‎دار خواهد بود

 
این روزها گروه خودرویی بسیار مورد اقبال اهالی بازار سهام قرار گرفته است. دلایل این امر را در چه مواردی می‎توان جست‎وجو کرد؟
 

مهم‎ترین دلیلی که برای این موضوع می‌توان برشمرد، خبر افزایش سرمایه سایپا از محل تجدید ارزیابی دارایی‎هاست که اعلام شد. این خبر موج رشد در گروه خودرویی را به دنبال خود داشته است و این روند همچنان نیز ادامه‎دار خواهد بود.
 
 ادامه این روند را تا چه مقطعی می‎توان پیش‎بینی کرد؟
 
به نظر می‎رسد حداقل تا پایان فصل تابستان این روند خوب خودرویی‎ها پیگیری شود و اگر اتفاق خارج از عرف و کنترلی روی ندهد، این وضعیت ادامه پیدا می‎کند.
 
 این روزها شاهد روند کاهشی نرخ دلار هستیم. این امر چه تاثیری بر گروه خودرویی خواهد گذاشت؟
 
به‎طور کلی کاهش نرخ دلار بر روس صنایع بورسی را باید جداگانه و صنعت به صنعت بررسی کرد. اما در مورد گروه خودرویی می‎توان گفت کاهش نرخ دلار در حال حاضر اثر منفی بر روند حرکتی این گروه نگذاشته و چه‎بسا تاثیر مثبت نیز داشته است.
 
 درحال‎حاضر گروه خودرویی بسیار خوب در بازار حجم می‎گیرد. این امر چه تاثیری بر ادامه روند صعودی این صنعت در بازار سهام گذاشته است؟
 
این حجم دادوستدی که در گروه خودرویی انجام شده، بسیار مهم و حائزاهمیت است. چراکه نقدینگی بسیار قدرتمند و مناسبی  وارد گروه خودرویی شده و همین عامل موجبات این امر را فراهم کرده تا نمادها بتوانند در مسیر مثبت گام بردارند. حال باید دید تقاضایی که  هم در عرضه و هم در تقاضا وجود دارد، تا چه زمانی ادامه‎دار خواهد بود.
 
 وضعیت کلی بازار سرمایه را چگونه می‎بینید؟ آیا شاخص کل می‎تواند همچنان به رکوردشکنی ادامه دهد؟
 
بله، اگر شاخص کل در محدوده 225 تا 230هزار واحدی بتواند تثبیت شود، آن زمان نماگر اصلی بازار سهام می‎تواند قله‎های بالاتری را نیز فتح کند. از سوی دیگر، باتوجه به این‎که به فصل برگزاری مجامع نزدیک می‎شویم. به‎طور سنتی، اوضاع بازار نیز خوب می‎شود و در چنین شرایطی می‎توان پیش‎بینی کرد کلیت بازار سهام همچنان به عملکرد مثبت خود در کوتاه‎مدت ادامه دهد.
 
 به فصل برگزاری مجامع اشاره کردید. این امر چگونه می‎تواند رشد بازار را به‌همراه داشته باشد؟

 
 در دو ماه خرداد و تیر شرکت‎های بورسی و فرابورسی مجامع عادی سالانه خود را برگزار کرده و سود را نیز بین سهام‎داران خود توزیع می‎کنند. از سوی دیگر وضعیت شرکت‎ها به‎نسبت خوب است. در چنین شرایطی می‎توان امیدوار بود شرکت‎ها سودهای خوبی را خواهند ساخت و این امر بی‎شک در ادامه روند صعودی بازار سهام بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.  
 
سعید مومنی، کارشناس بازار سرمایه :
 
مهم‎ترین ریسک سیستماتیک بازار برچیده شد

 
 درحال‎حاضر اوضاع بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می کنید؟
 
همزمانی اتفاقات مثبت در حوزه اقتصادی و سیاسی موجب شد شاخص کل بورس تهران از سقف قبلی عبور کند و رکورد جدیدی از خود برجای بگذارد که این امر همچنان چشم‎انداز صعودی را برای فعالان بازار ترسیم کرده است.
 
همچنین در حوزه سیاست و پس از فروکش کردن التهابات سیاسی اردیبهشت‎ماه از سوی آمریکا و واکسینه‎شدن بازار نسبت به اخبار غیراقتصادی، مهم‎ترین ریسک سیستماتیک بازار برچیده شد تا در کنار فعالیت افزایشی و عملیات روبه‎رشد شرکت‌ها، پتانسیل رشد بازار رها شود. البته باتوجه به عقلانیت و خویشتن‎داری کنونی در بازار، مسیر صعودی فعلی با طمأنینه و منطق خاصی پیش می‌رود.
 
 درحال‎حاضر ریسک بازار سهام چیست؟
 
تنها ریسک کنونی بورس از سمت بازارهای جهانی و جنگ تجاری است که موجب کاهش قیمت کامادیتی‎ها (کالاهای اولیه) و نفت خواهد شد که از این منظر بورس تهران را با تهدید مواجه می‌کند.
 
  اما با عقب‎نشینی آمریکا از مواضع تعرفه‎ای و ملایمت با مکزیک، چشم‎انداز رکودی بازارهای جهانی تلطیف شد، به‎طوری‎که قیمت نفت از کف ۶۰دلاری فاصله گرفت و فلزات جهانی مثبت شدند.
 
    با این اوصاف، شرکت‌های بزرگ شاخص‎ساز نظیر پتروشیمی‎ها و پالایشگاهی‎ها به دلیل جو نه‎چندان صعودی قیمت نفت نسبت‌به رقبای فلزی و معدنی کم‎رمق و فرسایشی معامله می‎شوند و در دامنه محدودی در نوسان هستند.
 
اما خودرویی‎ها، بانکی‎ها و صنایع فلزی و معدنی با رشد باثبات و مستمر خود عامل صعود شاخص شده‎اند. در سمت دیگر بازار و در میان صنایع کوچک و متوسط که اکثرا محصولاتی برای بازار داخل تولید می‎کنند، اوضاع کاملا مساعد است؛ به‎طوری‎که شاخص‌کل هم‎وزن که اثرات رشد این شرکت‎ها را  بهتر نشان می‎دهد، از حوالی اسفندماه تاکنون رشد 90درصدی را تجربه کرده است.  
 
 به وضعیت باثبات و مثبت گروه خودرویی اشاره کردید. اوضاع کلی این صنعت بورسی در چه وضعیتی قرار دارد؟
 
صنعت خودرو که همواره مورد توجه بازار قرار داشته، به مدد اخبار منتشر شده حول دو محور افزایش سرمایه و بهبود ساختارهای مالی در سال جاری یک رالی صعودی را آغاز کرده است که در این بین گاهی نماد ایران‎خودرو و گاهی سایپا رهبری این حرکت را در اختیار داشته‎اند.
 
 یعنی اگر افزایش سرمایه دو غول خودروساز به‎طور رسمی اعلام شود، باید منتظر رشد ادامه‎دار آن‎ها شد؟
 
 بله، همین طور است. به‎رغم این‎که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها آورده جدیدی به شرکت‎ها اضافه نمی‎کند و تنها ارزش دفتری و اسمی دارایی آن‎ها را به‎روز می‎کند، اما از لحاظ  
 
 روانی و جو مثبتی که این افزایش سرمایه ایجاد می‎کند، می‎توان این مطلب را عنوان کرد با رسمی‎شدن افزایش سرمایه خودروسازان، در درجه اول خود این دو شرکت و در درجه بعد نیز سایر   
 
شرکت‎های وابسته به آن‎ها می‎توانند در مسیر رشد حرکت کنند.

دنیای خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head