نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
کد خبر: ۱۰۲۸۷۴
2019 April 21 - ۱۰:۲۱ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
گزارشی از ضرورت توجه به واحدهای تحقیق و توسعه در صنعت قطعه
پدال نیوز: در حالی به گفته فعالان صنعت خودرو سالانه ۱۱۴ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه در صنعت خودرو در دنیا می شود که نسبت تحقیق و توسعه به ارزش افزوده در صنعت خودرو در ایران به ۱.۲ درصد می رسد.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بود سه تا ۵ درصد فروش خودروسازان به این امر اختصاص یابد. بدون قطع عدم اختصاص بودجه به این امر در صنعت خودرو و به دنبال آن صنعت قطعه و زنجیره تامین عدم نوآوری در صنعت را به دنبال دارد.
 
برخی کارشناسان معتقدند عدم دستیابی صنعت خودرو به مواد اولیه به روز و همچنین عدم نوآوری در صنعت خودرو به دلیل بی توجهی صنعت قطعه به موضوع تحقیق و توسعه است.
 
مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر این که در حال حاضر قطعه سازان رده بالا که تامین کننده مواد اولیه هستند بر روی راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه کار می کنند، می گوید:" قطعه سازان بزرگ مجهز به این واحدها بوده و بر روی این موضوع کار کرده اند اما در حال حاضر بحران های ایجاد شده این واحدها را تعطیل کرده چرا که بودجه اختصاص یافته به این موضوع، به دلیل کمبود نقدینگی متوقف شده است".
 
وی تحقیق و توسعه را بر روی مواد اولیه صنعت قطعه بسیار تاثیرگذار و کمک کننده می داند و می افزاید:" استفاده از این واحدها در میان قطعه سازان زمینه را برای معرفی آلیاژهای فولادی، آلومینیومی و حتی محصولات جایگزین پتروشیمی به جای مواد اولیه فراهم می کند".
 
بیگلو تصریح می کند:" هم اکنون عمده واردات قطعه سازان، مواد اولیه است و در چنین شرایطی نتیجه استفاده از واحدهای تحقیق و توسعه به ویژه برای تولیدکنندگان مواد اولیه در یافتن مواد اولیه جایگزین موثر خواهد بود".
 
این فعال صنعت قطعه با بیان این که تحقیق و توسعه ای که منوط به قطعه سازان است تنها به استفاده از فناوری های نوین ختم می شود، اظهار می کند:" تکنولوژی های الکترونیکی صنعت خودرو بسیار جدید است و واحدهای سازنده ای به این واحدها تجهیز هستند بنابراین در واحدهای قطعه سازان قابل انجام است اما بودجه راه اندازی این مراکز به دلیل شرایط بحرانی کاهش یافته و یا متوقف شده است".
 
وی در پاسخ به چرایی ورود قطعه سازان به تولید قطعاتی همچون گیربکس اتوماتیک با تکیه بر مراکز تحقیق و توسعه تاکید می کند:" خودروسازان همواره تمایل دارند قطعه ای نظیر گیربکس اتوماتیک و یا به عبارت بهتر Power train ( نیرومحرکه) که شامل موتور،گیربکس و شاسی می شود، متعلق به خودشان باشد و مورد تاکید آن ها نیز هست چرا که جزو پلتفرم به شمار می رود".
 
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ادامه می دهد:" براین اساس قطعه سازان برای ساخت قطعه ای همچون گیربکس اتومات قطعه سازان به موضوع ساخت قطعات وارد می شوند و کلیت کار از سوی خودروسازان دنبال می شود که ایران خودرو در این زمینه پیشرفت هایی داشته و حرکت های خوبی در این زمینه انجام داده و طی ماه آینده اخبار خوبی در این زمینه اعلام خواهد شد. سایپا نیز روی محصولات جدید از جمله کوییک گیربکس اتومات نصب کرده بنابراین قطعه سازان تنها نسبت به داخلی سازی اجزا اقدام می کنند".
 
اظهارات قطعه سازان مبنی بر عدم استفاده از واحدهای تحقیق و توسعه در حالیست که یکی از راه های پیشرفت صنعت خودرو تغییر اساسی در زنجیره تامین است و این امر جز با توجه به راهکارهای جدید تولید و استفاده از توان واحدهای تحقیق و توسعه محقق نخواهد شد.
 
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head