نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
کد خبر: ۱۰۱۰۰۶
2019 March 14 - ۰۹:۱۸ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: بیش از یک سال است که چرخه اسقاط خودروهای فرسوده متوقف شده است. چراغ مراکز اسقاط هر روز کم سو تر شده و طبق اعلام رئیس انجمن مراکز صنفی­ اسقاط خودروی کشور از ۲۱۶ مرکز اسقاط خودرو موجود در کشور، ۱۹۰ مرکز آن تعطیل شده است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، آبان ماه که سکان وزارت صمت به دست رضا رحمانی سپرده شد امید آن می رفت تا با تغییر نگرش ها و تصمیم ها  در صنعت خودرو  این صنعت تحولات خاصی را شاهد باشد. یکی از مسائلی که انتظار می رفت رحمانی به آن توجه ویژه ای در صنعت خودرو داشته باشد سروسامان بخشیدن به اسقاط خودروهای فرسوده با توجه به معاف ماندن خودروسازان داخلی در زمان ممنوعیت واردات خودرو بود. اما نه تنها اتفاق خاصی در این چندماه برای مراکز اسقاط نیافتاد که حتی به گفته  محمدحسین گودرزی رییس انجمن مراکز صنفی­ اسقاط خودروی کشور در حال حاضر با اجرایی نشدن قوانین اسقاط خودرو و لغو مصوبات الزام آور برای تولید کنندگان داخلی در اسقاط و همچنین ممنوعیت واردات خودرو‌های خارجی، مراکز اسقاط به کلی تعطیل شده اند و اگر مراجع دولتی تصمیمی برای برطرف کردن این مشکلات اتخاذ نکنند بزودی همه این مراکز به تعطیلی کشیده  خواهند شد.
 
حال که در روزهای پایانی سال به سر می بریم و فصل سرما و شدت گرفتن آلایندگی ها در هوا کاسته می شود بیشتر این نگرانی وجود دارد که به کل اسقاط خودروهای فرسوده فراموش شود و دیگر هیچ چراغی در این مراکز حتی سو سو هم نزند.
 
چندی پیش مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس هم  با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت مراکز اسقاط خودرو بر این موضوع تاکید کرد که این مراکز در وضعیت بحرانی قرار دارند و این مسئله اشتغال هزاران نفر از کارگران و پرسنل این مراکز را به خطر انداخته است.
 
این نماینده مجلس  بر لزوم حمایت دولت از مراکز اسقاط خودرو  هم اشاره کرده و عنوان می کند دولت نباید اجازه بدهد که به خاطر تغییر برخی سیاست ها، هزاران نفر بیکار شوند، از این رو باید منابع اعتباری ویژه ای برای خرید و اسقاط خودروها در اختیار مراکز مربوطه قرار گیرد تا چرخه کاری آن ها دوباره فعال شود.
 
اواخر دی ماه بود که رییس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا هم از کاهش کاهش ۶۵ درصدی اسقاط خودروهای فرسوده در سال جاری خبر داد که به احتمال زیاد تا به امروز که در آخرین روزهای کاری سال 97 به سر می بریم این رقم افزایش یافته و احتمالا از 70 درصد نیز گذشته است.
 
بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده توسط  انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی فرسوده نیز  ۷۰ هزار برگه اسقاط خودرو بدون استفاده در سایت‌های این مراکز انباشته شده است که این موضوع ضرر هنگفتی را متوجه مراکز اسقاط  کرده است.
 
 
به گزارش خودروکار، به نظر می رسد در سال سخت صنعت خودرو، اسقاط خودروهای فرسوده و وضعیت مراکز اسقاط هیچ جایی میان برنامه وزرای دولت نداشته و نتوانستند برای این موضوع تدبیری بیاندیشند. این موضوع که در حفظ محیط زیست  و کاهش آلایندگی هایبسیار پر اهمیت است عجیب است که حتی در فصول سرد سال نیز توجهی به آن نشد و تنها این اسقاط موتورسیکلت های کاربراتوری بود که مورد توجه قرار گرفت که آن هم سرانجامی نداشت. کشورهای پیشرفته هرساله طرح های ویژه ای برای اسقاط خودروهای فرسوده خود دارند  و شاید بد نباشد با الگو برداری از طرح های آن ها، فکر عاجلی به حال اسقاط خودروهای فرسوده شود. باید امیدوار بمانیم سال آینده چراغ مراکز اسقاط خودرو با تصمیمات درست و منطقی بار دیگر روشن شود و چرخ این مراکز به چرخش بیافتد.
 
 
انتهای پیام/


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head