نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
کد خبر: ۱۰۱۳۱۴
2019 March 21 - ۱۱:۳۹ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ تاریخ انتشار:
نگاهی به سرگذشت دایملر/
پدال نیوز: اگر بخواهیم از یک خودروساز نام ببریم که شاید همه مردم دنیا آن را می شناسند بدون شک باید مرسدس از سخن بنز آلمانی سخن بگوییم. این شرکت بی نظیر نامش با دایملر گره خورده است و نمی توان آن ها را از یکدیگر جدا کرد. ممکن است نام بنز برای همه آشنا باشد اما بخش های از تاریخ این شرکت شاید برای بسیاری از علاقمندان خودرو مجهول باقی مانده که به آن خواهیم پرداخت.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز؛ دایلمر و بنز، نام هایی که صنعت خودروسازی دنیا با نام آن ها گره خورده، دو تن از پیشگامان عرصه موتورسازی اند و علی رغم این که هرگز یکدیگر را ملاقات نکردند، دختری به نام مرسدس بنز را به دنیای خودرو سازی دنیا معرفی کردند. در این گزارش با سرنوشت عجیب و غریب بنز، از تولد تا تبدیل شدن به ستاره سه پر صنعت خودروسازی دنیا آشنا می شویم.
 
اختراع موتور درون سوز با سرعت بالا و موتور خودرو در سال های 1880 به گوتلیب دایملر و کارل بنز، هر کدام به طور مستقل، این امکان را داد تا با یکدیگر، پایه و اساس موتوریزه کردن حمل و نقل جاده ای را بنا نهند.
 
این دو نفر با حمایت مالی و با کمک همکاران خود توانستند برای توسعه پروژه های خود در مانهایم سرمایه گذاری کنند. کارل بنز در اکتبر سال 1883 بنز و سی (Benz & Cie) و گوتلیب دایلمر هم در نوامبر سال 1890 گروه کارخانجات دایملر را با نام اختصاری ( DMG-دایملر-موتورن-گیزلشافت ) تاسیس کرد. هر دو شرکت به منظور شناساندن محصولات و تبلیغات خود به دنبال یک علامت تجاری مناسب بودند. برای شروع، هر کدام از نام های بنز و دایلمر بر حسب رسم همیشگی از نام خود برای تضمین کیفیت و اصل بودن موتور های خود استفاده کردند.
 
 نام تجاری بنز و سی، تا سال 1909، به استثنای جایگزین شدن نماد چرخ دنده از سال 1903 به جای تاج گلی که اطراف نام بنز را پوشانده بود، تقریبا تغییری نکرد. اما نام تجاری گروه کارخانجات دایملر، دو سال پس از درگذشت دایملر و در سال 1902، تولید محصولات خود را تحت عنوان جدید « مرسدس» آغاز کرد. ریشه نام مرسدس از یک واژه اسپانیایی به معنی « لطف، شکوه و وقار » گرفته شده و این، نام دختر تاجر اتریشی به نام امیل جلینک(یا یلینک به زبان آلمانی)، شریک ویلهلم میباخ است که دایملر در ابتدا شرکت خود را با همکاری او تاسیس کرد. امیل جلینک تمام اشتیاق خود را برای پیشرفت عصر در حال ظهور خودرو و در جهت ترویج اختراعی کلیدی برای آینده صنعت خودرو به کار گرفت.
 
به این ترتیب، داستان مرسدس بنز را به تفکیک رویداد های کلیدی اش دنبال می کنیم:
 
موتورهای نخستین
 
اگرچه کشور فرانسه دارنده عنوان اولین خودروی جهان است، اما نوآوری و بهبود صنعت خودرو که آن را به یک ابزاری مدرن در عرصه حمل و نقل تبدیل کرد، از سرزمین آلمان متولد شده است. نوآوری و بهبود در عرصه خودروسازی به طور عمده حاصل تلاش کارل بنز و گوتلیب دایملر است که همزمان و اما مستقل از هم به رقبای یکدیگر تبدیل شدند. اولی از پدری که راننده لوکوموتیو بود متولد شد و دومی پسر یک نانواست. هردو از خانواده ای متوسط آمده اند، و در جامعه قرن نوزدهم آلمان که جوی به شدت سلسه مراتبی داشت موفق به دریافت مدرک مهندسی شدند. دایملر فزرند ارش خانواده بود و خیلی زود به مقوله موتور علاقه مند شد.
 
 او پیش از آنکه در سمت سرپرستی فنی شرکت Deutz به عنوان اولین تولید کننده موتور های چهار زمانه مشغول کار شود، برای دنبال کردن علاقه خود به انگلستان رفت و در رشته لوکوموتیو ادامه تحصیل داد. دایملر، پیش از خروج خود از شرکت Deutz، با هنکاری طراح ارشد شرکت، ویلهلم میباخ، موفق به ساخت اولین موتور چهار زمانه شدند و اما همکاری دایملر با این شرکت زیاد ادامه پیدا نکرد. کسب وکار آن ها در شرکت Deutz تا زمانی که می خواستند تولید موتور های خودشان را آغاز کنند، خوب بود اما پس از آن با خصومت سهامداران مواجه و مجبور به ترک شرکت شدند.
 
  دایملر دو سال پس از خروجش از شرکت Deutz در سال 1882، با همکاری ویلهلم میباخ به طراحی یک موتور بزنینی سبک تر و با بازدهی و سرعت بیشتر پرداخت. آن ها تمام وقت خود را صرف طراحی و تولید موتور های هر چه کوچک تر و توانمند تر کردند و در نهایت رضایت شان در سال 1885 از ساخت یک موتور با توان 370 وات که برروی یک دوچرخه سوار شده بود و با سرعت 12 کیلومتر در ساعت حرکت می کرد، حاصل شد. سال یعد، دایملر و میباخ با هدف معرفی اولین محصول خود، در نمایشگاه جهانی پاریس شرکت کردند، اما بیشتر از خود موتور سکلت، توجه متخصصین و عموم مردم بیشتر به ویژگی های خاص موتور آن جلب شد و از آن استقبال کردند.
 
شرکت های خودروسازی فرانسوی پانارد و آرماند پژو از اولین مشتری های دایملر بودند که مجوز تولید موتور های دایملر را در فرانسه دریافت کردند. دایملر و میباخ تولید خودروهای شرکت خود را از سال 1895 آغاز کردند و در نهایت مدل فونیکس را با یک موتور خطی 4 سلندر ، کاملا توسعه دادند. دایملر سال 1900 از دنیا رفت و میباخ مدیرت امور گروه خودروسازی دایملر را به دست گرفت. همان موقع ها بود که نام امیل جلینک به عنوان یک شخصیت کلیدی به تاریخ گروه دایملر پیوست. او یک تاجر ثروتمند، ماجراجو و دیپلماتی عاشق مسابقات اتومبیل رانی بود. پس از مرگ دایملر، ویلهلم میباخ یک خودروس بسیار عالی و سفارشی برای جلینک و برای شرکت در مسابقاتنیس-ویک فرانسه ساخت.
 
 این خودرو، اولین مدل مسابقه ای مدرن شناخته شد که سبک وزن و با موتوری بسیار کارآمد و سرعت بالا بود. جلینک که با پیروزی در مسابقه، از موتور این خودرو بسیار استقبال کرد نام مرسدس را برای این خودرو، هم نام دخترش انتخاب کرد و مدتی بعد تصمیم به تجارت خودرو های دایملر در ریویرای فرانسه گرفت.
 
 او توانست میباخ را متقاعد کند تا با سرمایه او، خودروی جدیدی با نام مرسدس در 36 نسخه تولید کند. مرسدس جدید سال 1901 ساخته شد. پس از آن داملر پا به دوران جدیدی گذاشت. نام تجاری مرسدس در سال 1902 ثبت شد و با سرعت بیشتری نسبت به دایملر که بنیان گذار آن یک سال قبل از دنیا رفته بود، به موفقیت رسید.جلینک به سرعت به توزیع کننده بزرگ محصولات مرسدس تبدیل شد و توانست بازاری قدرتمند برای عرضه محصولی مدرن و کارآمد در اختیار گیرد.
 
هر چه مسیر گروه کارخانجات دایملر و تولد مرسدس هموار بود، مسیر حرکت و پیشرفت کارل بنز پر از فراز و نشیب بود.
 
همزمان با پیشرفت دایملر و بعد ها مرسدس، کارل بنز، نابغه مهندسی دیگری در فاصله چند کیلومتری، هم در تکاپوی یافتن جایگاه خود در دنیای خودروسازی بود. در آسنانه ورود به قرن بیشتم، هر چه تولیدات مرسدس افزایش می یافت، بنز بیشتر به ورشکستگی نزدیک می شد. در حالی که بنز سال 1877 تقریبا ورشکست شد، مرسدس در سال های 1900 بازار را در اختیار داشت. بنز سعی می کرد از وضعیت آشفته خود خارج شود و برای این هدف باید محصولی برای رقابت با مرسدس روانه بازار می کرد.
 
او از آغاز فعالیت های خود توانست اختراعات زیادی را به ثبت برساند و پس از چند سال کار مداوم، کارل بنز موفق به ساخت اولین موتور خود شد. در نهایت شرکت خود را با نام بنز و سی در سال 1883 تاسیس کرد. اما این همه تلاش کارل بنز برای دستیابی به رویای نقل و انتقال مکانیکی در آینده نبود. او تمام وقت و پس انداز خود را صرف ساخت یک سه چرخه با موتوری 4 زمانه تعبیه شده در بین چرخ ها کرد که در سال 1885 به نتیجه رسید. این وسیله نقلیه اولین خودروی بنزینی در دنیا بود که با نامBenz Patent Motorwagen  به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات بشر ثبت شد. از آن پس بود که کارل فردریش بنز به پدر خودروسازی دنیا معروف شد.
 
پس از تولید 25 سری از این مدل سه چرخه در سال های 1888 و 1889 ماجراجویی بنز آغاز می شود و در سال 1900 تعداد آن به 603 دستگاه می رسد که بنز را به بزرگترین تولید کننده خودرو در آن زمان تبدیل می کند. اما این شادی برای بنز دیری نمی پاید که سال 1901 خودرو های دایملر با نام مرسدس وارد بازار می شود و خودرو های بنزاز مد می افتند.
 
 همین زمان است که کارل بنز از سمت مدیریت فنی شرکت کناره گیری می کند و هانس نیبل جایگزین او می شود و با اتخاذ سیاست های جدید و با الهام از خودرو سازی فرانسه که بر اساس ایده ها و تفکرات دایملر و میباخ شکل کرفته بود، دست به تولید بنز پارسیفال زد. به این ترتیب در آستانه جنگ جهانی اول، رقابت میان دو شرکت بالا گرفت و با وجود رقبای دیگری مثل پژو (1890)، دوریا (1893)، فورد (1896)، اوپل (1898)، فیات (1899)، رنو (1899) ، پیروز مسابقات اتومبیل رانی یا مدلی از مرسدس یود یا بنز. اما بر خلاف انتظار کمپانی بنز، مدل پارسیفال به فروش خوبی دست نیافت و در سال 1908، بنز دیگر به خوبی قبل نبود.
 
اما مجددا در سال 1909 توانست با تولید خودروی سنگینی با قدرت 200 اسب بخار و سرعت 28 کیلومتر در ساعت، صنعت خودروسازی دنیا را متحول کند. در همین سال ها، میباخ نیز گروه کارخانجات DMG را ترک می کند و پاول دایملر پسر دایملر بزرگ، جایگزین او می شود. او بعد ها نام شرکت را با تولید موتور برای شناور ها و تانک ها و سایر خودروسازان به Maybach – Motorenbau  تغییر می دهد. با آغاز جنگ جهانی اول تولیدات کمپانی مرسدس یا میباخ موتورن باو، به موارد نظامی محدود می شود.
 خودروکار

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head