نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
کد خبر: ۱۰۴۱۵۹
2019 May 13 - ۱۱:۴۷ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: قائم مقام شرکت مبین سرمایه گفت: متاسفانه آموزش و فرهنگ‌سازی برای حضور کشاورزان در قرارداد‌های آتی زعفران انجام نشده است کسانی امروز در بازار زعفران هستند که پیش‌تر در بازار آتی سکه بودند.

گسترش‌نیوز:: افزایش وجه تضمین اولیه آپشن زعفران پوشال معمولی در بورس کالا، امروز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در حالی قرار است انجام شود که کشاورزان از آپشن زعفران بی‌خبر هستند.

پیش‌تر مدیرعامل بورس کالای ایران از مزیت‌های مهم آپشن زعفران برای کشاورزان خبر داد و گفت:اگر این نوع معامله توسط کشاورزان انجام شود در این نوع معامله مهم‌ترین ذی نفع خود کشاورزان هستند. بسیای از کشاورزان هنوز شناخت درستی از بورس ندارند چه برسد از ابزارهای معامله در آن. درحال‌حاضر فعالان قرارداد‌های آتی زعفران کسانی هستند که پیش‌تر در قراداد‌های آتی سکه حضور داشتند نه کشاورزان. آموزش و فرهنگ‌سازی دو شاخصه‌ای است که برای حضور زعفران در قراردادهای آتی زعفران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

علیرضا حسین پور قائم مقام شرکت مبین سرمایه در ارتباط با افزایش وجه تضمین اولیه آپشن زعفران پوشال معمولی در بورس کالا که امروز در بورس کالای ایران انجام می‌شود اظهار کرد: متاسفانه  زعفران‌کاران آموزش‌ ندیده‌اند و فرهنگ‌سازی برای حضور تولیدکننده‌های اصلی زعفران انجام نشده است امروز کسانی وارد بازار آتی زعفران شده‌اند که پیش تر در بازار آتی سکه بودند.

قرارداد آتی راهکاری برای خروج از ریسک

وی در ارتباط با قرارداد آتی گفت: قرارداد آتی نوعی ابزار مشتقه است که قابلیت خرید و فروش در بازارهای مالی را دارد. در این قرارداد طبق عقد صلح یک طرف (فروشنده) توافق می‌کند در سر رسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را در عوض قیمتی که اکنون تعیین می‌کنند به طرف دیگر (خریدار) تحویل دهد. بزرگ‌ترین مزیت قرارداد آتی پوشش ریسک است بوسیله این قرارداد کشاورز می‌تواند محصول خود را از خطر ریسک خارج کند قبل از اینکه‌ زمان فروش محصول برسد.

حسین‌پور افزود: این نوع معامله برای کشاورز می‌تواند در بین بازار مشتقه و نقدی پوشش ریسک ایجاد کند مثل بیمه است و کشاورز محصول خود را تولید می‌کند و آپش و یا اختیار فروش زعفران را برای دو ماه آینده می‌خرد.

جای خالی آموزش و فرهنگ‌سازی برای کشاورز

این فعال عرصه بورس گفت: قراردادهای اختیار معامله (آپشن) ابزار معامله‌ای پر کاربرد است تا معامله گر‌ها ریسک خود را کم کنند و به درد کسی می‌خورد که بازار را کامل بشناسد و در این بازار فعالیت‌ کرده باشد. کشاورزان برای حضور در بورس باید آموزش‌های بسیار زیادی ببینند و فرهنگ سازی مربوط به نحوه حضور در بورس نیز به درستی در این افراد نهادینه شود.

جای خالی کشاورزان در بورس

وی با اشاره به آموزش و فرهنگ‌سازی در استفاده از آپش زعفران به عنوان دو عنصر حیاتی برای بقای زعفران در این نوع معامله گفت: پیش‌تر سکه نیز در قرارداد آتی معامله می‌شد اما با توجه به مشکلاتی که پیش آمد، این نوع قرارداد دیگر انجام نمی‌شود و فعالان این بازار  اکنون وارد قرارداد آتی زعفران شده‌ و معاملات زعفران را انجام می‌دهند.

برچسب ها: زعفران ، پدال نیوز
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head