نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کد خبر: ۱۰۴۶۷۲
2019 May 22 - ۱۲:۰۵ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
دبیر انجمن خودروسازان ایران:
پدال نیوز: دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت:اکنون حدود 600 هزار خودرو به مردم تعهد داریم از طرف دیگر با توجه به کمبود قطعه کمتر از نیمی از تولیدات خودورسازها در روز قابلیت تجاری شدن را دارد که 80 درصد برای تعهدات و 20 درصد برای فروش فوری در نظر گرفته می‌شود.
به گزارش پدال نیوز، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودرو سازان ایران در خصوص وضعیت بازار خودرو و تعهدات خودروسازان گفت: اظهارات دبیر انجمن صنایع همگن در خصوص وجود 150 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازان صحت دارد و این خودروها به دلیل کمبود قطعه، زمین‌گیر شده‌اند.
 
وی ادامه داد: با وجود اینکه شورای پول و اعتبار مصوب کرده بود که 4 هزار میلیارد تومان و 844 میلیون یورو به خودروسازان داده شود تا آنها این مبالغ را به قطعه سازان بدهند اما تعلل در این امر صورت گرفت. از طرف دیگر با سیاست‌های سرکوب قیمت در سال گذشته دو شرکت سایپا و ایران خودرو هر کدام 10 هزار میلیارد تومان ضرر کردند و معادل همین مقدار نیز به قطعه سازان بدهکار هستند.
 
نعمت بخش با اشاره به مصوبات قانون برنامه پنجم توسعه گفت: در ماده 101 برنامه پنجم توسعه و ماده 90 اصل 44 بیان شده که اگر دولت قیمت کالایی را پایین‌تر از قیمت واقعی تعیین کرد خودشموظف است که ما به التفاوت آن را به تولید کننده پرداخت کند بر همین اساس ما نامه‌ای به آقای جهانگیری نوشتیم و از ایشان خواستیم که مطالبات ما را محاسبه و پرداخت کنند.
 
وی در خصوص وضعیت تولید و میزان تعهدات خودروسازان گفت: اکنون حدود 600 هزار خودرو به مردم تعهد داریم از طرف دیگر با توجه به کمبود قطعه کمتر از نیمی از تولیدات خودروسازها در روز قابلیت تجاری شدن را دارد که 80 درصد برای تعهدات و 20 درصد برای فروش فوری در نظر گرفته می‌شود.
 
نعمت بخش با اشاره به مصوبه جلسه ستاد اقتصادی سران قوا در خصوص تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار گفت: در آن جلسه مصوب شد که خودروسازان حداکثر تا 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار خودروی خود را بفروشند تا بدین ترتیب دلال بازی و رانت از بازار حذف شود و سود مستقیم به جیب خودروساز برود اما وزارت صمت این مصوبه را اجرا نکرد و تعیین قیمت در حاشیه بازار را به هیئت مدیره خودروسازها تفویض اختیار نکرد و در بهمن ماه سال گذشته که فروش فوری آغاز شد به شرکت‌ها قیمت تحویل فوری را دیکته کرد.
 
وی افزود: مثلا پرایدی که در بازار 45 میلیون تومان است را 37 میلیون قیمت دادند و همین رانت باعث هجوم به بازار و فروش فوری شد و شاهد بودیم که هر فروش فوری در عرض 3 دقیقه تمام  می‌شد.
 
وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به مردم ایراد بگیریم، آنها به دنبال حفظ ارزش پول و دارایی خود هستند و ما نباید چنین فضای رانتی را مهیا کنیم که از هر صنف و گروهی سرمایه خود را به بازار خودرو بیاورد.  
 
نعمت بخش با انتقاد از وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان گفت: دو خودروساز مطرح کشور با آن همه کارگر و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم وضعیت خوبی ندارند زیرا پرایدی که بر اساس محاسبات آن سازمان قیمت تمام شده آن 39 میلیون تومان بود را به سایپا گفتند برای خریدهایی که نوبت تحویل آنها تا آخر دی ماه سال گذشته بود به مبلغ 22 میلیون بفروشند نتیجه این دستور دادن این شد که سایپا و ایران خودرو هر کدام 10هزار میلیارد تومان سال پیش ضرر دادند و معادل آن یعنی 20 هزار میلیارد به قطعه سازان بدهکار هستند و 600 هزار خودرو هم تعهد دارند با این شرایط کدام بنگاه اقتصادی می‌تواند سر پا بماند.
 
منبع: ایلنا
 
انتهای پیام/  
 


rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
نا اشنا
|
France
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
0
0
فقط بلدن حرف اضافه بزنن .اقای محترم تا حالا مگه خودروساز خودرو دست مردم داده که ضرر هم بکنه .سه ساله پول ما را گرفته با دلار سه تومنی رفته با پول ما ارز سه تومنی گرفته حالشو برده هنوز خودروی ما را نداده واقعا که .سایپا
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head